Kontakt Lens Ve Göz Damlaları Arasındaki İlişki

Kontakt lens ve göz damlaları, göz sağlığıyla ilgili iki farklı ürün olup, göz problemlerinin tedavisinde veya düzeltilmesinde kullanılırlar. İşte bu...

Kontakt lens ve göz damlaları, göz sağlığıyla ilgili iki farklı ürün olup, göz problemlerinin tedavisinde veya düzeltilmesinde kullanılırlar. İşte bu iki ürün arasındaki ilişkiyi açıklayan bazı önemli noktalar:

1. Göz Damlaları ve Lens Temizliği: Kontakt lens kullanıcıları, lenslerini takmadan önce ve çıkardıktan sonra ellerini iyice yıkamalı ve lenslerini temizlemeli ve dezenfekte etmelidirler. Göz damlaları, kontakt lens kullanıcılarının lenslerini daha rahat ve sağlıklı bir şekilde kullanmalarına yardımcı olabilir. Örneğin, kontakt lenslerin gözünüzde daha rahat oturmasını sağlamak veya gözlerinizi nemlendirmek için tasarlanmış özel kontakt lens bakımı damlaları mevcuttur.

2. Kontakt Lens Kullanımı ve Kuru Göz Sendromu: Bazı insanlar kontakt lenslerini takarken veya takılıyken gözlerinin kurumasını yaşayabilirler. Bu durum, kontakt lens kullanıcılarının göz damlalarını kullanmalarını gerektirebilir. Göz damlaları, gözlerin nemlenmesine ve kuruluk sorununun hafifletilmesine yardımcı olabilir. Ancak, göz damlası kullanımını doktorunuzun tavsiyesine göre yapmalısınız.

3. Kontakt Lens İle Göz İltihapları: Kontakt lensler, yanlış kullanım veya temizlik eksikliği nedeniyle göz enfeksiyonlarına yol açabilir. Göz damlaları, göz enfeksiyonlarını tedavi etmek veya enfeksiyon riskini azaltmak için kullanılabilir. Göz doktorunuz, kontakt lenslerinizi kullanırken hangi göz damlasını kullanmanız gerektiği konusunda size rehberlik edebilir.

4. Göz Sağlığının İyileştirilmesi: Göz damlaları, göz yorgunluğunu, kızarıklığı veya tahrişi hafifletebilir ve genel göz sağlığını destekleyebilir. Bu nedenle, kontakt lens kullanıcıları gözlerinin daha iyi hissetmesi veya göz sağlıklarını korumak için belirli göz damlalarını kullanabilirler.

Unutmayın ki kontakt lensler, reçete ile alınan tıbbi cihazlardır ve göz doktorunuzun tavsiyelerine uygun şekilde kullanılmalıdır. Ayrıca, göz damlalarını da doktorunuzun yönlendirmelerine göre kullanmalısınız. Göz sağlığınızı korumak ve en iyi sonuçları elde etmek için düzenli göz muayenelerine gitmek önemlidir.

Göz kuruluğu problemi olan kişilerde tedavi için göz damlası kullanılmaktadır. Bu konuda göz kuruluğu yaşayan kişiler göz doktoruna başvurduğu zaman, genelde gözyaşı damlası tedavisi uygulanmaktadır. Kontakt lens ve gözyaşı damlası karşılaştırıldığı zaman da kullanım olarak farklı boyutlarda olmaktadır.

 

 Göz Kuruluğunun Tanımı ve Özellikleri

 Göz kuruluğu, genel olarak gözün ön bölümünün dış etkenlere ya da mikroorganizmalara karşı korunmasını ve de gözün ıslak kalmasını sağlayan tabakanın görevini yerine getirememesi ya da eksik bir şekilde yerine getirmesi sonucunda gözde meydana gelen bir rahatsızlık olmaktadır. Göz kuruluğunu önlemek ve tedavi etmek adına uzman göz doktorları gözyaşı damlalarını önermektedir. Aynı zamanda kontakt lens kullanan kişiler gözyaşı damlası kullanamaz. Gözyaşı damlalarının içinde yer alan prezervan maddesi lense zarar vermektedir. Bunun yanında içeriğinde prezervan yer almayan göz damlaları ise kontakt lensler ile beraber rahatlıkla kullanılmaktadır. Göz kuruluğunun nedenleri ise kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Peki göz kuruluğu neden olur?

