İnsanın evrimi nasıl gerçekleşti

İnsanın evrimi nasıl gerçekleşti

Tarih boyunca insanlar nasıl var olduklarını açıklamaya çalıştılar ama o dönemler bilim ve tekniğin yeterince gelişmemesinden dolayı mistisizme sarıldılar. İnsan doğada yaşayan doğadan ayrı bir varlık olarak gösterildi. Eski dinlerde yarı soyut yarı somut düşünceler bulunurken tek tanrılı dinler tamamen soyut doğadan kopuşu getirdi. İnsan bir güç tarafından çamurdan yaratılmıştı. Oysa gerçekte insan doğadan gelen doğanın bir parçasıdır. Bütün canlılar gibi insanda bir evrim sonucunda oluşmuştur.

Frederich Engels "maymundan insana geçişte emeğin rolü" kısmında şöyle yazmıştır:

Tırmanma, ellere ve ayaklara farklı işlevler kazandırmaktadır ve yaşam tarzları yerde hareket etmelerini gerektirdiğinde, bu maymunlar yürürken ellerini kullanma alışkanlığını yavaş yavaş bırakmaya, dik biçiminde bir yürüyüş kazanmaya başladılar.Böylece,maymundan insana geçişte kesin adım atılmış oldu.

Primat takımının iki alt takımı vardır. Prosimianlar ve Antropoidler yaklaşık 30 milyon yıl önce bu primatlar çağdaş antropoidlerin ataları tarafından yaşam alanlarından kovulmuştur. Antropoidler; insanlar,kuyruksuz büyük maymunlar, eski ve yeni dünya maymunlarını kapsar. İnsanla kuyruksuz büyük maymunların ataları miosen (25-14 milyon yıl önce) devrinde ayrılmışlardır. Orangutanlara yönelen evrimsel hat olasılıkla yaklaşık 16 milyon yıl önce insanlar şempanzeler ve gorillerin hattından ayrılmışlardır. Hogopanlar (insan, goril ve şempanzenin ortak atası bu türlerin ilk iki harfinden oluşmaktadır. Yazarın notu Conrad p.k.)

10 milyon yıl öncesinden daha eski olmayan bir zamanda üç gruba ayrılmışlardır. Bu ayrılma niş farklılaşması coğrafi ayrışma ve üreme tecritini içerdiğinden türleşmeye yol açmıştır. Miosen hominoidleri "dryopithecus" ve "ramapithecus" olarak adlandırılan iki ana gruba ayrılmışlardır. Hominoidler Afrika'da ortaya çıkmışlardır. Ramapithecuslar yaklaşık olarak 7,5 milyon yıla kadar yaşamışlardır. Ramapithecus ve Gigantopithecuslara benzeyen kesin hominidler 4 milyon yıl öncesinde Doğu Afrika'da yaşamışlardır.

Yaklaşık olarak bu dönemde Australopithecus ortaya çıkar. Zoolojik ailemizin üyeleri ve atasal goril ve şempanzeden kesin olarak ayrılan en eski hominidlerdir. (Australopithecus Aferensis) A.Aferensis kuşku götürmez biçimde insandır uzun süre iki ayak üzerinde durabilmektedir. 3 ile 2 milyon yıl öncesinde herhangi bir zamanda Homo'nun ataları ayrılmıştır.

Homo habilis 2 milyon ile 1,6 milyon yıl öncesinde yaşamış ve Homo erectusa evrimleşmiştir. Homo erectus büyük bir beyne sahiptir daha yüksek zihinsel işlevleri düzenleyen beyin alanında genişleme olmuştur. Yaklaşık 500.000 yıl önce Homo sapiens ortaya çıkmıştır ve yaklaşık 100.000 yıl önce de Homo sapiens sapiens (modern insan) ortaya çıkmıştır. Bu arada Homo Sapiens'in türü olan neandertaller 130.000 yıl önce ortaya çıkmış ama 35.000 yıl önce yok olmuşlardır.

Austaralopithecus iki ayak üzerinde durduktan sonra alet yapma/kullanma yeteneğini sürekli geliştirdi. Bu sayede beyin gelişti ve insanlaşmaya giden yol böyle oldu.

Birbiri ile yakından ilişkili olan kültürel ve biyolojik değişimler Homo erectusu Australopithecustan ayırır. Paleolitik dönem 3'e ayrılır ve her dönem insanın evrimi ile ilişkilidir.

