Almanya Altın Vize Programı ve Yatırım Yoluyla Alman Vatandaşlığı

Altın vize programı, yabancı yatırımcılara önemli bir yatırım karşılığında ikinci bir pasaport vaat eden bir vize türüdür. Altın vize programları genellikle çok hızlıdır ve ilgili ülkede sadece birkaç gün geçiren kişiye birçok ülke vatandaşlık sunmaktadır. 

Altın vize Almanya’da uygulanan bir program değildir. Almanya, altı yıllık ikamet süresinde Alman vatandaşlığı almaya hak kazandıracak bir Almanya yatırımcı vizesi programı sunmaktadır. Yatırımcı programı ile Almanya’da vatandaşlık almak isteyen kişilerin ülkeye giriş yapmak ve iş yatırımını kurmak için serbest meslek vizesine başvurması gerekmektedir. 

Almanca yatırımcı vizesine başvurmak isteyen kişilerin 18 yaşından büyük olması, sabıkasının olmaması, yapacağı alanda iş tecrübesini olması ve Almanya ekonomisine katkıda bulunması gerekmektedir. 

Almanya yatırımcı vizesi sahipleri dünyanın en iyi yaşam standartlarından birine sahip olduğu bilinen bir ülkede yaşayarak, kaliteli bir sosyal güvenlik sistemine, evrensel sağlık hizmetlerine, temiz bir çevreye, düşük suç oranlarına, kültürel ve doğal cazibe merkezlerine ve iyi gelişmiş bir altyapıya sahip olan bir ülkede yaşamaya hak kazanmaktadır. 

Almanya altın vize işlemleri hakkında merak edilenleri, Türkiye'den yapılan Almanya vize danışmanlık hizmetlerinde en yüksek onay oranına sahip yetkili vize merkezine sorduk.

Ön bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Almanya Altın Vize Başvuru Şartları Nelerdir?

Almanya altın vize başvuru şartları aşağıda verilmiştir. 

18 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir.

Suç geçmişinin olmaması gerekmektedir.

Yapılacak iş alanında deneyime sahip olunması gerekmektedir.

Fonların, öz sermaye veya bir kredi taahhüdü ile güvence altına alınması gerekmektedir. 

Almanya altın vize iş planının Almanya ekonomisine katkıda bulunması, ekonomik veya bölgesel bir talebi karşılaması ve en 5 tam zamanlı kalıcı iş pozisyonu yaratması gerekmektedir. 

Altın Vize İle Almanya Kalıcı Oturma İzni Alınabilir Mi?

Almanya’nın altın vize uygulaması bulunmamaktadır ancak yatırımcı vizesi kapsamında kişiler Almanya kalıcı oturma izni alabilmektedir. 

Almanya yatırımcı vizesi ile kişi yatırımını yaptıktan 3 yıl sonra Almanya’da daimi oturma izni alabilmektedir. Almanya’da daimi oturma iznine hak kazanmak isteyen kişinin yılın en az yarısında Almanya’da yaşaması ve Almanya’nın asıl ikametgahı olduğunu kanıtlaması gerekmektedir. Altın vize uygulamalarından farklı olarak Almanya, yatırımcı vizesi sahiplerinden topluma entegre olmalarını beklemektedir.

Altın Vize İle Almanya Vatandaşlığı Alınabilir Mi?

Almanya’nın altın vize uygulaması bulunmamaktadır ancak yatırımcı vizesi kapsamında kişiler belli bir süre Almanya'da ikamet ettikten ve Almanya vatandaşlık şartlarını sağladıktan sonra Almanya vatandaşlığı alabilmektedir. 

Almanya vatandaşlığı almak isteyen kişiler yatırım yaptıktan ve ülkede sürekli olarak ikamet ettikten 8 yıl sonra Alman pasaportu almaya hak kazanmaktadır. Almanya vatandaşlığı almak isteyen kişiler bir entegrasyon kursunu tamamlayıp iyi derecede Almanca konuşmaya başladıktan ve ülkede 6 yıl ikamet ettikten sonra da vatandaşlık başvurusunda bulunabilmektedir ancak her iki durumda da ülkede devamlı olarak ikamet edilmesi şarttır. 

Almanya Vatandaşlığı İçin Minimum Yatırım Şartı Var Mıdır?

Almanya vatandaşlığı için minimum yatırım şartı yoktur. 

Almanya vatandaşlığı için kişinin, Alman hükümeti tarafından belirlenen tüm gereksinimleri karşılayacağından dolayı en az 360.000 € değerinde yatırım yapmayı planlaması resmi olmayan bir şekilde önerilmektedir. 

Ev Alarak Almanya'dan Vatandaşlık Alınabilir Mi?

Hayır, ev alarak Almanya’dan vatandaşlık alınamaz. 

Almanya vatandaşlığı elde edebilmek için kişinin Almanya’daki yatırımının bölgesel bir ihtiyacı karşılaması ve ekonomide gerçek bir fark yaratması gerekmektedir. 

