-

Dr. Beril Özlem Leylek: "Kadınlara yönelik söylemler anayasaya aykırı!"

Gaziantep Girişimci İş Kadınları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Beril Özlem Leylek, Türkiye Cumhuriyeti savcılarını göreve çağırdı ve kadınları aşağılayıcı söylemlerin önlenmesi için hukuki yollara başvurulması gerektiğini iletti.

mask

6284 sayılı yasayı hedef alan siyasi partilerin kadınları yok sayan söylemlerini eleştiren Leylek, bu yaklaşımların Türkiye Cumhuriyeti'nin temel değerlerine ve Atatürk'ün kadınlara sağladığı eşitlik anlayışına aykırı olduğunu ifade etti.

Haberin devamı için diğer sayfaya geçiniz...

2/3
"GERÇEK DÜŞÜNCELERİNİ AÇIK EDİYORLAR" mask

"GERÇEK DÜŞÜNCELERİNİ AÇIK EDİYORLAR"

Leylek'in açıklamalarına göre, bazı siyasi partilerin 6284 sayılı yasayı hedef alarak gerçek düşüncelerini açığa vurmaları şaşkınlıkla karşılanıyor. Bu partilerin erkeklere zina yapma hakkı tanınması, 15 yaşındaki kız çocuklarının imam nikahıyla evlendirilmesi, çocuk istismarından hüküm giyenlerin mağduriyetlerinin giderilmesi gibi beyanlarda bulunmaları, kadınların gölgede bırakılarak yok edildiği seçim stratejileri, kadınların sahiplendirilmesi üzerine söylemler, kadına şiddette kadının beyanının esas alınmasının kaldırılması, cinsiyet eşitliği taleplerinin reddedilmesi gibi durumlar Leylek tarafından sert bir şekilde eleştirildi.

Leylek, bu söylemlerin Türkiye'nin anayasasına ve Türk Medeni Kanunu'na açıkça aykırı olduğunu belirtti. Kadınları bölme, ayrıştırma, yönetme ve haklarını gasp etme amacı taşıyan bu söylemlerin güçlü Türk kadınını ezme amacını taşıdığına dikkat çekti. Ayrıca, kadınları aşağılayan bu söylemleri kınadıklarını ve asla kabul etmeyeceklerini vurguladı.

Haberin devamı için diğer sayfaya geçiniz...

3/3
6284 SAYILI KANUN NELERİ İÇERİYOR? mask

6284 SAYILI KANUN NELERİ İÇERİYOR?

6284 sayılı "Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun" Türkiye'de kadına yönelik şiddetin önlenmesi, mağdurların korunması ve toplumda farkındalık oluşturulması amacıyla çıkarılmış bir yasadır. Bu yasa ile kadınlara yönelik şiddetin her türlüsünü kapsayan bir koruma ve önleme sistemi oluşturmak hedefleniyor.

6284 sayılı yasa, kadına karşı şiddetin önlenmesi için birçok düzenlemeyi içeriyor. Bunlar arasında şiddetin önlenmesi, mağdurların korunması, şiddet uygulayanların etkisiz hale getirilmesi, mağdurlara destek sağlanması, kadına yönelik şiddetle mücadele için kurumlar arası işbirliği ve toplumsal farkındalık çalışmaları gibi önemli unsurlar bulunuyor.

Yasa, kadına yönelik şiddeti önlemeyi hedefler ve bu kapsamda toplumda farkındalık oluşturmayı, eğitim ve bilgilendirme faaliyetlerini teşvik etmeyi amaçlıyor. Mağdur kadınların güvenliğini sağlamak için gerekli tedbirleri almayı ve onlara destek sağlamayı amaçlıyor. Bu kapsamda koruma kararları, uzaklaştırma kararları, sığınma evleri gibi önlemler yer alıyor

Yasa, şiddet uygulayan kişilere yönelik etkin bir cezalandırma mekanizması oluşturmayı ve rehabilitasyon hizmetlerini teşvik ediyor. Yasa, mağdur kadınlara tıbbi, psikolojik, hukuki ve sosyal destek hizmetleri sunuyor. Bu kapsamda danışma merkezleri, barınma ve sığınma hizmetleri gibi önlemler önlemleri ön plana çıkarıyor. Yasa, kadına yönelik şiddetle mücadelede ilgili kurumlar arasında koordinasyonu sağlamayı ve işbirliğini teşvik etmeyi hedefliyor.

27 May 2023 - 12:27 - Gündem --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantephaberler.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantephaberler.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantephaberler.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantephaberler.com değil haberi geçen ajanstır.