İş Güvenliği Uzmanı Maaşı ve Merak Edilenler

İş güvenliği uzmanı, iş yerlerindeki iş güvenliği ve sağlığının sağlanması için görev yapan profesyonellerdir. AB uyum sürecinde çıkarılan yasalar ve...

İş güvenliği uzmanı, iş yerlerindeki iş güvenliği ve sağlığının sağlanması için görev yapan profesyonellerdir. AB uyum sürecinde çıkarılan yasalar ve diğer düzenlemeler ile zorunlu hale gelen bu meslek, çok önemli iş ve maaş imkanlarına sahiptir.

İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitimi

İş güvenliği uzmanlığı eğitimi, bu alanda ihtiyaç duyulan profesyonellerin yetiştirilmesi için verilen eğitimlerdir. Söz konusu eğitimler, sadece Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirilen kurumlarca verildiğinde resmi açıdan geçerli sayılır. Bunun haricindeki eğitimlerin resmiyette geçerliliğinin olmadığının bilinmesi gerekir.

Eğitim veren kurumların bakanlık tarafından yetkilendirilmesi gibi eğitimlerin süresi ve kapsamı da yine bakanlıkça belirlenir. Böylece bu alanda bir standart oluşmuştur. Bütün yetkili kurumlar da ilgili standartlara göre eğitimlerini vermektedir.

İSG eğitimi, toplamda 220 saatten oluşur. Bu sürenin 180 saatlik kısmı uzaktan eğitim, geriye kalan 40 saatlik bölüm ise saha eğitimi şeklindedir. Eğitimler, alanında uzman ve deneyimli kişilerce verilir. Ancak en önemli nokta, bu kişilerin de eğitim vermeye yetkili olması ve gerekli belge ve sertifikalarının bulunmasıdır.

Uzaktan eğitim, toplam 180 saattir ve adayların katılımları zorunludur. Bu süreçte toplamda 30 günde tamamlanır. Uzaktan eğitimin tamamlanmasının ardından ise saha eğitimi, yani staj başlar. Staj ise 5 gündür ve toplamda 40 saatten oluşmaktadır. Stajın yapılması zorunlu olup, yapılmadığı takdirde alınan eğitimler de geçersiz sayılmaktadır.

Nasıl İş Güvenliği Uzmanı Olunur?

İş güvenliği uzmanı olmak, son dönemlerin popüler konularından biridir. Gerek iş imkanlarının fazla olması, gerekse de maaş konusundaki avantajları nedeniyle bu mesleğe olan ilgi fazladır. İş güvenliği uzmanı olabilmek için adayların ilk olarak istenen şartları sağlaması gerekir. Bu şartlar ise şu şekildedir:

Fen edebiyat fakültesinden mezun olmak (Kimya, fizik ve biyoloji bölümleri)

Mimarlık fakültesinden mezun olmak

Mühendislik fakültesinden mezun olmak

İSG programlarından mezun olmak

Teknik eleman olarak görev yapmak

Buradaki şartlardan birini sağlayan adaylar, iş güvenliği uzmanı olabilir. Şartlar hakkında bu kaynaktan daha fazla bilgi alabilirsiniz https://www.temaakademi.com.tr/blog/kimler-is-guvenligi-uzmani-olabilir/ Fakat şartları sağlamayanların bu alanda görev yapmaları söz konusu dahi değildir.

Gerekli şartları sağlayan adayların, bakanlık tarafından yetkilendirilen kurumlardan İSG eğitimi alması gerekir. Eğitim sürecinden sonra ise yapılan İSG sınavına girmesi ve burada başarılı olması da istenen son şarttır.

Sınavdan başarılı olmak için adaylar, kendi alanlardaki testlerde çıkan 50 sorudan en az 35 tanesini doğru yanıtlamalıdır. 70 ve üzeri puan alanlar başarılı kabul edilerek, sertifika almaya hak kazanır.

Buradaki eğitimler, sınavlar ve sertifikalar kendi içerisinde A, B ve C sınıfı olarak ayrılır. İlk defa mesleğe girecek olanların C sınıfı eğitim alarak, bu sınıftaki sınava girmesi ve C sınıfı sertifika alması gerekir.

İş Güvenliği Uzmanı Maaşı

İş güvenliği uzmanı maaşı, 30.000 TL ile 35.000 TL arasında değişmektedir. Deneyime ve görev yapılan kurumun maaş politikasına göre buradaki rakamlar değişebilir. Ayrıca iş güvenliği uzmanları tam zamanlı olarak tek iş yerinde veya süreli olarak birden fazla iş yerinde görev yapabilir. Bu da maaşları etkiler.

C sınıfı iş güvenliği uzmanları, az tehlikeli olarak kabul edilen iş yerlerinde, B sınıfı uzmanlar tehlikeli olan yerlerde ve A sınıfı uzmanlar ise çok tehlikeli alanlarda görev yaparlar. Buna bağlı olarak maaşlar arasında farklılıklar olur. Çok tehlikeli yerlerde görev yapan uzmanlar, diğerlerine nazaran daha yüksek maaş almaktadır.

İş Güvenliği Uzmanı İş İmkanları

6331 sayılı İSG Kanunu ve bu alandaki yönetmelikler, belli şartlara sahip iş yerlerinin iş güvenliği uzmanlarını çalıştırmasını zorunlu kılar. Bu zorunluluk, çalışan başına ve tehlike sınıflarına göre belirlenir. Böyle bir zorunluluğun bulunması, ilgili meslek için ciddi iş imkanlarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Bu iş imkanlarından yararlanmak için kaliteli eğitimin alınarak, yapılan sınavda başarılı olunması gerekmektedir. Tema Akademi, kalitesi ve üstün özellikleri ile bu noktada öne çıkan seçeneklerden biridir.

Tema Akademi, kursiyerlerine her noktada gerekli desteği verir. Kursa ilk kayıt yaptırılan andan, kursiyerlerin sertifikalarını alarak bir işe yerleşene kadar bu destek devam eder. Siz de iş güvenliği uzmanı olmak istiyorsanız, hemen Tema Akademi ile iletişime geçebilirsiniz.

26 Eyl 2023 - 11:19 - Yaşam --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantephaberler.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantephaberler.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantephaberler.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantephaberler.com değil haberi geçen ajanstır.