 

Göz Kuruluğunun Ortaya Çıkaran Nedenler 

Göz kuruluğu genel olarak bakıldığı zaman dış etkenler nedeni ile ortaya çıkan bir rahatsızlık olmaktadır. Bu dış etkenler de televizyon, bilgisayar, tablet, telefon şeklinde olan teknolojik cihazların ekranlarında uzun süre vakit geçirmekten kaynaklanmaktadır.

-Aynı zamanda kontakt lenslerin kullanıcılar tarafından doğru kullanılmaması da göz kuruluğuna neden olmaktadır.

-Çevresel nedenler dışında romatizmal hastalıklar da göz kuruluğuna neden olabilir.

-Hastaların sıklıkla kullanmış olduğu ilaçlar da göz kuruluğunu oluşturur.

-Hormon bozukluğu tedavisinde kullanılan antiistemik ilaçlar da göz kuruluğuna neden olur.

-Bunun yanında depresyon ilaçları kullanımı da göz kuruluğuna sebep olabilir.

Çevresel faktörler arasında çalışma alanları da son derece önemli olmaktadır. Bu noktada çalışma ortamlarının yeterli neme sahip olmaması ve çok aydınlık olan ortamlarda uzun süre durulması, çok parlak olan ışıkların fazla kullanıldığı alanlarda çalışmalar yapılması da göz kuruluğuna sebep olabilir.

Kontakt Lens Kullanımı

Günümüzde pek çok kişi kontakt lens nedir? Ya da nasıl kullanılır sorusunun çok fazla merak etmektedir. Bu noktada lens kullanımı son derece dikkat edilmesi gereken bir durum olmaktadır. Kontakt lens tanım olarak; korneaya takılıp, göz bebeğini tam olarak kapatan; aynı zamanda da gözlük kullanımı da bir alternatif olan merceklere denir. Aynı zamanda kozmetik olarak da göz renginin değiştirilmesi ya da gözde meydana gelen kırma kusurlarının tedavi edilmesi ya da iyileştirilmesi konusunda; kornea rahatsızlıklarında da prostetik şekilde kontakt lens kullanılmaktadır.

 

Kontakt Lens Özellikleri 

Kontakt lensler aynı zamanda çeşit protezdir. Gözün içine direkt konularak kullanımı sağlanır. Arka ya da ön yüzeyde meydana gelen kontakt lens, yüzeylere ek bir şekilde lensin çeşidine ya da kullanımına bağlı olarak farklı standartlara sahiptir. Genelde kontakt lens kullanan kişiler göz kuruluğu sorunu yaşadığı zaman bunu mutlaka doktora belirtmelidirler. Çünkü kontakt lensle gözyaşı damlasının içinde yer alan prezervan adındaki madde birlikte kullanılamaz. Bu durum hem gözler hem de lensler için çok önemli problemlere yol açmaktadır. 

 

Kontakt Lens Ve Göz Damlaları Arasındaki İlişki

 Genel olarak kontakt lenslerle göz kuruluğu sorunu her hasta tarafından doktorlara çok fazla sorulan sorular arasındadır. Kontakt lens ile birlikte gözyaşı damlasının kullanımı son derece zararlı olmaktadır. Kontakt lens ya da göz damlası kullanan kişiler, kontakt lensleri gözlerinde olduğu zamanda göz damlalarının prezervan içermeyecek şekilde damlalar olması gerekir. Kontakt lens ve gözyaşı damlasını birlikte kullanmak için prezervan içeriği olmayan gözyaşı damlaları kullanılmalıdır.

 

Kontakt Lens Ve Göz Damlaları Kullanım Özellikleri 

Kontakt lensler gözdeyken çok rahat bir şekilde damlatılmaktadır. Kontakt lens kullanımına sahip olan hastalar daha dikkatli ya da hassas davranmalıdır. Göz kuruluğu yalayan kişiler; kontakt lens kullanıyor ise göz kuruluğu hastalığı sorunundan kurtulmak adına gözyaşı damlası kullanmalıdır. Kontakt lens ile beraber gözyaşı damlası kullanımının sağlıklı olmaması nedeni ile gözyaşı damlasının uygulaması yapılmadan, kontakt lensin dikkatli bir şekilde gözden çıkarılması ve de gözyaşı damlasının da gözde lens olmadığı zaman uygulanması gerekir.

07 Kas 2023 - 14:28 - Yaşam --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantephaberler.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantephaberler.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantephaberler.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantephaberler.com değil haberi geçen ajanstır.