Birleşik Haziran Hareketi Kararını Açıkladı: Eylem ve Sokağa Çıkma

Birleşik Haziran Hareketi (BHH) Türkiye Meclisi aldığı 4 kararla sokağa çıkmaya ve eylemlere hazırlanıyor.

Birleşik Haziran Hareketi (BHH) Türkiye Meclisi aldığı 4 kararla sokağa çıkmaya ve eylemlere hazırlanıyor.


İŞTE ALINAN KARARLAR

Karar (1) :
HAZİRAN HALK MECLİSİ MÜCADELE İÇİN GÖREV ÜSTLENİYOR

Yüksek seçilme barajı, antidemokratik seçim / parti yasaları, tek parti diktatörlüğünün sandık hileleri, ülkemizde seçme-seçilme hakkını hukuken ve fiilen ortadan kaldırmıştır.

TBMM, tek parti ve tek adam diktatörlüğünün iradesini onaylayan bir mekanizma işlevi görmektedir.

Birleşik Haziran Hareketi Türkiye Meclisi, bu koşullarda, yurttaş çoğunluğunu oluşturan emekçilerin hak ve istemlerinin en katılımcı biçimde ortaya çıkarılması, kamuyla paylaşılması ve uğrunda mücadele yürütülmesi için görev üstlenmeye karar vermiştir.

Harekete bağlı tüm yerel meclisler, faaliyet gösterdikleri yer ve konular üzerinde halkın kolektif karar ve uygulama organları olarak çalışacaklardır.

Karar (2) :
BİLİMSEL VE LAİK EĞİTİM İÇİN AYAKTAYIZ
AKP, mezhepçi faşizme geçiş doğrultusunda sürdürdüğü politikanın parçası olarak devleti ve toplumu dinsel referanslarla yönetmeye çalışıyor.

Siyasal iktidar, baskıcı politikalarıyla özgürlük ve laiklik alanını adım adım yok ediyor; acımasız sömürü düzenini sürdürebilmek için halkın dinsel inanışlarını kalkan olarak kullanıyor.

Bu gerici saldırıların odaklandığı en önemli noktalardan biri de eğitimdir.

4+4+4 kesintili eğitim sistemi ile başlayan dinsel dönüşüm, tüm okulların imam- hatipleştirilmesi, eğitimin dinselleştirilmesinin anaokullarına kadar indirilmesi ve Osmanlıca dersi gibi adımlarla sürdürülüyor. Karma eğitimin kaldırılmasının önü açılmaya çalışılıyor.

AKP, dini tevekkülü yaygınlaştırarak itaatkâr bir nesil yetiştirmenin koşullarını oluştururken, bir yandan da genç ve ucuz işgücü sömürüsünü yoğunlaştıran politikaları hayata geçiriyor. Kız çocuklarının eve kapatılmasının ve çocuk yaşta evlendirilmesinin önünü açıyor.

Böylece, hem çocuk yaştaki kadınların daha yoğun biçimde sömürülmesi, hem de kadın-erkek genç nüfusun ucuz işgücü olarak yedeklenmesi sağlanmış oluyor. Dinselleşmeye dayanan gerici toplum kurgusu ile sermaye düzeninin gereksinimleri faşizan biçimler içinde kaynaştırılıyor.

Birleşik Haziran Hareketi, AKP’nin tüm toplumu ve ülkenin geleceğini teslim almak üzere eğitim alanına yönelik yeni saldırılara karşı; kamusal, eşit, ücretsiz ve anadilinde bir eğitim anlayışından hareketle, “Bilimsel ve Laik Eğitim İçin Ayaktayız!” başlığıyla, 1 Ocak 2015’ten başlayarak siyasal bir kampanya sürecini başlatır. Bu mücadele kapsamında, halkımızı, 9 Şubat haftası içinde çocuklarını okula göndermemeye dayanan bir uyarı boykotuna davet eder.

