Adres Kodu Sorgulama ve Doğrulama (E-Devlet)

Adres kodu sorgulama e-devlet üzerinden nasıl yapılır? Adres kodu öğrenme ve alma işlemi nedir? Adres kodu sorgulama, adres kodu alma gibi detayları inceleyebilirsiniz. Adres kodu sorgulama ile alakalı tüm detaylar yazımızda.

Adres kodu sorgulama işlemini yapmak isteyenler için sorgulama işlemini kolayca yapabilecekleri 4 adet internet sayfası bulunur:

 • E-Devlet Kapısı
 • Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü
 •  Bağlı bulunulan muhtarlık, belediye veya Nüfus Müdürlükleri
 • Doğal Afet ve Sigortalar Kurumu resmi sayfası

E-Devlet Kapısı ile adres kodu sorgulama işlemi yapılabilir. İlk olarak e-Devlet sayfasına giriş yapılması gerekir. E-Devlet Kapısı sayfasına e-Devlet şifresi, mobil imza, e-imza ve T.C. kimlik kartı ile giriş yapılabilir. Giriş yapıldıktan sonra arama kısmına “Adres No Öğrenme - NVİ Adres Bilgilerim” yazarak çıkan linke tıklandığında açılan sayfada “NVİ Adres No” ibaresinin karşısında bulunan 10 haneli numara bakan kişinin ikametgâhının kayıtlı olduğu evin adres kodudur.

Eğer e-Devlet Kapısı sayfasına giriş yapmakta zorlanılırsa ya da giriş için gerekli bilgiler kişinin elinde bulunmuyorsa T.C. İçişleri Bakanlığı bünyesinde bulunan Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün adres kayıt sistemi sayfasından sadece adres kodu öğrenilmek istenen evin adresi ile adres kodu sorgulanabilir. Adres kayıt sayfasına girebilmek için arama motoruna “UAVT adres sorgulama” ya da “adres kodu öğrenme” yazılabilir.

UAVT Ne Anlama Gelir?

UAVT kodu adres kodunun bir diğer adıdır, açılımı Ulusal Adres Veri Tabanı şeklindedir. DASK kodu olarak da bilinir. UAVT kodu adını zorunlu deprem sigortası yaptırmak için oluşturulan veri yabanından alır. DASK tarafından T.C. sınırları içerisinde bulunan her bina ve daire için 10 rakamdan oluşan UAVT kodu belirlenir.

UAVT kodu ayrıca kişilerin resmi adresinin olarak kullanılması bakımından güncel olması elzemdir. UAVT kodunun güncel olmaması durumunda adres bilgileri hatalı olacağından resmi kuruluşlar tarafından gönderilebilecek tebligat veya evrak gibi önemli belgelerin kişiye geç ulaşmasına yahut hiç ulaşmamasına neden olabilir.

UAVT Kodu Benzersiz Midir?

UAVT kodu oluşturulma sebebiyle her bina, daire, işyeri vb. için ayrı ayrı oluşturulmuş ve oluşturulan eşsiz bir sayıdır. Yukarıdaki başlık altında belirtildiği gibi UAVT kodu DASK kurumu tarafından belirlenerek Ulusal Adres Veri Tabanına eklenir. UAVT kodunun eşsiz olması sistemin ne kadar hassas olduğunun göstergesidir. Bu hassaslık kodun güncel olmasına bağlıdır. Adres değişikliği gibi durumların bildirilmemesi halinde kodun işe yararlığı sekteye uğrar ve olası bir afet durumunda kişilerin yaptırmış olduğu zorunlu deprem sigortalarından alacağı desteği zora sokabilir. Bu sebeple adres değişikliği, alım-satım vb. durumların titizlikle DASK kurumuna bildirilmesi önemlidir.

Adres değişikliği yapmak için kişiler randevu alarak Nüfus Müdürlüğüne gitmelidir. Randevular Nüfus Müdürlüğü binalarından, alo 199 üzerinden veya Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün internet sayfasından alınabilir.

DASK Ne Demek?

DASK’ın açılımı: Doğal Afetler Sigortaları Kurumudur. DASK’ın kurulmasında etkili olan olay 17.09.1999 tarihinde gerçekleşen Gölcük, Marmara ve İzmit depremi olarak da bilinen 7.6’lık depremdir. Bu olaydan sonra devlet tarafından Zorunlu Deprem Sigortası (ZDS) yürürlüğe konulmuş, sigorta detaylarını belirlemek ve denetlemek amacıyla kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan DASK kurulmuştur. 

Bu kurumun amacı başta deprem olmak üzere buna bağlı yangın, sel ve heyelan vb. doğal afetlerin etkisinde kalan kişilere maddi olarak destek olmaktır. DASK kurumu Hazine Müsteşarlığı tarafından denetlenir. DASK aynı zamanda bir sigorta türüdür. DASK sigortası yaptırmak için pek çok sigorta şirketi seçeneği vardır, bunlardan herhangi birine gidilerek fiyat ve şartları uygun olan şirket ile DASK sigortası yaptırılabilir.

Adres Kodu Nasıl Doğrulanır?

