Seçime son günler kala “kimlik” tartışmasına son nokta koyuldu: Eski nüfus cüzdanıyla oy kullanılır mı?

14 Mayıs’ta yapılacak olan cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimine sayılı günler kala vatandaşlara yönelik seçim oryantasyonları devam ediyor. Nüfus cüzdanını hala yeni kimlik kartıyla değiştirmemiş olanlar bu seçimde oy kullanabilecek mi? Anayasadaki o kanun, soru işaretlerini ortadan kaldırdı. İşte detaylar…

14 Mayıs 2023 Pazar günü yapılacak olan genel seçimlere ilişkin vatandaşların sağlıklı oy kullanabilmesi için oryantasyon devam ediyor. YSK, genel seçimlerde vatandaşların geçerli oy kullanması için gerekli kriterleri açıklarken, kimlik kartı meselesi kafalarda soru işareti oluşturdu. Nüfus cüzdanını yeni kimlik kartıyla değiştirmeyen vatandaşlar oy kullanabilecek mi?

Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerine sayılı günler kala, vatandaşların sandık başında sorun yaşamaması için akıllarda soru işareti yaratan detaylara açıklık getirilmeye devam ediyor. O muammalardan biri de eski kimlik kartıyla oy kullanılıp kullanılmayacağı yönünde oldu. Seçime ilişkin 135. Genelgenin 27. maddesi o soru işaretine açıklık getirdi.

ESKİ NÜFUS CÜZDANIYLA OY KULLANILABİLECEK Mİ?

Eski nüfus cüzdanını yeni kimlik kartıyla değiştirmemiş olan seçmenlerin sandık başında oy kullanıp kullanamayacağı yönünde soru işaretleri oluştu. 135. Genelgenin 27. Maddesine göre, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası olan ve nüfus cüzdanı, kimlik kartı, pasaport, evlilik cüzdanı, ehliyet, geçici kimlik belgesi olan bütün vatandaşlar oy kullanabilecek.

Bu belgelerden en az birini sandık kuruluna göstermeyen vatandaşlar oy kullanamayacak. Bu nedenle kimliği kaybolan vatandaşların geçici kimlik belgesi çıkarması veya sayılı belgelerden en az birine sahip olması gerekiyor.

OY PUSULASI 1 METRE OLACAK

Seçime 3 hafta kala yurtdışında oy kullanacak olan seçmenler için oy pusulaları basılmaya başlandı. AK Parti Seçim Kurulu, oy pusulalarının 1 metre olduğunu; 27 siyasi parti ve 154 bağımsız adayın genel seçimlerde pusulada yer alacağını belirtti.

Seçimde oy kullanılırken, bir mühür cumhurbaşkanı adayı için, bir mühür de milletvekili seçimi için basılacak ve zarfa yerleştirilecek. Oy pusulasında mühür dışında başka bir ibarenin yer alması veya zarftan pusula dışında başka bir materyal çıkması halinde kullanılan oy geçersiz sayılacak.

24 Nis 2023 - 13:43 - Siyaset --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantephaberler.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantephaberler.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantephaberler.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantephaberler.com değil haberi geçen ajanstır.