'Gaziantep'i Karıştıran Kadın ' Olayına Bakanlık El Koydu

Gaziantep Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Başkanı Mergül Kotil, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından görevinden alındı.

Siyasi partide görev alması kanunen yasak olan Mergül Kotil, bu durumu bakanlığa bildirmediği için görevden alındı…
Gaziantep Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Başkanı Mergül Kotil, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından görevinden alındı. Kararda, Kotil’in Ak Parti Gaziosmanpaşa Belediyesi Meclis üyesi olması etkili oldu. Kotil, bir siyasi partiye üye olduğu ve bunu bakanlığa bildirmediği için görevinden el çektirildi. Bakanlığın görevden alma yazısı Müzeler Genel Müdürlüğü’ne iletildi.

HAKİMİYET MANŞETİNDEN DUYURMUŞTU
Gaziantep Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Başkanı Mergül Kotil’iN pozisyonu Hakimiyet’te, “Sakın Koru(ma) Kurulu Olmasın” başlığı ile duyurulmuş ve tarafsız karar alması gereken kurul başkanının siyasi partiden meclis üyesi olmasının etik ilkelerle bağdaşmadığı, kurul kararlarının tartışmalı hale geleceği ifade edilmişti.

GEREĞİ YAPILDI
Konuyu inceleyen Kültür ve Turizm Bakanlığı, “Koruma Kurulu üyelerinin siyasi partilerde görev alamayacağını, görev almaları durumunda, üyeliklerinin sonlandırılmasının uygun bulunacağını ve gereğinin yapılacağını” bildirdi.

BAKANLIĞIN GEREKÇESİ ÇOK AÇIK
Bakanlık, Mergül Kotil’in görevinin sonlandırılmasıyla ilgili gerekçeyi şu şekilde açıkladı:

“28763 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunun 58’inci maddesinin (a) fıkrası uyarınca 28.08.2006 tarihli ve 140782 sayılı onay ile Mergül Kotil Çanakkale Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kuruluna mimar üye olarak seçilmiştir.
Söz konusu üye, 22.07.2007 tarihinde yapılan 23. Dönem Milletvekili aday adaylığı başvurusundan dolayı, Çanakkale Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge kurulundaki görevinden ayrılmak istediğini 08.05.2007 tarihli dilekçesi ile Bakanlığımız Kültür Varlıklarını ve Müzeler Genel Müdürlüğüne bildirilmiş olup üyenin görevi sonlandırılmıştır.
Söz konusu üyenin Bakanlığımıza milletvekili aday listelerinde yer alamadığı için yaptığı başvuru kabul edilmiş olup, herhangi bir siyasi partiye üyeliğinin kalmadığı kanaatine varılmıştır. Bunun üzerine 05.12.2008 tarihli ve 222155 sayılı Onay ile Gaziantep Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kuruluna üye olarak seçilmesi uygun görülmüş olup söz konusu kurulun 19.06.2009 tarihli ve 1 sayılı kararı ile kurul başkanlığına seçilmiştir.
Gaziosmanpaşa Belediyesinin resmi internet sitesinde, Mergül Kotil Gaziosmanpaşa Belediye Başkanlığında Adalet ve Kalkınma Partisinden Belediye Meclis Üye listesinde yer almakta olup söz konusu üye, Gaziosmanpaşa İlçe Belediyesinde İmar Komisyona da seçildiğine ilişkin Bakanlığımıza herhangi bir bildirimde bulunmamıştır.
Ancak koruma bölge kurulu üyeleri bir nevi kamu görevi yaptıklarından hem 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu hem de 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanuna tabidirler.
2863 sayılı Kanunun 55’inci maddesinde “Koruma Yüksek Kurulu ve Koruma Bölge Kurulu üyeleri, görev ve yetki alanlarına giren konularda doğrudan veya dolaylı olarak taraf olamaz ve hiçbir menfaat sağlayamazlar” hükmü bulunmaktadır.
2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunun 11’inci maddesinde ise “Hakimler, savcılar, Sayıştay dahil yüksek yargı organları mensupları, kamu kurum ve kuruluşlarının memur statüsündeki görevleri, yaptıkları hizmet bakımından işçi niteliği taşımayan diğer kamu görevlileri Silahlı Kuvvetler mensupları ile yükseköğretim öncesi öğrenciler siyasi partilere üye olamazlar” hükmü yer almaktadır.

Yukarıda belirtilen kanun hükümleri, uyarınca koruma yüksek kurulu üyelerinin siyasi partilerde herhangi bir görev almaları durumunda, üyeliklerinin sonlandırılması uygun bulunmuş gereği Bakanlığımızca yapılacaktır.

17 Ara 2009 - 00:00 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Haberler editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Haberler değil haberi geçen ajanstır.