ESP Kongresini Yaptı Genel Başkan Belli Oldu

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), ''Birleşelim, faşizmi yenelim'' şiarıyla 3. olağan kongresini gerçekleştirdi. Kongrede, Genel Başkanlığa Çiçek Otlu seçildi. Parti meclisi de yenilendi.

Ezilenlerin Sosyalist Partisi'nin (ESP) 3. Olağan Kongresi'ni gerçekleştirdi. Kongrede Genel Başkanlığa Çiçek Otlu seçildi. Yeni parti meclisi de belirlendi. ESP Merkez Yürütme Kurulu ve SKM Merkez Yürütme Kurulu'nun iki yıllık dönemde gerçekleştirilen faaliyetlere ilişkin kongreye sunduğu faaliyet raporları ile mali rapor okundu ve oylandı. Yapılan sunumlarda, kadın özgürlük mücadelesi, işçi sınıfı ve emekçilerin yaşadığı sorunlara ilişkin faaliyetler ile Kürt sorununda demokratik çözüm perspektifiyle siyasi çalışmaların yoğunlaştırılması vurgulandı.

Kongrenin devamında parti üyelerinin önümüzdeki dönem çalışmalarına ilişkin önergeleri gündeme alındı, üzerine tartışmalar yapıldı. ESP Kongresi, SKM MYK'sının kadınlar arasındaki faaliyetlere ilişkin aldığı kararlar, Kürdistan'da yürütülecek siyasi çalışmalar ile il ve ilçe örgütlerinde kültür-sanat, basın-iletişim komisyonları kurulması, sosyal medya çalışmalarının artırılmasına ilişkin önemli kararlar aldı.

ESP'nin önümüzdeki döneme ilişkin çalışmalarına ilişkin tartışmaların ardından seçim gündemine geçildi.

Yapılan oylamada, Çiçek Otlu'nun Genel Başkanlığı'nda yeni Parti Meclisi şu isimlerden oluştu: Fadime Çelebi, Özlem Gümüştaş, Özgen Saadet, Sıtkı Güngör, Uğur Ok, Deniz Bakır, Suat Çorlu, Sedat Şenoğlu, Mesut Çeki, Ali Haydar Akdeniz, Gülçin Aykul, Ümmühan Özdemir, Didar Gül, Pınar Türk, Sezin Uçar, Zafer Aydın, Ceren Çoban, Okan Danacı, İhsan Oğuz Yüzgeç, İlke Başak Baydar, Beren Atıcı, Eyyüp Karatekin, Kanber Saygılı, Züleyha Mangan, Semiha Şahin, Emin Orhan, Ezgi Bahçeci, Derya Okatan, Meral Şahin, Gülhan Kaya.

ESP 3. Kongresi'nde Parti Meclisi Yedek üyeleri şu şekilde belirlendi: Emrah Topaloğlu, Aylin Yıldız, Ozan Özgenler, Gözde Sivasloğlu, Hilmi Toy, İdil Özbek, Çağdaş Küçükbattal, Devrim Gündüz, İsminaz Temel, Turgay Köse, Mehmet Acettin, İlhan Arslan, Berfin Ayırkan, Ulaş Alankuş, Mustafa Naci Toper.

ESP Genel Başkanı Çiçek Otlu, kongrenin kapanışında delegelere hitap etti. Otlu, "Zorlu bir süreç bizi bekliyor, partinin neferleri olarak. ESP üyeleri, yeni göreve seçilen Parti Meclisi ve MYK'mız ile bu süreci birlikte karşılayacağız. Ezilenlerle birlikte, kendimizi de örgütleyecek, büyük adımlarla yürüyeceğiz. Birleşmeye örgütlenmeye ihtiyacımız var. Beni seçtiğiniz için teşekkür ediyor, hepimize kolay gelsin diyorum" dedi.

Kürdistan'dan gelen parti delegeleri yöresel kıyafetler giyerken, Karadeniz delegeleri bölgesel peştemalleriyle dikkat çekti.

