Fırsatı Kaçıranlar Pişman Olacak: Ehliyet Sahipleri İçin Son 8 Gün!

Türkiye'deki ehliyet sahipleri için önemli bir süreç başladı. Son 8 gün içerisinde bazı eylemler gerçekleştirmeyen sürücüler büyük fırsatları kaçırmış olacaklar. Peki, bu süreç ne ve ne gibi aksiyonlar gerekiyor?

Fırsatı kaçıranlar pişman olacak: Ehliyet sahipleri için son 8 gün! 2023 yılı, araç sahipleri için bir fırsat yılı olabilir. Devlet, bazı borçları yapılandırma olanağı sunuyor ve bu fırsattan yararlanmak için son 8 gün kaldı. TÜVTÜRK'ün internet sitesi üzerinden yapılan açıklamalara göre, 31 Mayıs 2023 tarihine kadar vatandaşların borçlarını yapılandırma şansları bulunuyor.

7440 sayılı Kanun kapsamında; 31 Aralık 2022 tarihinden önce tahakkuk eden MTV, trafik idari para cezaları, karayolu taşıma idari para cezaları, köprü ve otoyollardan ihlalli geçiş ücretleri ve idari para cezaları, 12/3/2023 tarihi itibarıyla kesinleşmiş ve ödenmemiş olanlar 31 Mayıs 2023 tarihine kadar yapılandırılabiliyor.

PEŞİN ÖDEME İLE BÜYÜK AVANTAJ

Yapılandırılan borçlar, borçlunun tercihine göre peşin veya 12, 18, 24, 36 veya 48 eşit taksitte ödenebilecek şekilde düzenlenebiliyor. Ancak peşin ödeme seçeneği büyük bir avantaj sunuyor. Yapılandırılan tutarların tamamının ilk taksit ödeme süresinin son günü olan 3 Temmuz 2023 tarihine kadar (bu tarih dâhil) ödenmesi halinde;

Yapılandırılan borçlara katsayı uygulanmayacak.

Yİ-ÜFE oranları esas alınarak hesaplanan tutardan %90 indirim.

İdari para cezalarının aslından %25 indirim uygulanacaktır.

Başvuru sırasında taksitli ödeme seçilse bile, yapılandırılan borcun tamamının ilk taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde ayrıca bir katsayı hesaplanmayacak ve Yİ-ÜFE tutarından %90 indirim yapılacaktır.

FENNİ MUAYENE VE YAPILANDIRMA

Kanun kapsamında ödenecek olan MTV, trafik idari para cezası, geçiş ücreti ve idari para cezası ile bu alacaklara bağlı faiz, gecikme faizi, gecikme zammı yerine hesaplanan Yİ-ÜFE tutarı ile katsayı tutarının en az %10’unun ödenmiş olması ve bu Kanun hükümlerinin ihlal edilmemiş olması koşuluyla bu Kanunda belirtilen ödeme süresi sonuna kadar taşıtların fenni muayenelerinin yaptırılması mümkün bulunmaktadır.

BİRDEN FAZLA ARAÇ SAHİPLERİ DİKKAT!

Birden fazla araç sahibi olanların her bir araç için ayrı ayrı başvuruda bulunmaları gerekiyor. Bu, hem daha fazla indirimden yararlanma fırsatı anlamına geliyor hem de birden fazla aracı olanların her bir araç için ayrı bir fırsat sunuyor. Bu durum, hem araç sahipleri hem de devlet açısından büyük bir avantaj sağlıyor.

Tüm bu bilgiler ışığında, ehliyet sahiplerinin, özellikle birden fazla aracı olanların, bu süreçte gerekli adımları atması büyük önem taşıyor. Son 8 gün içinde borç yapılandırma fırsatından yararlanmayan sürücüler, büyük bir indirim ve kolaylık fırsatını kaçırmış olacaklar. Bu sebeple, ehliyeti olan herkesin bu süreçten haberdar olması ve gereken adımları atması son derece önemli. Türkiye genelindeki tüm sürücüler, 31 Mayıs 2023 tarihine kadar başvurularını gerçekleştirebilir ve bu büyük fırsattan yararlanabilirler. Bu durum, hem sürücülerin ekonomik olarak rahatlamasını sağlayacak hem de trafikte daha güvenli bir sürüş ortamının oluşmasına katkıda bulunacaktır.

24 May 2023 - 22:14 - Gündem --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantephaberler.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantephaberler.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantephaberler.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantephaberler.com değil haberi geçen ajanstır.