Bina güçlendirmek, yıkımın 3'te 1'i fiyatına: Her bina güçlendirilebilir!

Maraş depremlerinin büyük bir felakete sebep olmasından sonra, Türkiye'deki milyonlarca vatandaşın gözü kendi binalarına çevrildi. Her an deprem tehlikesi yaşayan ülkemizde, binaları depreme dayanıklı hale getirmenin tek yolu yıkıp yeniden yapmak değil, yıkımın 3'te 1'i fiyatına binanızı güçlendirebilirsiniz...

Maraş'ta yaşanan 7.7 ve 7.6 şiddetindeki depremler büyük bir felaketle sonuçlandı. 10 ilde on binlerce binanın tuzla buz olmasından sonra, Türkiye'de yaşayan milyonlarca kişinin gözü kendi yaşadığı binalara çevrildi.

Her an deprem riskiyle karşı karşıya olan ülkemizde, binaların depreme dayanıklı olması hayati bir önem taşıyor. Depreme dayanıklı binalarda oturmak isteyen çoğu vatandaş, bu önlemin maddi külfetinden yakınıyor. Fakat binaları depreme dayanıklı hale getirmenin tek yolu yıkıp yeniden yapmak değil, binalar yıkımın  3'te 1'i fiyatına da depreme karşı sapasağlam bir hale getirebilir. İşte detaylar...

BİNA GÜÇLENDİRME HER BİNAYA UYGULANABİLİR Mİ?

Ülkemiz deprem gündemiyle karşı karşıyayken, vatandaşlar da konuyla ilgili olarak elinden gelen tedbiri almaya çalışıyor. Binasını yıktırıp yeniden yaptıracak gücü olmayan vatandaşlar için etkili bir yol var: Bina güçlendirme. Güçlendirilen binalar, depreme karşı dayanıklı bir hale getirilebilir, hem de yıkımın 3'te 1'i fiyatına. 

İnşaat Mühendisi Ahmet Göçmez, "Bütün binalarda güçlendirme işlemi yaptırmak mümkün" diyor. Güçmez, binaları taşıyanların kolonlar olduğunu ve bina güçlendirme işleminde yalnızca kolon genişletmekle kalmayıp, paslanma problemlerinin de çözüldüğünü dile getiriyor. Güçmez bina güçlendirme çalışmalarının nasıl yürüdüğünü şu şekilde açıkladı:

Önce binanın beton kalitesine ve demir yoğunluğuna bakılıyor.

Elde edilen veriler, bilgisayar ortamında teste sokulup deprem simülasyonu yapılıyor.

Yapılan simülasyon sonucunda binanın nerelerden hasar alabileceği tespit ediliyor.

DEMİRDEN 10 KAT GÜÇLÜ: KARBONFİBER GÜÇLENDİRME

İnşaat mühendisi Sinan Türkkan, bina güçlendirme işlemlerinde karbonfiber kullandıklarını ifade etti. Güçlendirme yapılacak olan binada paslanma tespit edildiği takdirde, pasların temizlenip karbonfiberle güçlendirildiğini ifade etti.

Sinan Türkkan, halk arasında genel kanının karbonfiberin ince yapısından dolayı depreme dayanıklı bir malzeme olmadığını belirtti. Türkkan bu görüşün doğru olmadığını, Karbonfiberin demirden 10 kat güçlü bir malzeme olduğunun altını çizdi. Kalınlığı 3 ila 4 metre olan karbonfiber,  kolona sarıldığı takdirde binanın güçlenmesine büyük bir rol oynuyor.

BİNA GÜÇLENDİRMENİN MALİYETİ NEDİR?

İnşaat mühendisi Türkkan, bina güçlendirme işleminin kat başına 240 bin TL olduğunu belirtti. Türkkan, güçlendirme işlemi için devletin 10 yıl vadeyle düşük faizli kredi verdiğinin de altını çizdi. Türkkan, bina güçlendirme işleminin binayı yıkıp yeniden yapmaktan çok daha tasarruflu olduğunu belirtirken, birçok vatandaşın güçlendirme işlemini tercih ettiğini de açıkladı.

Yaşanan büyük depremlerin akabinde, Türkiye'de birçok vatandaş oturduğu binayı depreme güvenilir hale getirmek için harekete geçti. Kimi vatandaşlar riskli bölgelerden taşınırken kimileri binasını yıkıp yeniden yaptırıyor. Kimileri de daha tasarruflu ve aynı zamanda güvenli bir yöntem olan bina güçlendirme işlemini tercih ediyor.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantephaberler.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantephaberler.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantephaberler.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantephaberler.com değil haberi geçen ajanstır.