Kongreye HDP Eş Başkanı Figen Yüksekdağ, DBP Eş Başkanı Sebahat Tuncel, HDK Eş Sözcüsü Ertuğrul Kürkçü, Devrimci Parti Genel Başkanı Ufuk Göllü, SYKP Eş Genel Başkanı Ahmet Kaya, Cumartesi Anneleri, tutuklu yakınları, Suruç şehit ve gazilerinin aileleri, EHP, TÖP-G, DHF, EMEP, Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB), SGDF, BEKSAV, Eğitim-Sen, Sanat ve Hayat temsilcileri de katıldı.

"Yaşasın devrim ve sosyalizm" sloganıyla başlayan kongrede, Türkçe ve Kürtçe selamlama konuşması yapıldı. Ardından divan seçildi.

Kongrenin açılış konuşmasını yapan ESP Genel Başkan Vekili Çiçek Otlu, ESP Genel Başkanı Sultan Ulusoy'un zorunlu nedenlerle kongreye katılamadığını belirtti. AKP/Saray rejiminin darbeyi kendi lehine çevirdiğini belirten Otlu, "Kendine karşı olan tüm kesimlere yöneldi. AKP çok şeyi başarabilir, birçok yasak getirebilir. Pek çoğumuzu işkenceden geçirebilir, hapsedebilir. Dolu dolu geçen bu iki yılda tek bir şeyi yitirmedik, o da umudumuzdur" dedi.

2006 yılında sosyalistlere yönelik büyük bir operasyon yapıldığını hatırlatan Otlu, "O zaman tek bir slogan atmıştık. 'Umut dimdik ayakta' demiştik. Bu karanlığı yıkacağımıza inanıyorduk. Umudumuz bizimledir, dimdik ayaktadır" şeklinde konuştu.

Kürt halkının adil onurlu barış mücadelesinin dönemin en önemli gündemi olduğunu ifade eden Otlu, "AKP şunu er ya da geç bunu anlayacaklar. Zamanı gelmiş bir hareketi hiçbir güç durduramaz. Bunu 7 Haziran'daki kazanımlarımızdan biliyoruz. Suruç'ta 20 Temmuz'da katledilen gençlerimizin düşlerinin hala haykırılıyor olmasından biliyoruz. Ankara'da katledilenlerin cenazelerine katıldığı için tutuklanan Alp Altınörs'lerden biliyoruz. Onuru ayakta tutan Mehmet Tunçlardan Asya Yüksellerden biliyoruz" diye konuştu.

Türkiye halklarının AKP faşizmine karşı sokakları terk etmemekte ısrar ettiğini ifade eden Otlu, "Faşizmin karşısında direnen binlerce insanımız var. Belki çok görünmüyoruz. Umudumuz var. Ama başka bir şeyimiz daha var. Milyonlarca insan HDP'yi adaletin, eşitliğin adresi olarak görüyor. HDP'nin bu yolda umudumuz olduğunu bir kere daha görüyoruz. AKP faşizmine karşı direnen, Özgecan'ımız gibi katledilen kadınların mırıldananlara karşı sokaktaki mücadelesini görüyoruz. Karadeniz halkımızın Cerattepe direnişinde görüyoruz. Rojava devriminde görüyoruz. Bunlar belki küçük ateşböcekleri ama büyük ateşler olacaklar. Birleştiğimiz koşulda, bu süreci görmeliyiz. 600 haftadır direnen Cumartesi Anneleri'nin direnişidir bu" dedi.

Faşizmi yeneceklerine inandıklarını vurgulayan Otlu, şunları söyledi: "Faşist devleti yıkacağımıza inanıyoruz. Birleşelim, örgütlenelim, faşizmi yenelim diyoruz. 7 Haziran'da birleştiğimiz gibi. Büyük bir mücadele dönemine giriyoruz. Birçoğumuza zorlu görevler düşecek, İdeallerimiz, umutlarımız var."

