Meclis'te Gaziantep'te İnternet Kesintisine Soru Önergesi

Meclis'te Gaziantep'te İnternet Kesintisine Soru Önergesi

Gaziantep başta olmak üzere Doğu ve Güneydoğu illerinde hayatı olumsuz yönde etkileyen internet kesintileri meclis gündemine taşındı.

HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul, konuyla ilişkili olarak Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından yanıtlanması istemi ile meclise bir soru önergesi verdi.

Gaziantep Milletvekili Toğrul'un soru önergesi şöyle:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI

Aşağıdaki sorularımın Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Ahmet ARSLAN tarafından Anayasa’nın 98 inci ve TBMM İçtüzüğünün 96. ve 99. maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

Prof. Dr. Mahmut TOĞRUL

Gaziantep Milletvekili

Türkiye, dünya kamuoyunda sansür ve ifade özgürlüğüne yönelik baskıları artırmakla anılır hale gelmiştir. Hükümetin mahkeme kararı olmaksızın internet kesintisinde keyfi bir uygulamaya gittiği kamuoyunca düşünülmektedir. Son günlerde, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eş başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı'nın gözaltına alınması sonrası protestoların düzenlendiği Diyarbakır başta olmak üzere bölgedeki birçok kentte hem sabit hem de mobil internet hatları kesilmiştir. Özellikle Diyarbakır, Gaziantep, Mardin, Batman, Siirt, Van, Elazığ, Tunceli, Şanlıurfa, Kilis ve Adıyaman başta olmak üzere, 26.10.2016 ile 27.10.2016 tarihlerinde hem sabit, hem de mobil hatlardan internete erişimin 10.30’dan itibaren 12 saati aşkın süreyle kesildiği gözlenmiştir. Söz konusu illerin genelinde eş zamanlı olarak uygulamaya konulan internet kesintisi; Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gülten Kışanak ve Fırat Anlı’nın gözaltına alınmasının kitleler tarafından protesto edilmek istendiği saatlere denk getirilmiş olması kamuoyunda şüphe uyandırmıştır. Diğer bir yandan, Eylül ayında, 28 belediyeye kayyum atanması sonrasında da benzer bir internet kesintisi durumu söz konusu olmuştu. Bu kesintilere bağlı olarak; iş sektörü, sağlık işlemleri, bankacılık faaliyetleri ve fatura ödeme gibi işlemlerin de aksadığı ve yurttaşların günlük yaşamların idame etmelerinde internet erişiminden yoksun kalmaları yurttaşları zor durumda bırakmıştır.

Bu bağlamda;

  • Diyarbakır, Mardin, Batman, Siirt, Van, Elazığ, Tunceli, Gaziantep, Şanlıurfa başta olmak üzere yaklaşık on beş il genelinde internetin kesilmesi veya kısıtlanmasının politik ve teknik gerekçesi nedir?
  • Söz konusu illerin genelinde internetin kesilmesi ve kısıtlanmasının iş sektörüne verdiği maliyetin boyutu nedir? Yurttaşların mağduriyetini göz önünde bulundurulmamasının nedeni nedir?
  • Sağlık hizmetleri, eğitim ve fatura ödeme gibi internet üzerinden işlem yapan sektörlerin işlem yapamamasından kaynaklı halk neden mağdur edilmiştir? İnternet kesintilerinin yaşandığı illerin genelinde internet kesintisinin, iş sektörü, bankacılık faaliyetleri, sağlık hizmeti, eğitim ve fatura ödeme işlemleri üzerindeki olumsuz etkisi nasıl olmuştur?
  • Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eş başkanlarının gözaltına alınmasına bağlı olarak 26.10.2016 tarihinde internetin kesilmesi ile DBP’li belediyelere İçişleri Bakanlığı tarafından kayyum atandığı 11 Eylül 2016 tarihinde aynı şekilde internetin kesilmesi arasındaki ilişki nedir?
  • Söz konusu illerde internet erişimin engellenmesinin hukuki dayanağı nedir? Bu illerde internet erişiminin engellenmesi kararını kim vermiştir? Bu illerde internet erişiminin engellenme kararı bakanlığınız tarafından mı verilmiştir?
  • 10.2016 ve 27.10.2016 tarihlerinde 2 gün boyunca günün büyük bir bölümünde internet erişimi kesilmiş olmasına rağmen bakanlığınız ve internet hizmeti sağlayan (TTNET, SUPERONLİNE, TURKNET VE TELEKOM) firmalar tarafından sağlıklı bir açıklama neden yapılmamıştır?
  • İnternet erişiminde yaşanacak teknik sorunlar ve yapılacak alt yapı çalışmaları durumunda kullanıcıların kesintiden etkilenmemesi için gece saatlerinin tercih edilmesi daha doğru değil midir? Gece saatleri değil de gündüz saatleri seçilmesi ve sadece ülkenin bir kısmı ve özellikle de Kürt illerinde kesintinin uygulanması politik nedenlerden kaynaklı mıdır?
  • Kayyumların atanması ve belediye başkanlarının tutuklanması gibi süreçlerde halkın yaygın olarak kullandığı internet aracılığıyla haberleşerek örgütlenip protesto hakkını kullanmasını engellemek için mi internet kesilmiştir?

28 Eki 2016 - 00:00 - Teknoloji


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Haberler editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Haberler değil haberi geçen ajanstır.

02

Memik yaşar - Siz pkk partisi hdpnin vekilisiniz Türk Yurdu ve kenti gaziantepin değil

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 28 Ekim 00:00
01

soyunuz kurusun - interneti (hem de fiber yalanıyla) en pahalısından satarlar, hizmet vermezler, her türlü konuda dünyanın en pahalı hizmetini satarlar hizmet vermezler ama faturaları tam hatta üzerine nereden ilave ettiklerini asla açıklayamadıkları rakamlar ekleyip tahsil ederler. otoyol açarlar, geçenden geçmeyenden parasını kanırta kanırta alırlar, havalimanı açarlar, uçan uçmayandan parasını kanırta kanırta alırlar, vatandaşımız olmayan kaçak yurda giren ne idüğü belirsiz milyonlarca insana sözde insani yardım adı altında bi dünya vergiye boğarlar... lanet olsun soygun düzenini yaratanlara da yürütenlere de, bilip görüp susanlara da....

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 28 Ekim 00:00