çok benziyor

En büyük ve önemli soru, eğer ABD ve CIA’nın bu işte parmağı varsa, neden darbe yarım kaldı..?

1953 yılının 15 Ağustos’unda, saat 22.00 sularında İran Başbakanı Muhammed Musaddık kabineyi toplamış ertesi gün ve daha sonraki günler için yapılacak işleri gözden geçiriyordu. Saat 23.00’ü gösterdiğinde kabine toplantısına fütursuz bir şekilde giren Şah’ın Muhafız Alayı Komutanı Nasıri, yanında bazı subaylarla Musaddık ile görüşmek istediğini söylemişti.

O sıralarda İran’ın başında bulunan Muhammed Rıza Pehlevi’den bir mektup getirmişti Albay Nasıri. Mektupta Musaddık’ın başbakanlık görevinden alındığı yerine general Zahidi’nin atandığını yazılıydı.

DAVUTOĞLU OLAYINA BENZİYOR

Buna benzer bir olayı anımsayacaksınız Türkiye de yaşamıştı. Başbakan Ahmet Davutoğlu da benzer biçimde görevden uzaklaştırılmış, ancak yerine bir general değil yine sivil otoriteden Binali Yıldırım atanmıştı.

Devam edelim:

General Zahidi ABD ve İngilizlerin yakın dostuydu. Şah Pehlevi’nin ayrılmak zorunda kaldığı karısı Süreyya daha sonraları Zahidi için şunları yazacaktı:

“Şah tahta çıkınca, İran’ın emniyet teşkilatını yeni baştan düzenlemek istemiş, bu işi de Amerikalı tuğgeneral Norman Schwarzkopf’a vermişti. Savaştan sonra da Amerikalı generalin yanına yardımcı olarak Zahidi verildi. Çünkü bu alanda onun kadar bilgi sahibi başka bir İranlı yoktu. Ondan sonra iki general sıkı bir işbirliği içinde çalışmış ve çok yakın dost olmuşlardı.” (İhtilaler ve Darbeler Tarihi, Cem Yayınları, s.668)

1951 yılında başbakanlığa atanan Musaddık, İngilizlerin kontrolündeki Anglo-Iranian petrol şirketini devletleştirmiş ve Abadan rafinelerine el koymuştu. İngilizler, Amerikalıların da desteğiyle İran petrolünü boykot etmiş, teknisyenlerini geri çekmişlerdi. Bu ambargo, İran’ın mali bunalıma girmesine neden olmuştu (yıllar sonra tekrar edecekti). Musaddık devrilmeliydi ve düğmeye de basıldı.

Ama büyük bir sorun vardı Amerika ve İngiltere için. Musaddık halk tarafından çok seviliyordu ve ordudaki generallerin çoğu da Musaddık’ın politikalarını destekliyordu. Şah Pehlevi ve komutanı Zahidi’nin darbe planları tüm detaylarıyla biliniyordu ve gerekli önlemler alınmıştı.

1953 yılının o uğursuz gecesinde, azil mektubunu getiren Albay Nasiri ve beraberindeki subaylar gece yarısına doğru tutuklanıp cezaevine gönderilmişlerdi.

Darbe girişiminin ortaya çıkmasından ürken Şah Pehlevi, karısı Süreyya ile birlikte Kalardast’taki dinlenme tesisine gitmişti. Gelişmeleri buradan izlemeye karar vermişti. Aslında bu dinlenme tesisini seçmesi çok önceki bir planın parçasıydı. Tedbirli bir adam olan Şah, böyle bir gelişme karşısında kaçabileceği küçük bir uçağı bölgede hazır tutuyordu.

ŞAH KAÇIYOR

Şah ve karısı Süreyya, dinlenme tesislerinden tüm gelişmeleri izledikleri için Musaddık’ın darbeyi önlediğini ve gerekli önlemleri de aldığını öğrenmişlerdi. Şah’a ve karısına tek yol kalmıştı: Kaçmak.

Şah Pehlevi, tatil bölgesindeki küçük uçağı ile kendisini Bağdat üzerinden Roma’ya taşıyacak uçağa kadar ulaştı ve Roma’ya kaçmayı başardı.

Şahın kaçması, Amerika ve İngiltere’yi çok zor durumda bırakmıştı. Üstelik İran halkı Musaddık’a büyük destek vererek, meydanlarda toplanmaya ve Şahın heykellerini parçalamaya başladı. Büyük kalabalıklar Musaddık diyor, başka bir şey demiyordu.

İşte tam bu sıralarda Tahran’da iki kişi Musaddık’ı nasıl devirebileceği konusunda kafa yoruyordu. Biri Zahidi’ydi, diğeri ise Musaddık’ı devirmek için kesenin ağzını iyice açan Amerikalı General Herbert Norman Schwarzkopf Sr.’dı. Hemen plan yapmaya koyuldular ve planlarını da üç gün içinde hayata geçirmeye karar verdiler. O sıralarda Tahran’da bir çok dostu olan eski Amerikan Başkanlarından Roosevelt’in torunu Kermit Roosevelt’den destek istediler. Kermit Roosevelt de destek vereceğini ve darbe girişimi günü kilit noktadaki yüzlerce İranlıyı harekete geçirebileceğini söylemişti.