Birleşik Haziran Hareketi bu amaçla;

* Ocak ayının ilk haftası sonunda, tüm meclislerimizin bulundukları yerlerde bu kampanyayı ilan eder ve birlikte mücadeleye çağıran ilk “ses verme” eylemlerini gerçekleştirir.

* Mücadelenin sürdürülmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla paneller, forumlar, konferanslar düzenler. Boykotun ülke çapında ve kitlesel boyutta örgütlenmesi için veliler, öğrenciler, eğitim emekçileri ve bu alandaki tüm direnme odakları ile birlikte ortaklaşa bir çalışma yürütür.

* Boykot günlerinde çocuklara verilmek üzere alternatif bir ders hazırlar ve o hafta ilkokul, ortaokul ve lise çağındaki bütün öğrencilerin bu ders materyalinden yararlanması ve derse katılması için çaba gösterir.

* Eğitim boykotu; zorunlu din dersleri, Osmanlıca dersi, ilköğretim okullarında türbanın önünü açan yönetmelik gibi tüm dinsel adımların geri çekilmesini ve bilimsel, laik, eşitlikçi bir eğitimin inşa edilmesini siyasi talep olarak ileri sürer.

Karar (3) :
HAKKIMIZ OLANI ALMAK İÇİN AYAKTAYIZ!
Birleşik Haziran Hareketi Türkiye Meclisi, aşağıdaki hak ve hedeflerin propagandasını yapmaya, ülke gündemine bağlı olarak bu hedefler doğrultusunda örgütlenme ve eylemlilikler geliştirmeye karar vermiştir:

1. Eğitim, sağlık, belediye, ulaşım, enerji hizmetlerindeki özelleştirmeleri geri almak, bu alanlardan sermayenin tamamen ve koşulsuz çekilmesini sağlamak, madenlerden başlayarak bu sektörleri kamulaştırmak ve halkın denetimine açmak için mücadele edeceğiz. Bizim olanı geri alacağız!

2. İşçilerin, tüm işyerlerinde yönetime katılmasının sağlanması; iş cinayetlerinin önüne geçmenin en etkili yolu olarak işçilerden oluşan kurulların oluşturulması; iş güvenliği önlemlerinin alınmasında ve denetlenmesinde bu kurulların yetkili ve inisiyatif sahibi kılınması; taşeron uygulamalarına son verilmesi için mücadele edeceğiz. İş cinayetlerinin tek çaresi, işçi denetimidir!

3. Birleşik Haziran Hareketi, açlık sınırının altındaki asgari ücret uygulamasını usulden ve esastan reddetmektedir. Asgari ücret, tüm işçilerin, emekçilerin ve emeklilerin gelirine temel olan ücrettir; hiçbir koşulda açlık sınırının altında olamaz! Bu aşamada, DİSK’in açlık sınırı olarak belirlediği aylık 1800 TL’nin kesintisiz net asgari ücret olarak saptanması için mücadele edeceğiz. Net 1800 TL asgari ücret!

4. Mezarda emekliliğe, kayıtdışı ve güvencesiz uzun çalışma saatlerine, taşeron köleliğine, işsizliğe son vermek için mücadele edeceğiz. İşsizliğe, kayıtdışı çalışmaya, mezarda emekliliğe hayır! Çalışma sürelerinin kısaltılması için alanlara!

5. Emekçilerin hak ettiği ücreti elde etmesini sağlayacak olan GREV hakkının; menfaat grevi, hak grevi, dayanışma grevi, siyasi grev ve genel grev hakkı da içinde olmak üzere tüm boyutları için ayağa kalkıyoruz!

6. Grev ve toplusözleşme hakkını daha da kısıtlayacak İş Güvenliği Yasa Tasarısı’na karşı çıkmak için tüm emekçileri ve emek örgütlerini ayağa kalkmaya çağırıyoruz.

