- G:

Güçlü yapılar, güvenli gelecek: İMO mücadelenin devam edeceğini açıkladı

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Gaziantep Şubesi, meslek içi eğitim seminerleri kapsamında gerçekleştirdiği "6 Şubat Depremlerine Ait Saha Gözlemleri, Yapılan Yanlışlar ve Çıkarılacak Dersler" başlıklı seminerle önemli bir mesaj verdi.

mask

İMO Gaziantep Şube Başkanı Burkay Güçyetmez, Kahramanmaraş'ta meydana gelen ve büyük kayıplara sebep olan 6 Şubat tarihli depremleri unutmayacaklarını ve unutturmayacaklarını vurguladı. Depremlerin afetlere dönüşmemesi için gerekli düzenlemelerin hayata geçirilmesi için mücadele edeceklerini belirtti.

Haberin devamı için diğer sayfaya geçiniz...

2/3
ÖNCELİKLERİNİ AÇIKLADI mask

ÖNCELİKLERİNİ AÇIKLADI

Güçyetmez, ülkemizin deprem kuşağında yer aldığını ve güvenli yapılar ve yaşanabilir bir çevre oluşturmanın öncelikleri arasında yer aldığını söyledi. Afetlerin doğa olaylarının kendisi değil, doğurduğu sonuçlar olduğunu vurguladı. Bu nedenle, inşaat mühendisliği mesleğine önem verilmesi ve bilimsel yöntemlerin kullanılması gerektiğini ifade etti. Yetkin mühendislik yasası çıkarılması, imar aflarının sona erdirilmesi, her şantiyede bir şefin görevlendirilmesi ve etkin bir yapı denetim sisteminin kurulması gerektiğini dile getirdi. Bu hedeflere ulaşmak için mücadelenin devam edeceğini belirtti.

Haberin devamı için diğer sayfaya geçiniz...

3/3
"ORTA HASARLI BİNALAR GÜÇLENDİRİLMELİ" mask

"ORTA HASARLI BİNALAR GÜÇLENDİRİLMELİ"

İMO Gaziantep Başkanı Güçyetmez deprem sonrasında yaptığı açıklamalarıyla biliniyor. Bu konuda özellikle orta hasarlı binaların yıkım kararı konusunda düşüncelerini sık sık paylaşıyor. İMO Gaziantep Başkanı Güçyetmez bir konuşmasında hasar tespit çalışmaları sonucunda 7 bin kadar binanın orta hasarlı olduğunun tespit edildiğini belirtmişti. Normal şartlarda orta hasarlı binaların güçlendirilmesinin zorunlu olduğunu ifade eden Güçyetmez, az hasarlı veya hasarsız binalar için de bina performans analizlerinin yapılmasının gerektiğini önermişti. Vatandaşların hasar tespiti sonrasında 30 günlük bir itiraz hakkının olduğunu ve bu sürecin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ekiplerinin inceleme yapacağını belirtmişti. İkinci hasar tespit çalışmalarının nihai kararı vereceğini iletmişti.

Güçyetmez, ortaya çıkan kararların mutlaka üst kurullar tarafından tekrar değerlendirilmesi gerektiğini belirtmiş ve bina performans analizleri sonucunda güçlendirme projelerinin yapılıp yapılamayacağına karar verildiğini ifade etmişti. Güçlendirme projeleri sonrasında ise uygun maliyet oranlarına göre güçlendirme yapılıp yapılamayacağına karar verilmesi gerektiğini dile getirmişti. Eğer güçlendirme yapılacaksa bu işlemin bir ruhsata tabi olacağını ve bakanlığın yapı denetim görevlilerini atayacağını belirtmişti.

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Gaziantep Şubesi'nin başkanı Burkay Güçyetmez, alınacak kararların bilim ve teknik ışığında değerlendirilerek açıklanması gerektiğini her konuşmasında sıklıkla vurguluyor.

27 May 2023 - 11:00 - Gündem --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantephaberler.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantephaberler.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantephaberler.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantephaberler.com değil haberi geçen ajanstır.