-

Güçyetmez: "Oyunuzu deprem konusunda hassasiyet gösterenlere verin!" dedi

Son yıllarda yaşanan felaketler, depreme hazırlıklı olmanın önemini bir kez daha gösterdi. İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Burkay Güçyetmez, bu konuda dikkat çeken bir açıklama yaptı.

mask

İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Burkay Güçyetmez vatandaşların 14 Mayıs seçimlerinde, deprem riskinin azaltılması ve gelecekte yaşanabilecek felaketlerin önlenmesi için oy kullanması gerektiklerini ifade etti. Güçyetmez, son yıllarda yaşanan depremlerin ülkemizde yarattığı büyük yıkımı ve kayıpları hatırlatarak, yöneticilerin afetlere hazırlık konusunda yeterli çabayı göstermediğini vurguladı. Depremlerin etkisinden korunmak için binaların doğru bir şekilde inşa edilmesi ve deprem yönetmeliğine uygun olarak tasarlanması gerektiğine işaret eden Güçyetmez, bu konuda vatandaşların da duyarlı olması ve bilinçli bir şekilde hareket etmesi gerektiğini belirtti.

Ülkenin geleceği ve çocukların umutlu bir yarını için deprem riskinin azaltılması ve afetlere hazırlık konusunda atılacak adımların önemine dikkat çeken İMO Gaziantep Şube Başkanı Burkay Güçyetmez, vatandaşları 14 Mayıs seçimlerinde, deprem konusunda hassasiyet gösteren, sorunları çözmeye odaklanan adaylara oy vermeye çağırdı. Bu seçimlerin sadece ülkeyi yönetecek kişileri belirlemekle kalmayacağını, aynı zamanda ülkenin geleceğini ve güvenliğini de belirleyeceğini ifade eden Güçyetmez, vatandaşları oy kullanmaya ve geleceklerine sahip çıkmaya davet etti.

Haberin devamı için diğer sayfaya geçiniz...

2/3
"BİLANÇO HENÜZ ORTAYA ÇIKMADI" mask

"BİLANÇO HENÜZ ORTAYA ÇIKMADI"

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Gaziantep Şube Başkanı Burkay Güçyetmez, Türkiye'nin deprem kuşağında bulunduğunu ve depreme hazırlıklı kentlerin oluşturulmasının öncelikli politika olması gerektiğini vurguladı. Yaklaşık 15 milyon kişinin yaşadığı 11 ilde meydana gelen depremlerin resmi rakamlara göre 50 bini aşkın insanın hayatını kaybetmesine neden olduğunu hatırlatan Güçyetmez, yüzlerce binanın yıkıldığını ve gerçek bilançonun henüz ortaya çıkarılamadığını söyledi.

Başkan Güçyetmez, konunun tüm paydaşları tarafından unutulan, görmezden gelinen, ihmal edilen, bilime rağmen kabul edilmeyen tüm konuların hatırlanması, ele alınması, hukuki eksikliklerin giderilmesi, yapı üretim sürecinin tüm aşamalarının uygun şekilde işlemesi için kanunlar ve yönetmeliklerin bir an evvel çıkarılması, var olanların eksikliklerinin tespit edilmesi ve yenilenmesi gerektiğini belirtti. Ayrıca, liyakat ve yetkinlik kavramlarının yapı üretim sürecinin bir parçası haline getirilmesi için 3458 sayılı kanunun bir an önce değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

Haberin devamı için diğer sayfaya geçiniz...

3/3
"RANT DEĞİL BİLİM" mask

"RANT DEĞİL BİLİM"

Güçyetmez, Türkiye'nin ranta dayalı değil, bilimin ışığında yürüyen bir yönetim anlayışına ihtiyaç duyduğunu belirtti. Halkın can ve mal güvenliğini önemseyen ve sorunlara bilim ve tekniğin ışığında yaklaşan bir yönetim anlayışının gerekliliğini vurgulayan Güçyetmez, kamu kurumları ve karar organları tarafından raporlar, planlar hazırlandığını ancak son depremler sonuçları itibarıyla alınan kararların büyük oranda palyatif kaldığını ifade etti.

Güçyetmez, öncelikle sağlam, kararlı ve istikrarlı bir siyasi irade ile kamunun ihtiyaç ve menfaatlerini gözeten, meselelere bütüncül ve bilimsel bakabilen politik bir anlayışa ihtiyaç olduğunu vurgulayarak, depremler başta olmak üzere tüm afetlere yönelik politikaların ve atılması gereken adımların tüm boyutlarıyla ele alınması gerektiğini belirtti.

12 May 2023 - 11:18 - Gündem --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantephaberler.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantephaberler.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantephaberler.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantephaberler.com değil haberi geçen ajanstır.