HÂLÂ ÜMİT VAR / Mahmut Alınak Yazdı

HÂLÂ ÜMİT VAR / Mahmut Alınak Yazdı

Bazı fikir yoksulları benim bireyci ve kendime sevdalı olduğumu söylerler. Beyinleri çölleştirildiği için benim kendime değil, düşüncelerime ve projelerime sevdalı olduğumu idrak edemezler. Onların papağandan hiçbir farkları yoktur, kendilerine ne ezberletilmişse onu tekrarlarlar.

Onlara, "Bu faşist düzenden ve Tayyip Erdoğan'dan nasıl kurtulabiliriz?" diye sorsanız aptal aptal gözünüzün içine bakarlar, çünkü böyle şeylere kafa yormayacak kadar düşünce tembelidirler.

Benimle birlikte çalışan arkadaşlar kibirli biri olmadığımı, tehlike anında arkadaşlarımı gözüm gibi sakınarak kendimi öne attığımı bilirler. Ama... Projelerim söz konusu olduğunda da militanlaşır, bir âşık gibi sakınmasız olurum.

Gerek partili, gerekse partisiz yaşamımda - doğrulukları tartışılabilir- pek çok proje önerdim. Sayıları yüzleri bulur. O projelere sahip çıkılsaydı, bugün Tayyip Erdoğan ve onun temsil ettiği düzenin yerinde yeller esecekti. Kürt şehirleri binlerce insanla birlikte yakılıp yıkılmayacak, Diyarbakır belediyesi eş başkanları tutuklanmayacak, Cumhuriyet Gazetesi yazar ve yöneticileri hapse atılmayacak ve hiçbir güç HDP milletvekillerini hücrelere kapatamayacaktı.

CİZRE KUŞATMASI BİR DEVRİM GEREKÇESİDİR, başlıklı geçen yılki bir makalemde bakın neler söylemişim: "Devletin Cizre kuşatması bıçağın kemiğe dayanmış halidir... Devlet dokuz gündür Cizre halkına savaş açarak şehri ölüm çemberine almış... Yüz yirmi bin nüfuslu şehir tüm gün ve gece top ve makineli tüfek sesleriyle sarsılıyor. Evler kurşunlarla kalbura çevrilmiş, insanlar karanlık bodrumlara doluşarak yaşam endişesi içinde saniyeleri sayar hale gelmiş....

Devlet darbe dönemlerindeki gibi kendi hukukunu askıya alarak Cizre ile bilek güreşine tutuşmuş, kenti dize getirmek istiyor. Aslında ateşle oynuyor, çünkü Cizre kuşatması devrim için altın bir fırsat yaratmıştır.

Devlet Cizre ile tutuştuğu bilek güreşini kaybetmeli ve bu kuşatma kırılmalıdır. Cizre kaybederse tüm halk kaybedecektir. İşte bu nedenle gün, "GEMİLERİ YAKMA" ve Cizre'ye sahip çıkma günüdür.

Peki, ne yapılmalıdır?

Sivil halkla karşı karşıya gelme riskinin olmadığı tüm şehir meydanlarında binler, yüz binler halinde ÖZGÜRLÜK NÖBETLERİ başlatılmalıdır. Meydanlar gün yirmi dört saat, "GEMİLERİ YAKTIK GERİ DÖNÜŞ YOK," sloganları ile inlemelidir. Devlet hep yaptığı gibi yine halkın önünde barikat kuracaktır; ama o barikatların önündeki kararlı bekleyiş devrimin filizlendiği ve boy attığı yerler olacaktır. Kan dökse bile hiçbir hükümet o halk direnişinin önünde duramaz. İlgili kurumlar tarihi bir fırsatla karşı karşıyadırlar, onlardan çağrı bekliyoruz. 11.09.2015"

BAŞKA BİR MAKALEDE DE SİYASETÇİLERE,BU SAVAŞ İLÂNINI NEDEN BİR DEVRİM FIRSATINA DÖNÜŞTÜRMÜYORSUN, DİYE SİTEM EDİYORUM:

Ey mikrofon gerillası siyasetçi, AKP savaş ilân ederken, peki sen neden alternatif olarak halkın önüne geçip ÖZGÜRLÜK ÇAĞRISI yapmıyorsun? Neden bu düzenle bir türlü restleşmiyorsun, neden?! Bu savaş ilânını neden bir devrim fırsatına dönüştürmüyorsun? Neden devletin savaş çarkını durduracak projeler oluşturmuyorsun?

