Şeker'den Savaş Uyarısı...

Şeker'den Savaş Uyarısı...

CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker, Kilis'te Suriyeli mülteciler için kurulan konteyner kentin provokasyo

CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker, Kilis'te Suriyeli mülteciler için kurulan konteyner kentin provokasyona açık bir yerde yapıldığını, savaşa bile neden olabileceğini öne sürdü. Şeker, geçtiğimiz günlerde İran'dan giriş yapan ve Kilis Öncüpınar Sınır Kapısı'nda yakalanan bomba yüklü olduğu iddia edilen TIR'larla ilgili de henüz bir açıklamanın yapılmadığına dikkat çekti.
CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker, Suriye'de yaşanan sorunlar ve sınır illerine etkileri hakkında TBMM Genel Kurulu'nda bir konuşma yaptı.
Şeker, TBMM Genel Kurulu'nda gündem dışı yaptığı konuşmada Kilis'te yapılacak mülteci kampı ve İran'dan giriş yapan, bomba yüklü olduğu öne sürülen TIR'larla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Kampın provokasyona açık bir yerde yapıldığını savunan Şeker, bunun savaşa bile neden olabileceğini iddia etti.
Milletvekili Şeker, "TIR'larda bahsedildiği gibi bomba ve silah yapımında kullanılan malzemeler varsa, nasıl oluyor da bunlar Gürbulak Sınır Kapısı'ndan Kilis Öncüpınar Sınır Kapısı'na kadar 10 tane ili elini kolunu sallayarak dolaşabiliyor" dedi.
Suriye sınırına sıfır noktasında kurulması planlanan mülteci kampına da dikkat çeken Şeker, bu kampın provokasyona açık bir yerde yapıldığını, savaşa bile neden olabileceğini savundu. Şeker konuşmasında şunları söyledi:
"2 Şubat 2011 tarihinde bir tır, Gürbulak Sınır Kapısı'ndan geçerek Kilis'in Öncüpınar Sınır Kapısı'ndan Suriye'ye girerken yakalandı. Bu olayın üzerinden yaklaşık bir yıl geçmesine rağmen bu silahlarla ilgili hiçbir açıklama yapılmadı. Bu silahlar nereye gidiyordu? Bu silahlar Suriye'deki isyancılara mı, Suriye ordusuna mı, yoksa başka bir yere mi gidiyordu? Maalesef hükümetimiz, bu silahların hangi devlete ait olduğu, hangi marka olduğu konusunda bir açıklama yapmadı. Bu olaydan bir yıl sonra 7-8 Ocak 2012 tarihlerinde 5 TIR daha yakalandı. Yine hiçbir açıklama yok"
Şeker, şunları söyledi: "TIR'larda bahsedildiği gibi bomba ve silah yapımında kullanılan malzemeler varsa, nasıl oluyor da bunlar Gürbulak Sınır Kapısı'ndan Kilis Öncüpınar Sınır Kapısı'na kadar 10 tane ili elini kolunu sallayarak dolaşabiliyor? Bu ülkenin güvenlikle ilgili, istihbaratla ilgili zaafları mı var? Bu malzemeler Suriye'deki isyancılara mı gidiyor? Yoksa Suriye ordusuna mı gidiyor? Bunları kim planlıyor? Kim organize ediyor? Ya da bu yakalananların dışında başka TIR'lar başka silahlar geçmiş midir? Bizim de vesile olduğumuz, ülkemiz üzerinde güvenliği tam tesis edemediğimiz için bu silahlar, bu ülkelere gidip birtakım insanların ölümüne, yoksul, fakir insanların ölümüne sebep olmuş mudur? İkinci önemli olay da, Kilis gümrükleme sahasında tam da sıfır noktasında Suriye'ye 150 metre mesafede bir mülteci kampı kurulması olayıdır. Biz olay yerine 3 milletvekili arkadaşımızla birlikte gittik. Burada yaklaşık 10 bin kişinin barınacağı, konteynerlerden oluşan, altyapısı tamamlanmış bir alan vardı. Bugün, Van'da eksi 20 derecede yaklaşık 50 bin kişi çadırda soğuktan titremekteyken, nereden geleceğini bilmediğimiz mülteciler için bugünden bir kamp kurma hem de konteynerlerden oluşan bir kamp kurma doğru mu? Bu kamp, provokasyona açık bir kamptır. Sınırın karşı tarafından bizim ülkemize av tüfeğiyle yapılan bir silah atışı bile savaş sebebi sayılacaktır. Onun için Kilis halkı da Kilis'teki esnaf da Kilis'te görüştüğümüz insanlar da bu kampın orada kurulmasına karşılar. Kamp için tespit edilen yer, gerek ülkemiz gerekse Kilisli vatandaşlarımız açısından doğru değildir. Asıl büyük olan resme bakmak lazım.Ben de sizleri büyük olan resme bakmaya davet ediyorum. Büyük resim Suriye'dir, büyük resim Arap Yarımadası'dır, büyük resim İsrail'dir, büyük resim Amerika'dır."

15.02.2012 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz