Asperger Sendromu Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi, Testi

Asperger Sendromu Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi, Testi ile alakalı tüm detaylar! Asperger sendromu hakkında merak ettiklerinizi yazımızda hazırladık.

Asperger Sendromu Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi, Testi - Asperger sendromu 1944 senesinde Hans Asperger tarafından bulunmuştur. Sendrom nörolojik sorundan oluşur. Eski dönemlerde Asperger sendromu hiçbir hastalık grubuna dahil değildir. Daha sonra sendrom otizm spektrum bozukluğu alanı içerisine dahil edilir. Otizm spektrum bozukluğu ile Asperger sendromu arasında fark sendroma sahip kişinin dil becerisi üzerine problemi olmamasıdır. Asperger sendromu belirtileri küçük yaşta gözlenir. Hastalık ile ilgili belirtiler en yakın 5 ile 9 yaş arasında kişide belli olur. Sendroma sahip olan kişilerin dil becerisi ve zekâ seviyesi diğer kişilerden daha üstündür. Ancak sendromu taşıyan bireylerin yaşadığı en büyük zorluk ise sosyal hayatta insanlar iletişim kurmakta ve arkadaşlık ilişkisi kurmakta zorlanmasıdır.

Asperger Sendromunun Nedenleri Nelerdir?

Asperger sendromunun kişide bulunması için birçok neden bulunur. Hastalığa sebebiyet veren nedenler doğrultusunda kişide sendromlar ortaya çıkar. Asperger sendromunun nedenleri arasında en büyük etken genetiktir. Asperger sendromu teşhisi konulan kişide genetik faktörü nedeniyle hastalığın ortaya çıkması yüksek olasılıktır. Genetik ile ilişkili olan sendromdur. Asperger sendromuna neden olan etkenlerin kesin bir durumu yoktur. Doktorlar hastalığa sebebiyet veren etkileri genetik, virüs ve çevresel durumlarla ilişkilendirmiştir. Bu etkilerin haricinde annenin gebelik dönemi içerisinde yaşadığı zorluklar da neden olarak ele alınır.

Asperger Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Asperger sendromunu yansıtan belirtiler vardır. Bu belirtilere sahip olan kişilerde Asperger sendromu teşhisi konulabilme ihtimali yüksektir. Asperger sendromunun belirtileri:

  • Sendroma sahip olan kişi göz teması kuramaz ve göz temasından kaçınır.
  • Sosyal hayat içerisinde iletişim kurmada zorluk yaşanır.
  • Çevresindeki kişilerin jest ve mimiklerini algılayamaz.
  • Mizah ve yapılan şaka amaçlı söylemleri anlamada zorluk çekilir.
  • Kişi mutlu, sinirli veya üzgün olduğunda verdiği tepkiler çok azdır.
  • Çevresindeki kişilerle bir şey yapmak istememe ve yalnız kalma isteğine sahiptir.
  • Birey ilgili olduğu tek alanda bilgi sahip olur ve o konu hakkında konuşur.
  • Konuşurken ve kendisini ifade ederken aynı hareketleri sürekli olarak yapar.
  • Kişi başkasının hissettiği duyguları anlayamaz ve empati kuramaz.

Asperger Sendromu Testi Nasıl Yapılır?

Asperger sendromunun testi bulunmamaktadır. Sendroma ait tıbbi olarak hiçbir test yapılmaz. Hastalığı teşhis edebilmek amacıyla gerekli testlerin olmadığı için sadece birkaç alana ait hekim kişiyi dinleyerek teşhisi koyar. Hastalık için test bulunmasa da kişide öncelikle genel olarak kan ve röntgen gibi testler yapılır. Kan ve röntgen testleri fiziksel kaynaklı hastalıklar için yapılır. Kişinin test sonucunda fiziksel bir sorun olmaması halinde psikolog hekimine başvurulur. Asperger sendromu için danışılması gereken psikolog ve psikiyatrist alanındaki hekimlerdir. Psikolog tarafından kişiler bazı kriterlerde değerlendirilir. Hastalığın anlaşılması için doktor tarafından kişi dilin konuşma yapısı, konuşurken ve kendisini ifade ederken jest mimikleri, değişime karşı yaklaştığı tutum tarafından incelenir ve teşhis koyulur.

Asperger Sendromu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Asperger sendromunun tedavisi için kesin çözümler yoktur. Sadece kısıtlı bir çözüm ile bireylere fayda sağlanır. Kişilerin şikayetleri doğrultusunda tedavi yöntemi kullanılır. Kullanılan tedaviler kişinin şikayetlerini hafif de olsa azaltma eğiliminde ilerler. Sendromda birkaç ilaçlar da kullanılır. Ancak genellikle daha çok ilaç kullanmadan tedavi yöntemi bulunur. Hastalığa sahip olan kişiler genellikle sinirli olma özelliğine sahiptir. Bu durum için kişiye birtakım ilaçlar verilebilir. Bunun dışında kişiye tedavi olarak iletişim, sosyal hayattaki ilişki gibi birçok konuda terapiler verilir. Sendroma sahip kişi dışında bireyin ailesi de terapi almaktadır. Hastanın tedavisinde motivasyon açısından en önemli etken ailenin desteğidir.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantephaberler.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantephaberler.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantephaberler.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantephaberler.com değil haberi geçen ajanstır.