Karar (4) :
EMPERYALİST SAVAŞA KARŞI AYAĞA KALKIYORUZ!
Yeni türden bir emperyalist paylaşım ve hegemonya savaşının içinden geçiyoruz. Dünyanın her yerindeki savaşların, kontrollü-kontrolsüz her türlü çatışmanın arkasında emperyalistlerarası rekabet var.

Birbirinden gerici din / mezhep ayrılıkları ve etnik düşmanlıklar temelinde bölünüp parçalanan dünyanın enerji deposu Ortadoğu, bu çekişmenin merkezindedir ve daha şimdiden bir kan gölüdür.

AKP iktidarı, gerici ve yayılmacı amaçlarını gerçekleştirmek; içeride zayıflayan kitle desteğini artırmak için ülkemizi Ortadoğu’daki emperyalist-mezhepçi savaşlara gözünü kırpmadan sürükleyebilecek bir iktidardır.

Birleşik Haziran Hareketi, emperyalizmin bölgemizi etnik ve mezhep ayrılıkları temelinde kan gölüne çeviren her tür müdahalesine karşı halkların özgürlüğü için; AKP’nin bu kanlı oyun içinde üstlendiği mezhepçi-kışkırtıcı pozisyona karşı bağımsızlık için mücadele edecektir.
Birleşik Haziran Hareketi Türkiye Meclisi olarak, elimizdeki tüm örgütlenme ve seslenme araçlarıyla savaş oldubittilerine karşı toplumumuzun demokratik, barışçı güçleriyle birlikte direneceğimizi ilan ediyoruz. Çocuklarımızın emperyalist savaşta yok olmasına izin vermeyeceğiz!

AKP’nin etnik ve mezhepsel ayrışmaları derinleştirerek geliştirdiği iç savaş politikalarının karşısına, emek ve toprak kardeşliği, eşit yurttaşlık ve özgürlük ilkeleriyle çıkıyoruz.

Birleşik Haziran Hareketi Türkiye Meclisi, Kürt ve Türk emekçilerinin AKP iktidarına, yağmacı düzene ve emperyalizme karşı ortak mücadelesinde üzerine düşen görevleri yapmaya hazırdır.

03 Oca 2015 - 00:00 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Haberler editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Haberler değil haberi geçen ajanstır.

04

İsmail Kaşoğlu - Caner Bey merhaba

Birleşik Haziran Hareketi sosyalistlerin değil halkın örgütlenmesidir. Zorunlu din dersi ve bilim dışı eğitim sadece alevileri ilgilendiren bir konu değildir. Tersine müslüman aileler bile bu konuda tedirgin. Çocuklarının gelecekleri tamamen bilimden ve gerçeklerden uzak, dünyadaki çağdaşlarından geri bırakacak şekilde eğitim aldıklarının farkındalar. Lütfen uzaktan her oluşuma bir kulp takma alışkanlığımızı aşalım.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 03 Ocak 00:00
03

caner örs - gezi parkı eylemlerine katılmış biri olarak söylüyorum bir daha mı asla oğlu asla. sosyalist eylemi alevi eylemine dönüştürdünüz. bu ülkede kendine müslüman epey vardı. gezi parkı eylemi kendine sosyalistleri ortaya çıkaran bir eylem oldu. yayınlamayacağını biliyorum Atilla Karaduman 50 yıllık sosyalist türkünü bırakta halkın içine gir gör gerçekleri ve 50 yıllık teorini uygula saygılarımla.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 03 Ocak 00:00
02

abc - CHP iş bankasından 1 kuruş dahi beslenmiyor sadece yönetim kuruluna bir kaç kişi atama yapıyor. Anayasaya göre partilerin gelir getiren ticari faaliyetleri yasaktır.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 03 Ocak 00:00
01

übeyit - Nerdesiniz.ACER ( Y......) CHP liler nerdesiniz,BHH be ayakda siz nerdesiniz ACER (Y......) CHPliler nerdesiniz.Is bankasindan beslennen(Y......) CHPliler nerdesiniz.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 03 Ocak 00:00