Üniversitede İnsan Hakları Paneli

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin kabulünün 61. yılı nedeniyle Gaziantep Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonu'nda bir panel düzenlendi.

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin kabulünün 61. yılı nedeniyle Gaziantep Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonu'nda bir panel düzenlendi.
Panele Gaziantep Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Akan başkanlık yaptı. Programa konuşmacı olarak katılan Gaziantep Barosu Başkanı Av. Aziz Canatar, 'Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Işığında İnsan Hakları', konusunda, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Bayram Özbey, 'İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ve 1982 Anayasasındaki Hak ve Özgürlüklere Yansıması' konusunda, Gaziantep Polis Meslek
Yüksekokulu'ndan Dr. Ali Kuyaksil ise 'Tarihi Süreç, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin Kabulü ve İçeriği' konusunda bilgi verdi.
Panel Başkanı Prof. Dr. Yusuf Akan, insan haklarının, insanın doğası gereği, onurlu bir şekilde yaşamını sürdürebilmesi, kişiliğini koruması ve geliştirebilmesi için vazgeçilmez olan hak ve özgürlüklerin bütünü olduğunu söyledi. Prof. Dr. Akan, "İnsan hakları olarak kabul edilen hak ve özgürlükler, her insanın sırf insan olması nedeniyle ve insanlık onurun gereği olarak sahip olması gereken haklardır. Bir toplumda insan haklarının yerleşmesi ve korunması, anayasal ve yasal düzenlemeler kadar ve belki de
ondan daha önemlisi o toplumda belli ilke ve değer yargılarının hakim olmasına, bireylerin bencillikten uzak, saygılı ve özverili olmalarını sağlayacak kültürel birikime sahip olmalarına bağlıdır" diye konuştu.
"Bugün insan hakları olarak dile getirilen insani değerler yalnız batının değil tüm insanların ortak medeniyet tarihinin ortaya çıkardığı ortak değerlerdir" diyen Dr. Ali Kuyaksil ise, "Geçmişimize uygun düşen bu değerlere sırt çevirmemeliyiz. Sahip çıkarak bütün insanlık ailesinin yararlanmasına çalışmalıyız. Bazı develerin veya kesimlerin kendi politik çıkarları için bu değerleri kullanmış olmaları bu değerleri gözümüzden düşürmemelidir. Kötüye kullananları gözümüzden düşürmeliyiz" ifadelerini
kullandı.
Yrd. Doç. Dr. Bayram Özbey de, "Birinci dünya savaşından önce insan hakları devletlerin kendi iç meselesi olarak görülmüş fakat birinci ve ikinci dünya savaşından sonra bu konu uluslararası bir konu haline gelmiştir. Birleşmiş Milletler, Avrupa İnsan Hakları, Avrupa Konseyi gibi uluslararası örgütler bu konularda düzenlemeler yapmaya başladılar. Cumhuriyet sonrasında ise Ulu Önder Atatürk'ün ulusunun önüne koyduğu muassır medeniyetler seviyesine çıkma hedefi doğrultusunda bu çalışmalar daha da
hızlanmıştır. Bu hedef doğrultusunda Avrupa'nın gelişmesinde önemli katkısı olan bilimsel, teknolojik, kültürel değerlerin ülkemizde de uygulanmasına büyük önem verilmiştir. Bu değerlerin başında ise her insanın bir takım hak ve özgürlüklere sahip olması düşüncesi gelmektedir" diye konuştu.
Gaziantep Barosu Başkanı Av. Aziz Canatar ise, 1961 Anayasası'nın hak ve özgürlükler bakımından geniş haklar tanıdığını savunarak, "12 Eylül'den sonra ise bu hak ve özgürlüklere tepki olarak sınırlamalar getirildi. 82 Anayasası demokratik, hukuk devletine, Avrupa İnsan Hakları sözleşmesine, uluslararası sözleşmeler bağlamında yan yana konduğunda iç açıcı bir anayasa değildir. Bu bir tepki anayasasıdır, üzerinde duruluyor ve düzeltilemedi" dedi. Canatar, "Demokraside insan haklarına saygı gösterildiği
zaman toplumda güven duygusu daha da artar ve daha rahat nefes alır. Sosyal ve ekonomik bakımdan çok daha rahat gelişir" ifadelerini kaydetti.
Programın sonunda panelistlere Gaziantep Üniversitesi Üniversitesi Rektör Danışmanı Prof. Dr. Mehmet Özaslan tarafından hediye takdim edildi.

11 Ara 2009 - 00:00 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Haberler editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Haberler değil haberi geçen ajanstır.