SÜREYYA ANLATIYOR

“Biz, İran’dan Pazar günü ayrılmıştık. Zahidi, başbakan Musaddık’ın görevden alındığına ilişkin mektubu çoğaltmış ve Pazartesi günü tüm Tahran’a dağıtmıştı. Salı günü, yani iki gün içinde İran’da durum tersine dönmeye başlamıştı. O gün Amerika’nın Tahran Büyük Elçisi Loy Henderson, Musaddık’a gidip, ona ‘Tudeh yanlıları anıtları yıkıyor,’ diye ihbarda bulunmuş ve eklemişti: ‘Dükkanlar, mağazalar yağma ediliyor. Siz buna seyirci kalıyorsunuz. Böyle giderse hükümetim, İran’daki üç bin Amerikalının ülkeden ayrılmasını istemek zorunda kalacak.”

“Ertesi gee Molla Bebehani, Şah’a ve devete bağlı İranlılardan binlerce kişiyi silah altına alma olanağı buluyor. Diğer yandan General Zahidi’nin dostu olan Amerikalı General Schwarzkopf da harekete geçiyor. Ruslar, komünistleri desteklemek için avuç avuç ruble dökmüşlerdi. Bu kez e Schwarzkopf, Tahran’ın ticaret merkezi olan Pazar’a gidip iş adamlarını ikna edici sözlerle kendi cephesine çekiyor. Anlattıklarına göre, o bir iki gün içinde General Schwarzkopf altı milyon dolardan fazla para dağıtmış.”

“Çarşamba sabahı Tahran’ın yarısı sokaklara dökülüp kızıl barbarlar aleyhine gösteri yapıyor. Halk, ‘yaşasın Şah!’ diye bağırıyor. Şahın ve benim tam boy portrelermiz ellerde dolaşıyor. Kentin birçok yerinde kalabalığa asker de karışıyor. Tahran’da halk komünistler aleyhine gösteri yapmaya başlayınca, General Zahidi harekete geçme zamanı geldiğini anlıyor. O gün öğleye doğru bir tanka binip Tahran Emniyet Müdürlüğü’ne gidiyor. Orada binanın önünde halkla olis arasında şiddetli bir çarpışma gerçekleşiyor. Zahidi, saki bir tavırla tanktan iniyor, kendisine çevrilen tüfeklere aldırmadan kapıya doğru gidiyor. O anda İran’ın kaderi bir ‘sırat’ köprüsü zerinde bulunuyordu. Durumun bir an içinde değişip iki taraftan birinin üstünlüğü elde etmesi, bir söze, tek bir harekete bağlıydı...”

“... İşte tam o sırada bir subay ortaya çıkıyor, tabancasını çekip havaya doğrultuyor ve ‘Yaşasın Şah! Yaşasın Zahidi!’ diye bağırıyor... Genel Kurmay Başkanı Riahi bir süre sonra teslim oluyor.”

“Zahidi’nin yüklü miktarda rüşvet aldığı konuşuluyordu. Anlattıklarına göre bankadaki serveti birdenbire 600 bin dolarlık bir artış göstermişti. Öte yandan Zahidi’nin akrabaları ve yakın dostlarına bazı memurluklar verdiği, liyakatı olmayan kişileri torpille iş başına getirdiği de söylenenler arasındaydı.” (a.g.e., s. 669-670)

ABD’NİN ROLÜ VE İTİRAF

Musaddık’ın devrilmesinde ABD’nin ve CIA’nın büyük rolü olduğundan kuşkulanılıyordu, ama ABD, tıpkı şimdi Türkiye’deki darbe girişiminde olduğu gibi, o sıralarda bunu reddediyordu. Çok sonraları, 4 Haziran 2009’da ABD Başkanı Barack Obama Mısır'ı ziyaretinde yaptığı konuşmada ABD’nin Musaddık’ın devrilmesiyle ilgisini açıklamıştı. Ayrıca CIA de darbedeki sorumluluğunu kabul etmişti.

İdam cezasına çarptırılan Musaddık’ın cezası daha sonra hapse çevrildi ve hayatı boyunca da gözetim altında yaşadı.

Musaddık darbesi, bizim 15 Temmuz darbe girişimine de çok benziyor. En büyük ve önemli soru, eğer ABD ve CIA’nın bu işte parmağı varsa, neden darbe yarım kaldı (başarısız demiyorum, yarım)?

Bu konuyla ilgili görüşlerimi daha önce yazmıştım. ABD bu darbe girişiminde başarısız değildi, sadece iki tarafa da “ayar” çekti bana göre.

Mümtaz İdil

31 Tem 2016 - 00:00 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Haberler editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Haberler değil haberi geçen ajanstır.


tiktok takipçi satın al