Yatırımcı Vizesi İle Alman Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Yatırımcı vizesi ile Alman vatandaşlığı almak isteyen kişilerin ilk olarak yatırımı hakkında profesyonellere danışması ve ardından iş planını Alman Ticaret Odası’na onaylatması gerekmektedir.

Alman Ticaret Odası’ndan onay alan kişilerin serbest meslek vizesine başvurması ve Almanya’ya gitmesi gerekmektedir. Almanya’da 3 yıl yaşadıktan sonra vize başvuru sahiplerinin daimi ikamet için başvurması ve 6-8 yıl arası orada ikamet ettikten sonra da Almanya'da yatırımcı vizesi ile yaşamak isteyen kişilerin Alman vatandaşlığına başvurması gerekmektedir. 

Almanya Altın Vize Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Almanya altın vize başvurusu için gerekli evraklar aşağıda verilmiştir. 

En az 3 ay geçerliliği olan pasaporta sahip olmak gerekmektedir.

Schengen fotoğraf gereksinimlerine uygun fotoğraflara sahip olmak gerekmektedir.

İş ve finans planına sahip olmak gerekmektedir.

Yatırım için gerekli fonlara sahip olduğunu kanıtlayan bir belge sunulması gerekmektedir.

Yatırım için verilen paranın yasal yollardan elde edildiğine dair kanıt sunulması gerekmektedir.

Alman Ticaret Siciline kayıt olduğunu gösteren belge sunulması gerekmektedir.

Almanya'da kurulmak istenen iş için gerekli akademik ve ticari altyapıya sahip olunduğunun kanıtlanması gerekmektedir.

Özgeçmişte profesyonel ve eğitimsel nitelikler referanslarla birlikte gösterilmelidir. 

Almanya'da kalacak yerin olduğunun kanıtlanması için bir kira sözleşmesi sunulması gerekmektedir. 

Almanya’da sağlık sigortası sertifikasına sahip olunması gerekmektedir. 

Kişi 45 yaşın üzerinde ise, birikim veya emekli maaşı gibi geçerli bir emeklilik planı olduğunu kanıtlaması gerekmektedir.

Almanya altın vize başvuru belgelerinin apostilli olması veya başka bir şekilde yasallaştırılması ve İngilizce veya Almanca olması gerekmektedir. 

Vizem.net danışmanlığında yapılan Almanya yatırımcı vizesi başvurularında vize evraklarının kontrolü ve gerekli durumlarda tercüme ve noter işlemleri uzman danışmanlar tarafından yaptırılmaktadır.

Almanya Altın Vize İşlemleri Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Almanya altın vize işlemleri 4-6 ay arasında sürmektedir. Almanya altın vize işlem süresi, kişinin iş planının Alman Ticaret Odası tarafından onaylanması ve vize başvurusunun karara bağlanması için geçen süreyi içermektedir. 

Almanya Altın Vizesinin Avantajları Nelerdir?

Almanya altın vize sahibi olmanın faydası, dünyanın en güçlü ekonomilerinden birinde faaliyet gösterecek olmaktır. Almanya altın vize ile yatırım yapan kişi Alman vatandaşlığına ve dolayısıyla AB'nin açık pazarına ve ayrıca dünya çapında 145'ten fazla ülkeye vizesiz erişime hak kazanmaktadır. 

Almanya altın vize sahiplerinin 3 yıl sonra kendisine, 5 yıl sonra aile üyelerine daimi ikametgah hakkı verilmektedir ve vize sahipleri 8 yıl ikamet ettikten sonra Almanya vatandaşlık başvurusu hakkı elde etmektedir. Almanya altın vize sahibinin kendisi ve ailesi Almanya’da çalışma ve eğitim görme hakkına sahip olmakta, aynı zamanda Avrupa Birliği ülkelerini vizesiz ziyaret edebilmektedir.

Almanya; sosyal güvenlik sistemi, temiz çevresi, düşük suç oranları, kültürel ve doğal albenisi, evrensel sağlık sistemi ve gelişmiş altyapısı ile dünyanın en iyi yaşam standartlarına sahip ülkelerinden biridir.

Altın Vize Programı Kapsamında Aile Üyeleri Almanya'ya Gelebilir Mi?

Evet, altın vize programı kapsamında aile üyeleri Almanya’ya gelebilmektedir. 

Altın vize programı ile aile üyelerinin Almanya’ya gelebilmesi için başvuru sahibinin bir iş kurması gerekmektedir. Eş veya partner, küçük çocuklar ve 18 yaşını doldurmuş, evli olmayan ve maddi veya engelli olarak bağımlı olan çocuklar Almanya vizesi başvuru sahibinin aile üyelerini oluşturmaktadır. 

Aile üyeleri vize başvuru sahibi ile birlikte vize başvurusunda bulunabilir veya yatırım yapıldıktan sonra Alman aile birleşimi vizesi ile Almanya’ya gelebilirler. 

30 Eyl 2022 - 19:32 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Haberler editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Haberler değil haberi geçen ajanstır.