İş Sağlığı ve Güvenliği Nedir?

İş sağlığı ve güvenliği, her meslek alanında, her çalışma ortamında, her yaşam kapsamında ve genel olarak hayatın her köşesinde tüm çalışan bireylerin sağlığının bozulmasını önlemek ve daha iyi bir çalışma alanı sağlamak için geliştirilen bir çalışmadır.

İş sağlığı ve güvenliği, her meslek alanında, her çalışma ortamında, her yaşam kapsamında ve genel olarak hayatın her köşesinde tüm çalışan bireylerin sağlığının bozulmasını önlemek ve daha iyi bir çalışma alanı sağlamak için geliştirilen bir çalışmadır. İş sağlığı ve güvenliği sayesinde çalışma ortamları çalışanlar için daha güvenilir ve sağlıklı bir hale getirilmektedir. Günümüzde dünya genelinde milyonlarca iş yeri mevcuttur. Bu iş yerinde çalışan her gün onlarca kişi fiziki açıdan ve iş kazasından dolayı hayatını kaybetmekte veya sakat kalmaktadır. İş sağlığı ve güvenliği ise, iş yerinde çalışan kişilerin karşı karşıya kaldıkları sağlık problemini ve mesleki riskleri ortadan yok etmeyi hedefler.

İş Güvenliğinin Önemi Nedir?

İş güvenliği konusunda global açıdan bakıldığı zaman tam zamanlı, yarı zamanlı, freelance veya online olarak tüm iş yerlerinde iş güvenliği tedbirleri alınır. Genellikle güncel bir firma, çok uzun süreli bilgisayar başında bulunan personeline, çalışma alanını oldukça ergonomik hale getirecek imkanlar sunar. Ülkemizde daha çok iş sağlığı ve güvenliği https://kareakademi.com.tr/ konusu sadece tam zamanlı işlerde göz önünde bulundurulur. İş güvenliğine önem verilmesi, çalışan bireylerin daha verimli bir şekilde çalışmasını sağlarken, olası herhangi bir kaza veya çalışamama durumunda ise işverenin mali yönden korunmasına imkan sunar. Bu durumda gerekli çalışma koşulunun sağlanması ve çalışan bireylerin güven içerisinde faaliyet göstermesi hem çalışan kitleyi hem de işvereni güvence altına alan bir konudur.

İş Güvenliği Konusu Dikkate Alınmazsa Ne Olur?

İş sağlığı ve güvenliği konusunun kanuni açıdan önemi 4857 sayılı iş kanunu 5. Bolüm 77-89. Maddede belirtilir. İş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması için hem iş verene hem de devlete büyük bir görev düşer. Devlet, iş veren kurumun çalışma ortamında gereken tedbir ve önlemi alıp almadığını denetler. Denetleme sonucunda gerekli gördüğü durumda iş yerini kapatmakla yükümlüdür. Bu durumda işverenin gerekli tüm tedbirleri alması ve bir iş güvenliği uzmanı ile çalışması büyük bir önem arz eder

İş Sağlığı ve Güvenliği Ne İş Yapar?

İş sağlığı ve güvenliğinin yaptığı işler şu şekilde sıralanabilir;

İş yerinde oluşabilecek her türlü sorun, ortaya çıkacak olan her türlü sağlık sorunu ile ilgili konular için daha önceden önlemler alır ve çalışan her personeli bu konuyla ilgili bilgi sahibi yapar.

İş sağlığı ve güvenliği yalnızca çalışanları korumakla yükümlü değildir. Ayrıca işvereni ve üretimin en doğru ve en iyi şekilde gerçekleşmesini de sağlayarak garanti kapsamına alır.

İşyerinde oluşabilecek riskleri en aza indirebilmek için gerekli tüm araç ve gereçlerin teminini yapar. Bilgilendirme, uyarı levhası ve oryantosların takibini yapar.

İşçilerin çalışma esnasında koruyucu kıyafetler kullanması, baret veya kask takması, koruyucu eşyaların tercih edilip kullanılması ve bu ekipmanların işe yarayıp yaramadığını test eder.

İş sağlığı ve güvenliği konusunda tüm yapılması gereken konuların işverene hem yazılı hem de imzalı olacak şekilde bildirilmesinin zorunluluğu vardır.

İş sağlığı ve güvenliği uzmanı iş ortamında meydana gelen kazaların neden çıktığını rapor haline getirmeli ve yine böyle bir kazanın oluşmaması için gereken tüm tedbiri alması gerekir.

İşverenin risk konusunda bilgilenmesi için gerekli tüm tedbirlerin alınması, teşvik edilmesi ve işveren tarafından sağlanan tedbirlerin takibinin en iyi şekilde yapılmasını sağlamasıdır.

İşyerinin devletin istediği mevzuata uygun olacak şekilde kurulup kurulmadığını kontrol eder, periyodik bakımlarını gerçekleştirir ve kontrollerini gözlem altında tutar.

Bu gibi konularda Kare Akademi’den danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

01 Ara 2023 - 15:49 - Yaşam --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantephaberler.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantephaberler.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantephaberler.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantephaberler.com değil haberi geçen ajanstır.