-

Doğal taşlar gerçekten şifalı mı? Bir efsanenin üstüne gidiyoruz!

Birçok kişi doğal taşların şifalı olduğuna inanır. Özellikle içe dönmenin ve spiritüelliğin tekrar 'popüler' olduğu günümüzde, içsel yolculuğuna çıkan çoğu kişinin en yakın arkadaşı doğal taşlar. Peki doğal taşlar gerçekten de şifalı mı yoksa bu bir yanılgı mı? Bu inanışın kökenine iniyoruz ve bir gizemi ortadan kaldırıyoruz!

mask
2/6
DOĞAL TAŞLARIN ŞİFALI OLDUĞUNA İLK KİM İNANDI? mask

DOĞAL TAŞLARIN ŞİFALI OLDUĞUNA İLK KİM İNANDI?

Doğal taşlarla ilgili "şifa" inanışın kökenini anlamak için öncelikle biraz geriye gitmemiz gerekiyor. Çok değil, yalnızca insanoğlunun avcılık toplayıcık yaptığı onbinlerce yıl önceki ilkel döneme kadar! Taşlara mistik özelliklerin atfedilmesi ilkel insana kadar dayanıyor, taşlar aslında ilk olarak ilkel insan tarafından "totem" olarak kullanıldı! Nasıl mı?

3/6
TAKI, İLK KEZ "KÖTÜ RUHLARDAN KORUNMAK" İÇİN KULLANILDI mask

TAKI, İLK KEZ "KÖTÜ RUHLARDAN KORUNMAK" İÇİN KULLANILDI

Doğal taşlı takılar ilk kez, kötü ruhlardan arınmak için on binlerce yıl önce takıldı. İlkel insan henüz avcıyken, insan ömrü 15 ila 20 yıl arasındaydı. Bu ömür aralığında nesiller arası bilgi aktarımı yapmak mümkün değildi. Yani insan, bildiklerini çocuklarına anlatamadan ölüyordu. Zaten bunu başarabilecek dil yeterliliği de yoktu. Dil yalnızca nidalardan ve seslerden oluşuyordu. Dolayısıyla bilgiyi yalnızca gözlemle elde ederlerdi ve bilgi son derece kişiseldi!

4/6
İLKEL İNSAN, TESADÜFEN GERÇEKLEŞEN OLAYLARI BİRBİRİNE BAĞLIYORDU mask

İLKEL İNSAN, TESADÜFEN GERÇEKLEŞEN OLAYLARI BİRBİRİNE BAĞLIYORDU

İlkel insan gözlemle edindiği bilgileri birbirine bağlardı. Tesadüfen geçrekleşiyor olsa bile!

Örneğin, ilkel dönemde insan ava çıkacak ve o gün hava bozdu. İnsan, yanında duran bir kayada parlayan kuvarsı gördü ve diyelim ki ona dokundu. Dokunduğu anda birden bulutlar dağılmaya başladı. İşte bu ilkel insan için bir bilgiydi! "Bu parlayan şeye dokundum ve bulutlar dağıldı." Yani birbirinden bağımsız olarak tesadüfen gerçekleşen iki olayı birbiriyle ilişkilendirirdi!

5/6
VE İNSAN İLK KEZ DUA ETMEYİ ÖĞRENDİ! mask

VE İNSAN İLK KEZ DUA ETMEYİ ÖĞRENDİ!

Tesadüf denen bir kavram ilkel insanın hayatında yoktu. Gözlediği her şeyi "doğru bilgi" olarak kabul ederdi. Dolayısıyla o günden sonra ava çıkacağı ve havanın bozuk olduğu her gün bu kuvarsa dokunma eylemini gerçekleştirdi ve bir süre sonra onu takarak taşın gücünü artırmaya çalıştı. Bunu tekrarladıkça "ritüel" dediğimiz tanımı yarattı.

Kendi gücünün çözmeye muktedir olmadığı zorluklarda, daha kuvvetli bir şeyden yardım dileyerek belki de ilk kez dua etmeyi öğrendi! 

6/6
TAŞLARIN ŞİFALI OLDUĞU DÜŞÜNCESİ BU ŞEKİLDE GÜNÜMÜZE KADAR GELDİ mask

TAŞLARIN ŞİFALI OLDUĞU DÜŞÜNCESİ BU ŞEKİLDE GÜNÜMÜZE KADAR GELDİ

Çok spesifik bir olay üzerinden verdiğimiz küçük örnekte görüleceği gibi, taşların şifalı olduğu düşüncesi ve takı kültürü neredeyse insanlık kadar eski bir tarihe sahiptir. Ve o dönemden bu yana, hala inanılan özelliklerini korumaya devam ederek insanlar tarafından tercih ediliyor. Taşların gerçekten şifalı olup olmadığı billinmez fakat bu hikayeden çok önemli başka bir sonuç daha çıkıyor. İnsan dünyaya geldiğinden beri üç şeye ihtiyaç duyuyor; Yemek, barınmak ve inanmak...

15 Şub 2023 - 10:10 - Gündem --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantephaberler.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantephaberler.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantephaberler.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantephaberler.com değil haberi geçen ajanstır.