- G:

SEÇSİS ile seçim sonuçları daha hızlı ve güvenli! SEÇSİS hakkında bilmeniz gerekenler!

SEÇSİS'in kullanımıyla seçim sonuçları siyasi partiler ve kamuoyuyla eş zamanlı olarak paylaşılmaktadır. Bu nedenle, SEÇSİS'in kullanımı seçimlerin şeffaf, denetlenebilir ve ekonomik bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. İşte SEÇSİS ve kullanım detayları…

mask

Seçim heyecanı her seçimde olduğu gibi yine ülkemizi sardı. Seçimler, demokrasinin en önemli unsurlarından biridir ve vatandaşlar olarak bu süreci yakından takip etmek ve katılmak bizim en temel haklarımızdan biridir.

Ancak, seçim sürecinde yaşanabilecek olumsuzlukları en aza indirmek ve seçimlerin daha adil ve şeffaf bir şekilde yapılmasını sağlamak için Seçim Bilişim Sistemi (SEÇSİS) gibi teknolojik çözümler kullanılmaktadır. SEÇSİS, seçmen kütüklerinin güncel olarak tutulması, seçim sonuçlarının hızlı ve güvenli bir şekilde paylaşılması gibi önemli işlevleri yerine getirir.

Haberin devamı için diğer sayfaya geçiniz...

2/3
SEÇSİS NEDİR VE KİMLER KULLANABİLİR? mask

SEÇSİS NEDİR VE KİMLER KULLANABİLİR?

Seçimlerin güvenli, şeffaf ve denetlenebilir bir şekilde gerçekleştirilmesi için Seçim Bilişim Sistemi (SEÇSİS) kullanılıyor. SEÇSİS, seçimle ilgili tüm iş ve işlemlerin yürütüldüğü, bilgi ve belgelerin üretildiği, elektronik ortamda saklandığı ve güvenli bir şekilde korunduğu bir bilgi sistemi olarak tanımlanıyor. SEÇSİS'in kullanım amacı ise seçmen kütüklerinin sürekli güncellenmesi, seçim sonuçlarının eş zamanlı olarak siyasi partilerle paylaşılması, seçimlerin hızlı, sağlıklı, ekonomik, şeffaf ve denetlenebilir bir şekilde gerçekleştirilmesi ve seçim sonuçlarının basın ve kamuoyunun internet üzerinden izlenebilmesi olarak belirtiliyor.

SEÇSİS'in güvenliği ise TÜBİTAK tarafından yapılan güvenlik testleri ile sağlanıyor. Seçimlerde kullanılacak olan SEÇSİS'in güncel olarak tutulan seçmen kütükleri, Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun'un 47. maddesi kapsamında seçime katılan tüm siyasi partilerle paylaşılıyor.

SEÇSİS'in kullanımı ise yalnızca seçim dönemlerinde yetkili merciler tarafından yapılıyor. SEÇSİS, seçimlerin güvenli, şeffaf ve denetlenebilir bir şekilde gerçekleştirilmesi için önemli bir araç olarak kullanılıyor.

Haberin devamı için diğer sayfaya geçiniz...

3/3
SEÇİMLERİN GÜVENLİĞİ VE ŞEFFAFLIĞI mask

SEÇİMLERİN GÜVENLİĞİ VE ŞEFFAFLIĞI

Seçimlerin güvenli, şeffaf ve denetlenebilir bir şekilde gerçekleştirilmesi, demokratik bir ülkede yaşayan her vatandaşın hakkıdır. Seçimlerin güvenliği ve şeffaflığı ise Seçim Bilişim Sistemi (SEÇSİS) gibi teknolojik araçlarla sağlanıyor.

SEÇSİS, seçimle ilgili her türlü iş ve işlemlerin yürütüldüğü, bilgi ve belgelerin üretildiği, elektronik ortamda saklandığı ve güvenli bir şekilde korunduğu bir bilgi sistemi olarak önemli bir rol oynuyor. SEÇSİS'in kullanım amacı ise seçmen kütüklerinin sürekli güncellenmesi, seçim sonuçlarının eş zamanlı olarak siyasi partilerle paylaşılması, seçimlerin hızlı, sağlıklı, ekonomik, şeffaf ve denetlenebilir biçimde gerçekleştirilmesidir. Bu sayede, seçimlerde herhangi bir hile veya usulsüzlük oluşması önlenerek seçmenlerin iradesi doğru bir şekilde yansıtılmaktadır. Ayrıca, SEÇSİS sayesinde seçim sonuçları hızlı bir şekilde ilçelerden merkeze aktarılıp kamuoyuyla paylaşılabilmekte ve böylece seçim süreci daha şeffaf hale gelmektedir. Bu nedenle, SEÇSİS'in kullanımı seçimlerin doğru, adil ve demokratik bir şekilde gerçekleştirilmesi için son derece önemlidir.

09 May 2023 - 16:56 - Gündem --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantephaberler.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantephaberler.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantephaberler.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantephaberler.com değil haberi geçen ajanstır.