Konuşmasının sonunda şehitleri ve tutsakları selamlayan Otlu, "Özgürlük mücadelesinde düşen şehitlerimiz var. Bütün şehitlerimizi yanı başımızda hissettiğimiz bu yürüyüşümüzde onları saygıyla anıyorum. Zindanlarda özgürlük bayrağını dalgalandıran tutsaklarımıza selamlarımızı yolluyoruz. Yaşasın devrim, yaşasın sosyalizm" şeklinde konuştu.

Otlu'nun ardından HDP Eş Başkanı Figen Yüksekdağ konuştu. Yüksekdağ, ESP'nin “Umut dimdik ayakta” sloganını hatırlattı, “Bu slogan hem ESP'yi iyi tanımlar, hem de hepimizin eylemini tanımlar. Alp Altınörs'ün, HTKP başkanı Erkan Baş'ın gözaltına alınırken çekilen fotoğraflarını gördünüz. Ne başımızı eğebildiler, ne kolumuzu bükebildiler" şeklinde konuştu.

Yüksekdağ, sosyalistlerin her zaman sarsılmaz bir inanca sahip olduğunu belirtti, "Onlara inat, umudumuz dimdik ayakta yürüyeceğiz Bugünkü kongre, bunun yaşamın içinde kanıtı olacak" dedi. AKP hükümetinin politikalarına ezilenlerin birleşip örgütlenerek yanıt verebileceğinin altını çizen Yüksekdağ, “Kötü karşısında direnişçiliğini büyüten, dayanma kapasitesini büyüten bir kolektif güç, tarihin dışına itilemez. Karşılıklı dayanışma ve yoldaşlık ilişkisiyle görevimizi yerine getireceğimize inancım tamdır” dedi.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Ertuğrul Kürkçü, konuşmasına kongre delegelerini selamlayarak başladı. "Bizim için ne kadar değerli olduğunuzu bilmenizi istiyorum" diyen Kürkçü sözlerini şöyle sürdürdü: "Birincisi dünya sosyalizmi için önemlisiniz, çünkü sosyalizmin dünya çapında yaşadığı krizden çıkışı için yeni bir yol yaratmaya çalışıyorsunuz. İkincisi HDP için çok önemlisiniz. HDP'nin ışığı Türkiye'de pek çok yeri aydınlatmayı başardı ve aydınlatmaya devam edecek ama ışık her zaman farklı renklerin toplamından ibarettir."

Sosyalistlerin HDP'nin yaydığı ışığı muhafaza etmekle yükümlü olduğunu dile getiren Kürkçü, "Farklılıkları koruyarak, çoğalarak bir arada olmalıyız. ESP, HDP içindeki başlıca renklerden biridir. Kongreniz ve sonrasındaki çalışmalarda başarılar temenni ederim" dedi.

HDK'nin gecekonduda, sokakta, fabrikada eşitlik ve özgürlük mücadelesinin halkın bağrında var olması anlamına geldiğini söyleyen Kürkçü, "ESP bunun çok mümtaz bir bileşenidir. Başarılı olmanıza hepimizin ihtiyacı var. Tüm dünya halklarının kurtuluşu için mücadele edenlerin var olmasına ihtiyacımız var, size ihtiyacımız var" şeklinde konuştu.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel de yaptığı konuşmada, "Kongrenin yeni bir başlangıç, sosyalizm ve devrim mücadelesinde yeni bir adım olmasını diliyorum" dedi. Zor bir dönemden geçildiğini vurgulayan Tuncel, "3. paylaşım savaşı diye kaotik bir süreçten geçiyoruz. Aynı zamanda önemli fırsatlar veriyor, halklar lehine devrimci bir değişim yaratabiliriz. Bunu başaramazsak egemenler bu süreçte başımıza büyük bela olabilir" diye konuştu.

Birleşik mücadelenin bileşenlerinin tarihi bir süreç geliştirdiğini dile getiren Tuncel şunları söyledi: "Şimdi sınıf mücadelesini büyütmeyeceksek, halkların kardeşliğini savunmayacaksak, halkların birleşik mücadelesini büyütmeyeceksek ne zaman yapacağız. Türkiye'yi yine bir karanlığa gömmek istiyorlar. Devrimciler buna izin vermeyecek. Şimdi daha güçlüyüz. Bu nedenle bizden korkuyorlar. Bizler Kürdistan'dan, sizler Türkiye'den yeni bir yaşamı birlikte inşa edebiliriz. 7 Haziran'da hayat var, yeni bir yaşam mümkün sloganı arkasında birleştik, bu umudu gördük."

