Gaziantep MHP'den Hükümete Sağlık Uyarısı

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Gaziantep İl Başkanı Mehmet Özdemir, AKP Hükümetinin sağlık sektöründeki katkı paylarını artırarak milyonlarca vatandaşı mağdur ettiğini söyledi.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Gaziantep İl Başkanı Mehmet Özdemir, AKP Hükümetinin sağlık sektöründeki katkı paylarını artırarak milyonlarca vatandaşı mağdur ettiğini söyledi.

Özdemir, AKP hükümetinin sağlık bütçesinde ortaya çıkan büyük miktarlardaki açık ve buna bağlı olarak oluşan IMF baskıları sonucunda sağlık harcamalarında tasarruf yolunu aradığını savundu. "Hükümet ilaç giderlerini azaltacak kararın yanı sıra Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) tabi olanların ve yeşil kartlıların hastaneye gittiklerinde ödedikleri katkı paylarını arttırdı. Resmi Gazetede yayınlanan Tedavi Katılım Payının Uygulanması Hakkında Tebliğ'e göre, kapsama dahil kişilerin sağlık kurum ve kuruluşlarındaki ayakta tedavilerine ilişkin hekim ve diş hekimi muayenelerinden birinci basamak sağlık kuruluşları (sağlık ocakları) ve aile hekimliği muayenelerinde 2 lira, ikinci ve üçüncü basamak resmi sağlık kurumlarında (Devlet Hastaneleri ve Tıp Fakülteleri) 8 lira, özel sağlık kurumlarında 15 lira katılım payı alınacak" diyen Özdemir, hükümeti uyardığı açıklamasında şunları kaydetti:

"Katılım paylarındaki artışın yanı sıra hükümet asıl olarak sağlıkta global bütçeyle ilgili çalışmalara devam ediyor. SGK 2010 bütçesinde özel hastanelere ödemeler için belli bir miktar ön görecek ve bu rakamı tavan olacak. Ödeneğin bitmesi halinde doğabilecek finansman sorununa katkı payı attırılarak çare bulunacak yani SGK 'param bitti, geri kalanı vatandaştan daha fazla katkı payı alarak tamamla' diyebilecek. Bu durum, sosyal devlet ilişkisi ile bağdaşmıyor, uygulamayla gelen hastalarla sağlık personeli arasında tartışmalar yaşanacak. Özel sağlık kuruluşları ayakta kalamayacak. Bu kurumlarda çalışan yaklaşık 50 bin kişi işsiz kalacak. Kamu hastanelerine kuyruklar geri gelecek, vatandaş mağdur olacak. Öncelikle 2 lira da olsa bu uygulamayla 1.basamağa yani sağlık ocaklarına bir fiyat konmuş oluyor. Oysa sağlık ocakları katkı payı hatta yol parası bulamayan en yoksul vatandaş kesiminin gittiği yerler.SGK pratisyen hekimlerin yazdığı ilaçların büyük çoğunluğunu karşılamıyor. Dolayısıyla bu durum vatandaşı 2.basamağa yönlendirecek, bu durumda vatandaşın vereceği para 2 liradan 8 liraya çıkmış olacak. Özel hastanelerin katılım paylarının 15 liraya çıkarılması da buralara giden hasta sayısını azaltacak."

Özdemir, açıklamasını şöyle sürdürdü:

Peki, sağlık bütçesinin bu duruma gelmesinin inanılmaz açıklar vermesinin altında yatan nedenler neler? Bu nedenlerin en önemlisi, hükümetin oy kaygısıyla yapmış olduğu popülist yeşil kart politikasıdır. AKP yeşil kartı sağlık alanında promosyon olarak kullandı ve kullanmaya devam edecek gibi görünüyor. Seçimlerden önce 11 milyon 400 bin olan yeşil kartlı sayısı 14 milyona çıkarıldı. Seçimlerden sonra ise 5,5 milyonu iptal edildi. Önümüzdeki seçimlerde bu sayı artmazsa, bu safiyane düşüncelere bağlı değil de muhtemelen daha önceki seçimlerde bol keseden, milyonlarca yeşil kartlı dağıtılmış olmasına rağmen doğu illerimizde AKP'nin yaşamış olduğu hezimete bağlı olacaktır. Yasaya göre, hiçbir sosyal güvenlik güvencesi altında bulunmayan ve aylık geliri asgari ücretin net tutarının 1/3 ünden az olan vatandaşlara yeşil kart veriliyor. Daha doğrusu verilmesi gerekiyor.Fakat yerel yönetimler siyasi kaygılarla müracaatlarda gelir kıstaslarını yeterince incelemeden yeşil kart veriyor.Yeşil kartla sağlık hizmeti alınan SSK, Bağ-Kur ve hatta Emekli Sandığı'na göre avantajları bulunuyor. Bu yüzden yeşil kart seçim önceleri son derece etkili olarak kullanılabilen promosyon yöntemi olabiliyor. Maliye Bakanlığı'nın resmi verileri, yeşil kartlı hastaların, kısıtlı imkanlarla hazırlanan bütçeyi adeta delik deşik ettiğini ortaya koydu. Bütçe rakamlarına göre yeşil kartlı vatandaşlara yapılan sağlık harcaması, memura yapılan kişi başı harcamanın 1,5 katına ulaştı. Ülke gerçeklerimiz çok ilginç ve vatandaşlarımız son derece sabırlı ve metanetli. Vergi kaçırmak için her yolu deneyen küçük bir zümreden dolayı ortaya çıkan vergi açığını kapatabilmek için yapılan tüm zamlara katlanırız. Birileri para vermeden kaçak elektrik kullanabilsin diye ortaya çıkan enerji açığını kapatabilmek adına her ay bir öncekinden daha fazla gelen elektrik faturalarını hiç ses çıkarmadan öderiz. Yıllarca SSK'lı, Bağ-Kur'lu olarak pirimlerimizi öder, cebinde 1000 liralık telefonu, altında lüks arabası olan oy avcılığı yapan partiler tarafından hak etmediği halde yeşil kart sahibi yapılan (gerçek gariban vatandaşlarımız tamamen konu dışıdır) kişilerin neden olduğu sağlık bütçesindeki açığı kapatmak için fedakarlıkta bulunuruz. Tüm bunların asıl sorumlusu kişileri de takdir ve taltif ederek tekrar seçerek başımızın üstünde taşırız."

04 Ara 2009 - 00:00 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Haberler editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Haberler değil haberi geçen ajanstır.