HDP Milletvekili Kenanoğlu, Tacizi Protesto eden öğrencileri sordu

Kadriye Moroğlu Anadolu Lisesi olayları meclise taşındı

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, Kadriye Moroğlu Anadolu Lisesi'ndeki tacizi protesto eden öğrencilere verilen uzaklaştırma cezasını Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi.

İşte Milletvekili Kenanoğlu'nun Meclis Başkanlığı'na verdiği soru önergesi:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıda belirtilen soruların Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya SELÇUK tarafından anayasanın 98. ve TBMM İçtüzüğü ’nün 96. ve 99.maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

Ali KENANOĞLU

İstanbul Milletvekili

İstanbul’un Küçükçekmece ilçesinde bulunan Kadriye Moroğlu Anadolu Lisesi’nde 2016 yılındabir öğrenci coğrafya öğretmeninin kendisini sürekli taciz etmesi üzerine okulyönetimine, ilçe milli eğitim müdürlüğüne ve il milli eğitim müdürlüğüne konuyla ilgili şikâyette bulunmuştur. Fakat öğrencinin coğrafya öğretmeni hakkında bumercilere yaptığı şikâyet başvuruları, okula gelen müfettişler tarafından öğretmene verilen uyarı cezası ile geçiştirilmiştir.

Uyarıcezası dışında herhangi bir yaptırımla karşılaşmayan öğretmen hakkında yapılan şikayet başvurusunda şu şikayetler yer almaktadır:

Öğrencileriyle sürekli cinsel içerikli şakalar yoluyla diyalog kurmuş olması,

Gece geç saatlerde kız öğrencilere mesajlar atması,

Öğrencilerine uyuşturucu haplar vererek kendilerinden bu hapları tüketip dans etmelerini ve beraberinde kendilerinden dans ettikleri anları görüntüye alarak kendisine ulaştırmalarını istemesi,

Öğrencileri içki içmek için kendi evine davet etmesi.

Bu şikayetler neticesinde öğretmen hakkında verilen uzaklaştırma kararı esasen buşikayetlerin doğru olduğunu işaret eden cinstendir. Fakat, taciz mağduru diğeröğrencilerin yaptığı açıklamalardan da görüldüğü üzere, verilen göstermelik uyarı cezası tacizci öğretmeni engellememiş olup, aksine tacizci öğretmenin kız öğrencileri yeniden taciz etmesinin önünü açmıştır.

Tacizci öğretmenin bahsi geçen şikayetlere rağmen göreve devam etmesi ve/veya yukardabahsi geçen mercilerin bu konuda tacizci öğretmen hakkında caydırmaya yönelikyaptırımlarda bulunma noktasında âtıl kalması üzerine, taciz mağduru öğrencikonuyu mahkemeye taşımıştır. Öğretmenin yanı sıra konuyu adli makamlara bildirmeyen okul yönetiminden de şikayetçi olduğunu belirtmiştir.

Taciz mağduru öğrencinin şikayetlerinin okul yönetimi, il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri tarafından dikkate alınmaması ve benzer taciz vakalarının halatekrar ediyor olmasından ötürü Kadriye Moroğlu Anadolu Lisesi öğrencileri 23Ekim günü okul yönetimini ve tacizci öğretmeni protesto eden geniş katılımlı bir eylem başlatmışlardır.

Protestolar neticesinde milli eğitim bakanının görevlendirmesiyle inceleme başlatmak üzere Kadriye Moroğlu Anadolu Lisesi’ne gönderilen müfettişler, protestolara katılan öğrencilerin 15’inin 5 gün okuldan uzaklaştırılması yönünde karar almıştır. Bir başka deyişle, tacize maruz kalan öğrenciler, deyim yerindeyse, bu yetmezmiş gibi bir de uzaklaştırma cezası ile karşı karşıya bırakılmışlardır.

Tüm bunlar düşünüldüğünde;

  • Tacizci öğretmen hakkında 2016 yılında yapılan şikayetleri savcılığa bildirmeyerek benzer vakaların tekrar yaşanmasının önünü açan okul müdürü hangi gerekçelerle hala görevine devam etmektedir?
  • 2016 yılında inceleme yapmak üzere okula gelen müfettişler, taciz hakkında yeterlidelillerin kendilerine sunulmuş olmasına rağmen tacizci öğretmenin görevine son vermek yerine ne sebeple göreve devam etmesi yönünde bir karar vermişlerdir?Yeni tacizlerin yolunu açan bu kararın altına imza atan müfettişler görevlerine devam etmektedirler mi?
  • Tacizi protesto eden Kadriye Moroğlu Anadolu Lisesi öğrencileri hakkında verilenokuldan uzaklaştırma kararının neticesinde, taciz mağduru öğrencilerin maruz kaldıkları tacizi teşhir etmelerini engelleyeceği ön görülememekte midir?
  • Türkiye’nin gündemine oturan bu konuyla ilgili bizzat milli eğitim bakanının talimatıyla başlatılan soruşturmanın akıbeti kamuoyuyla ne zaman paylaşılacaktır?

11 Ara 2018 - 00:00 - Eğitim, Kültür & Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Haberler editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Haberler değil haberi geçen ajanstır.