Adres kodu doğrulama için yapılması gereken ilk iş Nüfus Ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün sayfasına girip adres doğrulama linkine tıklamak olacaktır. Açılan sayfada ilk olarak üstünde “Ben robot değilim” yazan kutucuğu işaretleyerek yazılım güvenliği kısmı geçmek gerekir, bu çok basit bir işlemdir. Fakat bazı zamanlarda sistem fazladan resim seçme yahut yazı yazma gibi uygulamalar isteyebilir. Ardından istenen bilgiler şunlardır:

 • İl bilgisi
 • İlçe bilgisi
 • Mahalle / Köy / Mezra bilgisi
 • Cadde / Sokak / Bulvar / Meydan bilgisi
 • Dış kapı bilgisi
 • İç kapı bilgisi

Yukarıda maddeler halinde belirtilen bilgileri adres doğrulama sayfasındaki yerine girildiğinde adres kodu istenen ev, arsa, işyeri vb.’nin adres kodu aşağıda açılan sekmede açılır. Adres Kayıt Sistemi içerisinde kayıtlı olunup olunmadığını veya adresin doğru olup olmadığını sorgulamak için açılan sekmenin sağ alt kısmında içerisinde “Doğrula” yazılı olan butona tıklanmalıdır. Butona tıklandığında açılan panele adres kodu doğrulaması yapmak isteyen kişi T.C. kimlik numarasını girmelidir. Ardından sağ altta bulunan “Kontrol Et” yazan butona tıklanır.

Eğer doğrulamayı yapan kişi belirtilen adrese kayıtlı ise ekranda yeşil puntolu olarak; “T.C. Kimlik Numarası girilen kişi, seçilen adreste oturmaktadır.” yazısı çıkacaktır.

Aksi takdirde ekranda kırmızı puntolu olarak; “T.C. Kimlik Numarası girilen kişi, seçilen adreste OTURMAMAKTADIR. Güncel adresiniz ile ilgili işlem yapmak için lütfen en yakın ilçe Nüfus Müdürlüğüne müracaat ediniz.” yazısı çıkacaktır.

Adres Kodu Ne İşe Yarar?

Adres kodunun temel amacı adres kargaşasından korunmaktır. Türkiye’de aynı isme sahip pek çok ilçe, mahalle, sokak, site, apartman ismi vardır ve bunlar tarif edilirken pek tabi karıştırılabilir. Bu karışıklığı ortadan kaldırma işini adres kodu üstlenir. Yukarıda bahsedildiği gibi her adres kodu kendisine atfedilen bina, daire, arsa, işyeri vb.’ne aittir ve bir başka yapı bir diğeri ile aynı koda sahip olamaz. Buna örnek olarak araç plakalarını yahut telefon IMEI numaralarını gösterilebilir.

Adres kodunun diğer kullanım yerleri;

 • Kolay adres takibinde (Resmi kurumlar için)
 • Zorunlu deprem sigortası yaptırma işleminde
 • Vatandaşa sigorta bilinci aktarmada  
 • Doğru yapılaşmaya katkı sağlamada olarak sıralanabilir.

Adres Kodu Belgeye Dökümü Nasıl Alınır?

Adres kodu çıktısı alma işlemi e-Devlet sayfası aracılığıyla hızlı bir biçimde yapılabilir. İlk olarak yapılması gerek e-Devlet sayfasına girip gerekli bilgileri doldurarak sisteme giriş yapmak. Ardından arama kısmına “Adres No Öğrenme - NVİ Adres Bilgilerim” yazarak çıkan linke tıklayıp açılan sayfada sağda üst kısımda yer alan “Yazdır” butonuna tıklayarak belgenin çıktısı alınabilir. Yazıcı olmaması durumunda yine aynı butondan belgenin PDF halinin cihaza indirerek istenilen bir yerde belgenin çıktısı alınabilir.

Çıktısı alınan belgede aşağıda maddeler halinde belirtilen bilgiler yer alır: 

 • Kimlik No
 • Ad Soyad
 • İl
 • İlçe
 • Mahalle
 • Cadde Sokak
 • Bina Site Adı
 • Bina Blok Adı
 • Dış kapı No
 • İç Kapı No
 • NVİ Adres No

Adres Kodundan Adres Nasıl Bulunur?

Adres kodundan adres öğrenme işlemini yapmak suiistimal edilmeye çok müsait bir bilgi olduğundan ve kişisel hak ve hürriyet özgürlüğünü kısıtlama tehlikesi olduğundan yetkisiz kişiler için mümkün değildir. Adres kodundan açık adresi öğrenmek hızlı bir süreç değildir. Öncelik olarak mahkeme kararı alınması gereklidir. Eğer ev, arsa, işyeri vb. sahibi kişi adresinin gizlenmesini talep etmiş ise mahkeme kararı olsa bile adres öğrenilemeyebilir. Adres kodu ile adresi öğrenilmek istenen yerin adresinin gizlenme talebi yok ise gerekli durumlarda mahkeme kararı çıkarttırılır. Çıkarılan mahkeme kararı ile Nüfus Müdürlüğüne giderek kodu bilinen yerin açık adresi öğrenilebilir.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantephaberler.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantephaberler.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantephaberler.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantephaberler.com değil haberi geçen ajanstır.