Devletin yürütüğü faşizan zulüm politikasıyla halkın isyanını hazırladığını vurgulayan Tuncel, "Adalet yoksa barış da yok, özgürlük yoksa barış da yok. Türkiye halklarının umudu HDK etrafından birleşen o geniş yelpazede. Yeter ki bunun farkına vararak mücadeleyi büyütelim" dedi.

Devrimci Parti Genel Başkanı Ufuk Göllü de konuşmasında şunları ifade etti: "ESP'nin yürütüğü haklı mücadelesinde yanındayız, yan yanayız. Eylem Ataş'ın cenazesini almak için direniyoruz" dedi.

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Ahmet Kaya da "AKP ve Saray, 15 Temmuz'a gelene kadar faşizmin bu ülkede inşası için her türlü çabayı ortaya koyuyordu zaten. Darbe girişiminin ardından azgınca saldırdılar. Üzerimize zifiri karanlık çöktü. Buna karşı net, ikircisiz ve militan mücadele ile yanıt verilmesi gerekiyor. Bunu sağlamanın da yolu birleşmektir" dedi.

Emek Partisi (EMEP) Ankara İl Başkanı İlke Işık da konuşmasında, OHAL ve darbe sürecinde yaşananlara dikkat çekti, tüm hukuksuzlukların olağanlaştırıldığını söyledi. Binlerce kamu emekçisinin işten çıkarıldığını hatırlatan Işık, yüzlerce işçinin de işsiz kaldığını söyledi. Işık, saldırıları aşabilmek için daha fazla yan yana gelinmesi gerektiğini belirtti, Emek ve Demokrasi İçin Güç Birliği'nin büyütülmesi gerektiğini söyledi.

Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) Eş Başkanı Özgen Sadet, geçtiğimiz bir yılda çok sayıda katliam ve zora tanıklık edildiğini vurguladı. Sadet şöyle konuştu: "Sadece katliam gazileri, aileleri olarak değil, Sur'da, Cizre'de bodrumda katledilen yoldaşlarımızın öfkesini kuşanarak yeni bir döneme hazırlanıyoruz. Hedeflendik. Yok edilmek istendik. 33 düş yolcumuzu sonsuzluğa uğurlandık. Devlet zoruyla göğüs göğüse çarpıştık. Ama yenilmedik, ayaktaydık. Kolay olmadı. Bizlerle gurur duyun yoldaşlar. Şehitlerimizden devraldığımız bayrağı asla düşürmeyeceğiz, gençlik bu yolda, ortaya çıkan her boşlukta en önde koşanlar olacak."

Suruç'a giderken Rojava'nın çağrısına kulak verdiklerini dile getiren Sadet, "Bir kez daha haykırıyoruz. Gençlik devrimin topraklarında, dağlarda, zindanlarda isyanı kuşanıyor. Yeni dünyayı kurma özlemiyle hareket ediyor. Yaşasın gençliğin devrimci gücü" dedi.

Suruç Aileleri İnisiyatifi adına konuşan Süleyman Özkan da, yakınlarını yitiren aileler olarak adalet mücadelesi verdiklerini söyledi, "Bizleri yalnız bırakmayan ESP'ye sesleniyoruz. Biz de sizlerin yanındayız. Onlar bizim için Büşradır, Cebo'dur, İsmet Babadır, Ferdane anadır. Kongrenizi selamlıyoruz. Şehit namirin" şeklinde konuştu.

Çalışma raporunun oylanmasının ardından kongre PM ve genel başkan seçimi ile sona erdi.

26 Eyl 2016 - 00:00 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Haberler editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Haberler değil haberi geçen ajanstır.


tiktok takipçi satın al