Ey kürsü kahramanı siyasetçi, devlet seni iyi tanıyor ve senin neyi yapmayacağını çok iyi biliyor. Şehirleri yakıp yıkma ve katliam yapma cesaretini aslında senden alıyor. Yoksa Tayyip Erdoğan bu savaş ilânının kendi iktidarının sonu olduğunu bilse böyle kanlı bir yola girer miydi?

BUNU YAPARSAK AKP VE BU DÜZEN ÇÖPE GİDER, başlıklı makalede ise özetle şu iddialı sözlere imza atmışım: "... Yapacağımız şey, bu düzen ve onun zorba kurumları ile ilişkimizi kesmek, koyun gibi yönetilmeyi reddetmek, boynumuza geçirilen kölelik zincirini çıkarıp atmak ve bu rezil işbirliğini sonlandırmaktır.

ZİNCİR ÖRGÜTLENMESİ modeliyle düzeni bir ağ gibi sararak, sabır, tutku ve dirençle ilmek ilmek öreceğimiz bir siyasal ve ekonomik boykot çok geçmeden, tepemizde kükreyip duran bu devlet kabadayılarını yönetme krizine sokacaktır. Böylece düzenin değirmenine akan sular kesilecek ve bu kanlı diktatörlük için can çekişme süreci başlamış olacaktır.

Sözü edilen dönemi, düzenin altını boşaltan EYLEMSİZ DİRENİŞ dönemi olarak da adlandırabiliriz.

Bu hazırlık aşamasından sonra, dava arkadaşları ile ekmeğini ve suyunu paylaşan ve cefa söz konusu olduğunda hep ilk sırada yerini alan bir CEPHE HAREKETİ' NİN öncülüğünde ayağa kalkan kitleler, "Hükümet istifa, iktidar halka!" sloganı ile coşkun nehirler gibi alanlara aktıkları gün, bu düzen ve onun tetikçisi AKP için artık yolun sonu görünmüş olacak... Benim sivil devrimle kastettiğim siyasal proje işte budur. 07.03.2016 "

Diyarbakır belediyesi eş başkanları gözaltına alınınca da, BİZİ DE GÖZALTINA ALIN, başlıklı bir makale yazmıştım. O makalede aşağıdaki acil çağrıyı yapıyordum:.. Bu apaçık bir restleşmedir. İşte bıçağın kemiği kırdığı nokta burasıdır. Kaygım odur ki, muhalif hareketler bunu da diğer saldırılar gibi yine basına yapacakları açıklamalarla geçiştirecekler. O zaman bıçak daha da derine inecek. Yapılacak şey, Tayyip'in restine restle karşılık vermektir. Hatta Kışanak ve Anlı' nın gözaltına alınışları devletin giriştiği ölümcül saldırıları geriletmek için bir fırsat da yaratabilir.

Muhalif hareketler hiçbir şey yapmasalar bile bu saldırıya "Bizi de gözaltına alın" seferberliğiyle karşılık verebilirler. Siyaset önderleri ve aydınlar bulundukları şehirlerden, "Bizi de gözaltına alın," sloganı ile yeri göğü inleterek ırmak ırmak emniyet müdürlüklerine akabilirler. Bakalım o zaman ne yapacak Tayyip Erdoğan? Saldırılar alana yayılmış sivil bir seferberlikle geri püskürtülebilir, yoksa bu ateş daha çok can yakacak. Muhalif hareketler tarihi bir sorumluluk altındadırlar."

Kimse bu çağrıya kulak asmamıştı. O sivil seferberlik başlatılmayınca sıra HDP milletvekillerine ve Cumhuriyet Gazetesi'ne geldi. Bakalım şimdi sıra kimde!

Sivil siyaset şimdi projesizliğin bedelini ödüyor, şimdi zamanı yine ağlamaklı demeçlerle tüketiyorlar. Tayyip Erdoğan devleti de elde kılıç saldırdıkça saldırıyor. Herkes şaşkın.

Ama her şeye rağmen hâlâ ümit var. Bu düzenin "ZENCİLERİNE" ve kurumlara çok iş düşüyor. Siyasetin zengin tarlası bizi bekliyor.

14 Kas 2016 - 00:00 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Haberler editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Haberler değil haberi geçen ajanstır.


tiktok takipçi satın al