Prof. Dr. Şükrü Akyüz ile Ameliyatsız Değişim

Gelişen tıp teknolojisiyle birlikte TAVI, yani Transkateter Aort Kapak İmplantasyonu, aort kapağının ameliyatsız değişimini sağlayan bir girişimsel te...

Gelişen tıp teknolojisiyle birlikte TAVI, yani Transkateter Aort Kapak İmplantasyonu, aort kapağının ameliyatsız değişimini sağlayan bir girişimsel tedavi yöntemi olarak öne çıkıyor. Uzun yıllar cerrahi müdahale tek alternatifken, TAVI artık aort kapak hastalıklarının tedavisinde önemli bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor.

TAVI Nedir?

Tavi nedir denildiğinde aort kapak hastalıklarının tedavisinde kullanılan ve ameliyatsız bir şekilde aort kapağının değiştirilmesini mümkün kılan bir yöntemdir. Özellikle cerrahi operasyon riski yüksek olan ya da cerrahiye uygun olmayan hastalar için bir çığır açmıştır.

TAVI'nin Özellikleri

TAVI yöntemi ameliyatsız bir şekilde aort kapak hastalıklarını tedavi eden girişimsel bir yöntemdir. Bu teknoloji, özellikle cerrahi müdahalenin riskli olduğu durumlarda tercih edilir. TAVI, ileri yaşta ve ek sağlık sorunları olan hastalar için önemli bir tedavi seçeneği sunar. Artık yaşlılıkla birlikte gelişen aort kapak hastalıkları, daha güvenli ve etkili bir şekilde tedavi edilebilmektedir.

TAVI işlemi, geleneksel cerrahiye göre daha düşük risk taşır ve hastaların iyileşme süreci daha hızlıdır. Ameliyat sonrası ağrı minimaldir ve hastalar genellikle kısa süre içinde normal yaşamlarına dönebilirler. Prof. Dr. Şükrü Akyüz önderliğinde, TAVI yöntemiyle gerçekleştirilen operasyonlar başarılı sonuçlar vermektedir. Bu teknoloji, hastaların yaşam kalitesini arttırırken, aynı zamanda riskleri de minimize etmektedir.

Ameliyatsız Yenilik TAVI Yöntemi

TAVI, yaşlılıkla birlikte gelişen aort kapak hastalığının tedavisinde önemli bir alternatif sunar. Genel anestezi alması sakıncalı olan ve ameliyat riski yüksek olan hastalar için de bir çıkış kapısı oluşturur. Bu yöntemle, hastalar ameliyat sonrası daha hızlı iyileşir ve hastanede kalış süreleri kısalır.

Riskler ve Sonuçlar

TAVI ameliyatı genel olarak düşük risk taşır ve cerrahi sonuçlarla eşdeğerdir hatta bazen daha iyi sonuçlar ortaya koyar. Bu işlem sırasında veya sonrasında hastalar herhangi bir ağrı duymazlar. İşlem sonrası takip aşaması da oldukça önemlidir ve hastalar belirli periyotlarda kalp hekimi tarafından izlenirler. Kan sulandırıcı ilaç kullanımı da kısa sürelidir ve hasta için minimal bir kısıtlama sağlar.

TAVI Ameliyatı Kimler İçin Uygundur?

TAVI ameliyatı, aort kapak hastalıklarının tedavisinde önemli bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. TAVI ameliyatı kimler için uygundur diyorsanız işte detaylar;

Yüksek Cerrahi Riski Olan Hastalar

Ameliyat öncesinde değerlendirme yapıldığında, bazı hastaların cerrahi müdahaleye yüksek risk altında oldukları belirlenebilir. Özellikle ek sağlık sorunları bulunan veya ameliyat sonrası komplikasyon riski taşıyan hastalar için TAVI ameliyatı daha uygun olabilir. Bu hastalar için minimal invaziv bir yaklaşım, ameliyat sonrası iyileşme sürecini kolaylaştırabilir.

Ameliyat Riski Düşük Hastalar

Geleneksel cerrahi müdahaleler için ameliyat riski düşük olan hastalar da TAVI ameliyatı için uygun adaylar arasında yer alabilir. Son yıllarda gelişen teknoloji ve deneyimlerle birlikte, TAVI ameliyatının daha geniş bir hasta kitlesine uygulanabilir hale gelmesiyle birlikte, ameliyat riski düşük olan hastalar da bu yöntemi tercih edebilirler.

Ek Sağlık Sorunları Olan Hastalar

TAVI ameliyatı, kalp dışındaki sağlık sorunları olan hastalar için de uygun bir seçenek olabilir. Özellikle genel anestezi alması riskli olan veya kalp dışındaki sağlık sorunları nedeniyle cerrahi müdahaleye uygun olmayan hastalar için minimal invaziv bir yöntem olan TAVI, kalp sağlığının korunması açısından önemli bir alternatif sunar.

TAVI ameliyatı, günümüzde giderek daha fazla hasta için tercih edilen bir tedavi seçeneği haline gelmektedir. Prof. Dr. Şükrü Akyüz ve ekibi, bu yöntemin doğru hasta gruplarına uygulanması ve başarılı sonuçlar alınması konusunda önemli çalışmalar yapmaktadır. Daha fazla bilgi için web adresini ziyaret edebilirsiniz.

16 Nis 2024 - 14:06 - Yaşam --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantephaberler.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantephaberler.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantephaberler.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantephaberler.com değil haberi geçen ajanstır.