Kişilik bozuklukları, normal kişilik özelliklerini bozan ruhsal hastalıklardır.

Genler ve çevre arasındaki etkileşimin bir sonucu olarak ortaya çıkarlar. Kişilik bozuklukları genellikle ilk yetişkinlik döneminde ortaya çıkar. Anca...

Genler ve çevre arasındaki etkileşimin bir sonucu olarak ortaya çıkarlar. Kişilik bozuklukları genellikle ilk yetişkinlik döneminde ortaya çıkar. Ancak her yaşta da ortaya çıkabilir. Kişilik bozukluğu geliştirmek için risk faktörleri arasında genetik (örneğin, yüksek kaygı veya depresyon oranları), stres, travma öyküsü, olumsuz aile ortamı (örneğin, istismar veya ihmal), sosyal izolasyon ve zayıf benlik saygısı bulunur. Kişilik bozukluğu, Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) göre dünya çapında insanların yaklaşık %1 ila %2'sini etkileyen bipolar II bozukluğudur.

Kişilik Bozuklukları Nelerdir?

Kişilik bozuklukları, bir kişinin günlük yaşamını etkileyebilecek durumlardır. Bu durum hafiften çok ciddiye kadar çok çeşitli sorunları kapsar ve intihar eğilimi gibi ek akıl sağlığı sorunlarına eşlik edebilir. Kişilik bozukluklarının nedeni bilinmemektedir. Ancak bunların gen ve çevre kombinasyonunun sonucu olabileceğini düşündüren kanıtlar vardır. Sorunu çözmek için kullanılabilecek birkaç tedavi yöntemi vardır. Bunlar, belirli bozukluğa bağlı olarak değişebilir. Ancak psikoterapi, ilaç tedavisi veya ikisinin bir kombinasyonunu içerebilir.

Kişilik Bozuklukları Türleri Nelerdir?

Her biri kendi özellikleri ve semptomları olan bir dizi farklı kişilik bozukluğu türü vardır. En yaygın olanları şizofreni, depresyon, bipolar bozukluk ve narsisizmdir. Her birinin başarılı olması için farklı bir tedavi yaklaşımı gerekir. Fakat hepsi doğru destekle çözülebilir. Kişilik bozuklukları, kişilik özelliklerinde normdan önemli sapmalar ile karakterize zihinsel sağlık durumlarıdır. Kişilik bozukluğunun tek bir tanımı yoktur ve buna sahip olan her kişi onu farklı görür. Tüm kişilik bozukluklarının ortak özelliği, birinin günlük yaşamına bir şekilde müdahale etmeleridir. Kişilik bozuklukları tedavi veya ilaç gerektirecek kadar ciddi olabilir, ancak sorunu profesyonel yardım almadan çözmenin birçok yolu vardır.

Kişilik Bozuklukları Tanımı

Ruh sağlığı bozuklukları olarak da bilinen kişilik bozuklukları, kişinin beyninin normal işleyişi bozulduğunda ortaya çıkan kronik hastalıklardır. Kişilik bozuklukları, ruh hali, davranış ve düşüncelerle ilgili sorunlarla karakterizedir. Belirtiler, Kişisel Bilgileri Bulanıklaştırma Eğilimi gibi küçük sorunlardan, Uygunsuz Fanteziler ve İntihar Düşünceleri gibi daha ciddi belirtilere kadar değişebilir. Beş ana kişilik bozukluğu türü vardır: Antisosyal Kişilik Bozukluğu, Borderline Kişilik Bozukluğu, B Kümesi Kişilik Bozukluğu, Obsesif-Kompulsif Bozukluk ve Narsisistik Kişilik Bozukluğudur.

Kişilik Bozuklukları Neden Olur?

Kişilik bozukluklarının nedenleri hala bilinmemektedir. Ancak bilim adamlarının kişilik bozukluklarının gelişimine katkıda bulunduğuna inandıkları birkaç şey vardır. Genetik, biraz kalıtsal oldukları için kişilik bozukluklarının gelişiminde rol oynayabilir. Bir kişilik bozukluğu geliştirmek için diğer risk faktörleri şunları içerir: travma veya istismar öyküsü, gelişen bozukluklara karşı savunmasız bir kişilik tipi ve dengesiz bir ailede veya hızlı sosyal veya duygusal değişim döneminde büyümek gibi gelişimsel sorunlar.

Kişilik Bozuklukları Belirtileri

Kişilik bozukluklarının belirtileri hafif ila şiddetli arasında değişebilir. Kişilik bozukluğu olan birçok kişi, zaman zaman Kişisel Bilgileri Bulanıklaştırma Eğilimi gibi küçük sorunlar yaşar. İntihar Düşünceleri gibi daha ciddi semptomlar çok daha yaygındır. Bir kişilik bozukluğunu teşhis etmek için doktor hastayla görüşecek ve hastanın semptomlarını gözden geçirecektir. Bir kişilik bozukluğunu teşhis ettikten sonra, doktor tipik olarak ilaçları, psikoterapiyi veya her ikisinin bir kombinasyonunu içerebilen tedavi yöntemlerini önerecektir.

Kişilik Bozuklukları Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kişilik bozukluklarının tedavi yöntemleri, kişilik bozukluğunun tipine göre değişiklik göstermektedir. Örneğin, Antisosyal Kişilik Bozukluğu tipik olarak ilaç ve psikoterapi gerektirir. Küme B Kişilik Bozukluğu ise sadece ilaç ve tedavi gerektirebilir. Her kişilik bozukluğunun kendi tedavi yöntemleri vardır, bu nedenle tedavi aramadan önce bozukluğu kapsamlı bir şekilde anlamak önemlidir. Kişilik bozuklukları kronik hastalıklardır. Yani sürekli tedavi gerektirirler. Tedavi tamamlandıktan sonra bile kişilik bozukluğu olan bir kişi devam eden semptomlar yaşayabilir. Ancak tedaviler ve destek grupları sayesinde kişilik bozukluğu olan kişiler tatmin edici bir hayat yaşayabilirler. https://madalyonklinik.com/blog/kisilik-bozukluklari sitesinden hizmetler alabilirsiniz

10 Tem 2022 - 16:28 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Haberler editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Haberler değil haberi geçen ajanstır.


tiktok takipçi satın al