Türkiye’de Vatandaşlık Almak İçin Ne Gerekir?

Türkiye’de vatandaşlık almak isteyen yabancı uyruklu kişilerin Kanun’da belirtilmiş olan şartları karşılamaları halinde yetkili makam kararıyla Türk v...

Türkiye’de vatandaşlık almak isteyen yabancı uyruklu kişilerin Kanun’da belirtilmiş olan şartları karşılamaları halinde yetkili makam kararıyla Türk vatandaşlığı alma hakkı kazanması mümkündür. Bununla birlikte kişinin belirtilen şartlara haiz olması Türk vatandaşlığı kazanma konusunda mutlak hak sahibi olarak kabul edilmesine neden olmamalıdır. Her biri önemli yasal prosedürler izlenmesini gerektirdiğinden hem Türkiye’de vatandaşlık alma hem genç girişimci şirketi kurmak konularında sürecin sorunsuz bir şekilde ilerlemesinin sağlanması için SMMM ile çalışılması tercih edilmelidir.

Yetkili makam kararıyla Türk vatandaşlığı başvurusunda bulunulması için sağlanması gereken şartlar:

Kişinin kendi milli kanununa eğer vatansızsa Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre ergin ve ayırt etme gücüne sahip olmak,

Başvuru tarihinden geriye dönük olarak beş yıl süreyle kesintisiz olarak Türkiye’de ikamet etmek,

Türkiye’ye yerleşmeye karar verildiğini kişinin davranışlarıyla teyit edilmesi,

Kamu sağlığı bakımından tehlike oluşturan bir hastalığın olmaması,

İyi ahlak sahibi olunması,

Kişinin yeterli derecede Türkçe konuşabiliyor olması,

Türkiye’de hem kendisinin hem de varsa bakmakla yükümlü olduğu kişilerin geçimini sağlayabileceği bir gelire ya da mesleğe sahip olmak,

Milli güvenlik ve kamu düzeni açısından engel teşkil edecek bir halin olmamasıdır. Bu şartlara haiz olarak başvuruda bulunan kişinin elde ettiği Türk vatandaşlığı genel yolla Türk vatandaşlığı kazanma olarak tanımlanır.

Yatırım Yoluyla Türk Vatandaşlığı Almak

Milli güvenlik ve kamu düzeni noktalarında engel teşkil etmesi olası herhangi bir durumu olmayan ve aşağıda belirtilecek şartlardan herhangi birini taşıyan yabancıların yatırım yoluyla Türk vatandaşlığı alma hakkı bulunur.

En az 500.000 USD, karşılığı döviz ya da Türk Lirası tutarında sabit sermaye yatırımının Türkiye’ye getirilmesi,

Satın alma tarihinden itibaren 3 yıl içinde satışının yapılmaması kaydıyla en az 250.000 USD, karşılığı döviz ya da değerinde taşınmaz mal satın alınması ya da satış vaadi sözleşmesi imzalanması,

Türk bankalarına 3 yıl içinde çekilmemesi kaydıyla en az 500.000 USD yatırılması ya da devlet borçlanma aracı alınması,

En az 500.000 USD, karşılığı döviz ya da Türk lirası tutarında gayrimenkul yatırım fonu katılma payı ya da girişim sermayesi yatırım fonuyla katılım payı satın alınması,

En az 50 kişilik istihdam sağlanması.

Yatırım yoluyla Türk vatandaşlığı alma hakkı kazanan kişi, eşine ve 18 yaşının altındaki çocuklarına Türk vatandaşlığı almak için de başvuruda bulunabilir. Bu durumda aranan şart, başvuruda bulunan yabancı yatırımcının kanunda belirtilen yatırımı yapmış olmasıdır.

Yatırım yoluyla Türk vatandaşlığı elde etmek isteyen yabancılar eğer aile bireyleri için de Türk vatandaşlığı başvurusunda bulunmak isterse aile bireylerinin kısa dönem ikamet izni başvurusunda bulunması ya da ek bir yatırım yapılması şartı aranmaz. Yalnızca yatırımı yapan yabancı yatırımcının aranılan şartları taşıması, yabancı yatırımcılara aile bireyleri için başvuruda bulunma imkanı sağlar.

İlgili bakanlıklar tarafında oluşturulan komisyon yabancı yatırımcıların yaptıkları başvuruları değerlendirir. Daha sonra Cumhurbaşkanı’nın onayına sunulmaları nedeniyle bu konudaki son karar Cumhurbaşkanı’na ait olarak bilinmektedir.

Yatırım yoluyla Türk vatandaşlığı almak isteyenler özel bir vekaletname ile uygunluk belgesi alma, kısa dönem ikamet izni başvurusunda bulunma, vatandaşlık başvurusu için gerekli bilgi ve belgeleri sunma işlemlerini uzaktan sonuçlandırmayı tercih edebilirler.

Diğer yandan başvurunun sonuçlandırıldığı son aşamada hem başvuru sahibinin hem de adına başvuruda bulunulan 1.derece aile bireylerinin bizzat en yakın nüfus müdürlüğüne gitmesi, parmak izi vermesi ve kendi Türk vatandaşlığı kimlik ve/veya pasaportlarını alması için hazır bulunması gerekliliği bulunur.

Yapılan yatırıma göre ilgili kurumdan uygunluk belgesi alınır. 6458 sayılı Kanun kapsamında kısa dönem ikamet izni başvurusunda bulunan yabancı yatırımcılar Türk vatandaşlığı başvuru işlemlerini İstanbul ve Ankara’da bulunan Göç İdaresi’nin özel ofisinde gerçekleştirebilirler.

Başvurunun ne kadar sürede sonuçlanacağına dair kanuni bir düzenleme yoktur. Bununla birlikte kısa dönem ikamet izni başvuruları genellikle 1 ila 2 hafta, yatırım yoluyla Türk vatandaşlığı kazanma başvuruları ise 3 ila 6 ay içinde sonuçlandırılır.

Yatırım yoluyla Türk vatandaşlığı hakkı kazanan kişiler eğer isterlerse yeni bir Türk ismi ve soy ismi seçimi yapabilirler. Bu durumda kişinin Türk kimliği ve/veya pasaportu tercih edilen isim ve soy isme göre düzenlenir.

Yatırım yoluyla Türk vatandaşlığı kazanma süreci her ne kadar yapılan düzenlemeler sonucunda kolaylaştırılmış olsa da başvuru sürecinde herhangi bir hata yapılması halinde başvurunun reddi ya da başvuru sürecinin uzaması gibi istenmeyen durumlara neden olması riski göz ardı edilmemelidir.

Bu sürecin doğru ve eksiksiz bir şekilde ilerlemesi için bu alanda yeterli deneyime ve uzmanlığa sahip olan profesyonellerden yardım alınmasının önemli bir avantaj sağlayacağı unutulmamalıdır.

Çoğu kişinin sandığının aksine bir Türk vatandaşıyla evlenmek kişiye doğrudan Türk vatandaşlığı kazandırmaz. Ancak bir Türk vatandaşıyla en az 3 yıldır evliliğini sürdüren kişiler de Türk vatandaşı olmak için başvuruda bulunabilirler. Bununla birlikte karşılamaları gereken farklı şartlar da vardır.

19 Ağu 2022 - 14:08 - Yaşam --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantephaberler.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantephaberler.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantephaberler.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantephaberler.com değil haberi geçen ajanstır.