Alt paleolitik dönem Homo erectus ile orta paleolitik Batı Avrupa ve Orta doğunun neandertalleri dahil arkaik Homo sapiens ile ve üst paleolitik Homo sapiens sapiens ile ilişkilidir.

Aletlerin gelişmesiyle birlikte beyin de gelişti ama aletlere olan bağımlılık arttı. Aletlere olan bağımılık ise o üretim tarzına uygun toplum yaratmaya zorladı; yani ilkel komünal toplum (Avcılık-toplayıcılık) ile başlayan ve kölelik, feodal ve kapitalist yaşamı (sonrasında gelecek olan sosyalist yaşam) seçmediler buna uymak zorunda kaldılar.

İnsanlar yaklaşık olarak son 6.000 yıla kadar "eşitlikçi" yaşadılar ama ondan sonra üretim araçlarının gelişmesi ve özel mülkiyetin (devletin) ortaya çıkmasıyla birlikte eşitsizlik başladı ve özel mülkiyetin kaldırılmasıyla sona erecek.

Yararlanılan Kaynaklar

Doğanın diyalektiği F,Engels

Antropoloji İnsan çeşitliliğine bir bakış / Conrad Phillip Kottak

Okan Yolcu/ Biyolog

Odatv.com

05 Eki 2013 - 00:00 - Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Haberler editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Haberler değil haberi geçen ajanstır.

06

cesur - 150 yıldan beri tıp alanındaki gelişmeler evrim ve dna gelişimiyle paralellik göstermiştir. Evrim günümüzde halen devam etmektedir. Bizler maymun değiliz elbette maymundan da gelmedik. Maymunlarla insanlar %98 genetik olarak aynıdır. Bu kanıtlanmış bilimsel bir bilgidir. Maymun insan ilişkisi kedi - leopar-kaplan- aslan ilişkisi gibidir.

Ya da portakal, mandalin, greyfurt ilişkisi gibi. Ortak bir atadan milyonlarca yıllık bir süreçten geçmiştir.

En azından modern bilim bize bunları söylüyor. Tıpkı yer çekimi teorisi kadar gerçektir evrim teorisi.

Dünyanın en iyi bilim kanalı discovery science ve dünyanın en iyi üniversiteleri evrim konusunda tartışmıyor bile. Peki neden teori deniyor ? Çünkü her geçen gün evrime dair yeni kanıtlar bulunuyor ve eksik halkalar tamamlanıyor.

Bilim ile dini karıştırmayalım.

Bilim gözlemlere ve deneylere dayanır. Evrim de gözlem ve deneylerle sabit bir olgudur.

Din ise inanca dayalıdır.

Ben desemki gökte uçan pembe boynuzlu kanatlı fillere inanıyorum... (ve sadece inananlara görünüyor)

inançtır bu sorgulayamazsın.

Fakat inançlar gerçekleri değiştirmezler.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ekim 00:00
05

ayten - bugun hayvanat bahcesındekı akrabalarınızın yanında olmalısınız aramızda ne ısınız var

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ekim 00:00
04

gokmen - iSiz Allah inkar etmekle kendinize sadece eziyet ediyorsun maymunlar arastiracaginiza gidin kuran i araştırın inceleyin bakın bakalım sizin atalarımız nerden geliyor

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ekim 00:00
03

gökhan - allah birdir muhamed s.a.s elçisir kuran, ı kerimde rehberimizdir

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ekim 00:00
02

gökhan - ama ins diye allah c.c bizi 1400 yıl önce anlatmış kuranı kerimde ve mücdelemiş allah c.c diyorki sadece sizi yartmadım beni bilmeniz ve rabini örenip kuretini bilmeniz için gök yüzüne bakın milyonlarca galeksi ve gezegen var

sadece sizden ibaret degil demekte siz ise bir maymun gibi düşün meniz halen akılara zarar ve nalet getirecek davranıştır

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ekim 00:00
01

gökhan - sizde akıl düzeyi dediginiz gibi maymun düzeydedir ondan dolayı maymun demektesiniz allahın yaratığı varlık olan insana şunu bilelimki biz çamurdan ve hiç birşeye uramadan adem ve hava annemizden dünyaya geldik

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ekim 00:00