22 yaşında kadın muhtar adayı: Kimsenin onayına ihtiyacımız yok

22 yaşında kadın muhtar adayı: Kimsenin onayına ihtiyacımız yok

22 yaşında kadın muhtar adayı: Kimsenin onayına ihtiyacımız yok

Henüz 22 yaşında olan Şilan Aslan, Ovacık'ın Buzlutepe köyünde muhtar olmak için gerekli işlemleri başlattı. Şilan kadınlara seslenerek, "Biz kadınlar önce kendimize inanmalıyız. Bunu bilerek hareket ettikten sonra kimsenin onayına da ihtiyacımız yok" dedi.

 

31 Mart 2019'da yapılacak olan yerel seçimler kapsamında siyasi partiler adaylarını belirlemek için parti çalışmalarını başlattı. Bunun yanında yerellerin önemli bir kolu olan muhtarlık içinde başvurular devam ediyor. Bu kapsamda Dersim'de de özellikle kadınların muhtarlık için başvuruda bulunması dikkatlerden kaçmıyor. Daha önce 1994'te köylerinden göç etmek zorunda kalan Şilan Aslan da şuan Ovacığın Kızık köyünde yaşıyor. İkamet adresi Buzlutepe köyü olan Şilan yerel yönetimlerde söz sahibi olmak için adım atarak Buzlutepe köyü için muhtarlık başvurusunda bulundu.
 
Şilan, babasının 2018'in 24 Nisan'ın da tutuklandığını belirterek, babasının tutuklanması öncesi eğitim için İstanbul'a gitme kararı aldığını ifade etti. Babasının cezasının kesinleşmesiyle köyde kalmaya karar veren Şilan, şuanda ailesiyle birlikte hayvancılık yaptığını dile getirdi.
 
'Kadınları bilinçlendirmek istiyorum'
 
Muhtar olunca en çok çocuklar ve kadınlarla ilgili şeyler yapmak istediğini söyleyen Şilan, "Meslek lisesinde okudum. Çocuk gelişimi mezunuyum. Burada anneler işten güçten çocuklarına vakit ayıramıyor. Bu yüzden köyde kadınlarla dayanışma halinde olup, çocukların anneleriyle vakit geçirebileceği bir zaman dilimi yaratmak istiyorum. Onun dışında mesela akşamları komşular geliyor. Ben kitap okuyorum. 'Üniversiteye gitmiyorsun, neden bu kadar kitap okuyorsun?' diyorlar. Yani kitap okumayı gereksiz görebiliyorlar. Yine aynı şekilde başlangıçta kadınlar benim burada muhtar adayı olmamı istemedi. Bu yüzden burada tüm bunları değiştirmek, kadınlarla birlikte bir bilinçlendirme çalışması hayata geçirmek istiyorum" ifadelerini kullandı.
 
'Anadilimi konuşan birini gördüğümde ona yakınlık duyuyorum'
 
Şehirlerde çok fazla yaşayamadığını da kaydeden Şilan, "Şehirlere gittiğimde ateşi çok fazla özlüyorum. Yaşlılarımızı çok özlüyorum. Mesela yaşlılarımız Puşi bağlıyor onları çok arıyorum. Şalvarlı birini gördüğümde gidip sohbet etmek istiyorum. Anadilimi konuşan birini gördüğümde ona bir yakınlık duyuyorum. Kendimi atabileceğim, mantıklı düşünebileceğim bir alanım var. Bu yüzden kurmak istediğim yaşam bu. Köyde kendi ihtiyacımı karşılayabileceğim, bağ, bahçem yine hayvanlarım olsun. Sistemin daha az girdiği bir yerde yaşamak istiyorum" diye konuştu. 
 
'Biz kadınlar önce kendimize inanmalıyız'
 
Son olarak kadınların her alanda, her işi yapabileceğine inandığını vurgulayan Şilan, "Kadınlar bir şeyi başarmayı yeter ki istesinler. Ben burada bir kadının yapamaz dediği her şeyi yapabiliyorum. Odun doğruyorum, tarla biçiyorum, hayvanları otlatıyorum. Yani kadın olarak akla gelebilecek her işi yapıyorum. Biz kadınlar önce kendimize inanmalıyız. Bunu bilerek hareket ettikten sonra kimsenin onayına ihtiyacımız yok" dedi.

Jinnews- SİYASİHABER 4

6.12.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz