ONLİNE GİYİM MODASI

ONLİNE GİYİM MODASI

Geçmişten günümüze bir sosyal olgu olarak kabul edilen moda kavramı ve giyim açısından baktığımızda, tüketim alışkanlıklarının edinilmesi aynı zamanda sosyal bir ortamın kurulması anlamına gelmektedir. Özellikle online giyim alışkanlıkların kazandırılması ise, reklamlar aracılığıyla oluşturulmaktadır. Günümüzde reklamlar, bireylerin neyi, ne zaman ve ne şekilde tüketeceği konusunda onları yönlendirmekte ve organize etmekte; bunun yanı sıra görüntüyü daha etkin bir şekilde kullanarak tüketim arzusu uyandıran yapılar olarak karşımıza çıkmaktadır. Çünkü reklamlarla tüketicinin satın alma tercihlerinde tek başına karar vermesini engellemek ve belli tüketim normlarının yaygınlaşmasını sağlamak amaçlanmaktadır.

Online Giyim Modası ve Reklamlar

Online Reklamlar, bireyler tarafından tüketimin olağan karşılanmasını sağlayarak onu meşrulaştırma işlevi görmektedir. Böylece kitle iletişim araçları, moda, online reklam gibi unsurlarla tüketicilerde var olan tüketme arzusunu daha da arttırmaktadır. Temelinde “toplumsal etkileşim” bulunan moda kavramı toplum yaşamına değişiklik gereksiniminden kaynaklanarak giren, geçici yenilik olarak ifade edilmekte; zaman içerisinde her kesimden insanı etkileyebilmektedir. Bu yaklaşım, üretilen her ürün ya da hizmet için geçerli olabilmektedir. Buna göre giyim modası, toplum tarafından geçici bir süre için benimsenen bir anlayış veya görünüştür. Kavramın çok anlamlılığı olmakla birlikte, bu çalışmada konu sınırlandırılarak “giyim” modası ele alınmaktadır. Moda reklamları, giyinmenin dışında birçok anlamı içinde barındırmaktadır. Tüketim kültürünün önemli bir parçası olan moda kavramı ele alındığı alana göre anlam kazanmaktadır. Fakat en genel tanımıyla, kitlelerin aynı anda kabul ettiği, onayladığı şeyler anlamına gelmektedir.

Bir iletişim şekli olarak görülen online giyim, bireylerin kendilerini ifade etmesini sağlarken, aynı zamanda bir statü göstergesi olarak kabul edilmektedir. Bireylerin, Modanın oluşumunu etkileyen bireysel faktörler, modanın birey üzerindeki etkisi, tasarım, tasarımcı, modacı ve ürünün modayı nasıl etkilediği gibi konuları içerirken çevresel faktörler ise, psiko-sosyolojik faktörlerin ve eğilimlerin etkisi, kitle, sosyal sınıf ve statü ilişkisi, toplumsal etkileşim ve değişimi içermektedir. Modadaki değişim olgusu; onun hem sosyal, kültürel ve ekonomik olmak üzere birtakım değerlerle iç içe olmasını zorunlu kılmakta, hem de geçici özelliği sebebiyle yeni stratejilerin oluşturulmasını gerektirmektedir. Reklam bu stratejik noktalardan biridir. Yeni giyim modastratejileri birtakım öngörüler gerektirdiğinden ve ancak bu öngörüler çerçevesinde yeni ürünler üretilebildiğinden moda yaratıcıları için moda tasarımcısı, moda fotoğrafçısı ve stylist üçlüsü önem taşımaktadır.

For dreams ürünleri için onlinegiyim.com sayfamıza bekliyoruz.

16 May 2019 - 00:00 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Haberler editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Haberler değil haberi geçen ajanstır.