- G:

Türkiye'nin tek Göç Enstitüsü GAÜN, göç alanında önemli bir başarı elde etti!

GAÜN Göç Enstitüsü, Türkiye'nin tek Göç Enstitüsü olarak 2018 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın özel izniyle Gaziantep Üniversitesi bünyesinde kurulmuş ve göç alanında yaptığı çalışmalarla önemli bir başarı elde etti.

mask

YÖK tarafından Öncelikli Alanlarda Uzmanlaşan Üniversiteler Projesi kapsamında "Uzmanlaşan Üniversite" unvanını hak kazanan enstitü, göç çalışmaları alanında önemli bir rol oynuyor.

GAÜN Göç Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Zeynel Özlü, bu tanımlamanın enstitünün önemini daha da vurguladığını belirtmiştir. Enstitü, akademik ve tematik olarak göç araştırmalarına odaklanmış tek birim olmasıyla Gaziantep Üniversitesi içerisinde özel bir konuma sahiptir.

Haberin devamı için diğer sayfaya geçiniz...

2/3
ÖĞRENCİLER GÖÇ ALANINDA UZMANLAŞIYOR mask

ÖĞRENCİLER GÖÇ ALANINDA UZMANLAŞIYOR

Enstitü, sadece Türkiye'den değil dünyanın çeşitli ülkelerinden de öğrencilere ev sahipliği yapmaktadır. Kenya, İran, Etiyopya, Azerbaycan, Türkmenistan, Kırgızistan, Suriye gibi ülkelerden gelen öğrenciler, göç alanında uzmanlaşmak için enstitüde eğitim almaktadır. Şu anda enstitüde 551 öğrenci kayıtlıdır. Enstitü mezunları, hazırladıkları lisansüstü tezlerle farklı göç bağlamları hakkında araştırmalar yapmış ve enstitüyü bölgesel bir çekim merkezi ve akademik bilgi üretim üssü haline getirmiştir.

Haberin devamı için diğer sayfaya geçiniz...

3/3
ARAŞTIRMA PROJELERİ YÜRÜTÜLÜYOR mask

ARAŞTIRMA PROJELERİ YÜRÜTÜLÜYOR

GAÜN Göç Enstitüsü, göç alanında yapılan çalışmalarıyla özgün bir ifade etmektedir ve Gaziantep Üniversitesi bünyesindeki önemli bir araştırma birimi olarak görev yapmakta.

Prof. Dr. Zeynel Özlü'nün ifadelerine göre, Gaziantep Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Göç Enstitüsü, diğer enstitü ve araştırma merkezlerinden farklı bir yapıya sahiptir. Enstitü, sadece lisansüstü akademik eğitim vermekle kalmayıp aynı zamanda icracı bir karaktere de sahiptir. Bu doğrultuda birçok araştırma projesi yürütülmektedir ve bu projelerde BM kuruluşları, yerel yönetimler, devlet kurumları ve farklı alanlardaki sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliği yapılmaktadır.

Göç çalışmaları, göçün nedenleri, etkileri, süreçleri ve sonuçları gibi konuları akademik bir perspektifle inceleyen disiplinlerarası bir alan anlamına geliyor. Göçün sosyal, ekonomik, politik ve kültürel boyutlarını anlamak ve göç olgusunu etkileyen faktörleri analiz etmek amacıyla çeşitli araştırmalar yapılıyor. Bu alanda çalışan akademisyenler, göçün toplumlar ve bireyler üzerindeki etkilerini anlamak, göç politikalarını değerlendirmek ve göçmenlerin entegrasyonu, kimlik oluşumu, dil ve kültür değişimi gibi konuları incelemek için çeşitli yöntemler ve yaklaşımlar kullanırlar.

23 May 2023 - 23:59 - Eğitim, Kültür & Sanat --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantephaberler.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantephaberler.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantephaberler.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantephaberler.com değil haberi geçen ajanstır.