Ülkeleri felakete ve parçalanmaya sürükleyen başkanlık sistemi!

Erkan Arkut

Ülkeleri felakete ve parçalanmaya sürükleyen başkanlık sistemi!

Türkiye için derin devletler tarafından dayatılan başkanlık sistemi ülkelere nasıl felaket getirmiş, hep birlikte bakalım:

Başkanlık sistemi ile yönetilen Meksika, Kolombia, Panama,

Nikaragua ve Brezilya gibi ülkeler insan haklarının en çok ihlal edildiği, narko-demokrasinin hakim olduğu, uyuşturucu kartellerinin şehirlere ve eyaletlere hakim olduğu ülkelerdir.

Meksika’da sırf 2006’dan sonra uyuşturucu çetelerine karşı başlatılan mücadelede 70.000 kişi ölmüş ancak çetelere karşı hiçbir başarı sağlanamamıştır. Hala 200 binin üzerinde insan, uyuşturucu kartelleri için çalışmaktadır.

Afrika’da Liberya, Nijerya, Kamerun, Sudan, Tanzanya, Gabon, Gine, Ekvator Ginesi, Fildişi Kıyıları, Angola Namibia, Mozambik, Çad, Kenya, Uganda, Ruanda, Sierra Leone, Togo, Benin, Sudan, Zimbabve, Zambiya, Güney Sudan, Liberya, Malavi tam başkanlık sistemiyle yönetilmektedir. Saydığımız tüm bu ülkelerin ortak özellikleri dünyanın en fakir ülkeleri içinde olmalarıdır.

Afrika’da başkanlık yönetimlerinde çatışmalar, darbeler ve insan hakları ihlalleri yaşamı çok olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Sudan hem bölünmüştür hem de iç savaşlar devam etmektedir.
Başkanlık sistemiyle yönetilen Nijerya’da eyaletler farklı güçlerin elindedir ve ülke iç savaşa sürüklenmiştir. Zambiya’da başkanlık sistemi tek partili diktatörlüğe dönüştürülmüştür. Ruanda dünya tarihinin en kanlı iç savaşlarından birini yaşamıştır.
Surinam’da Albey DesiBourterse 1980’de darbeyle geldiği iktidarı, başkanlık sistemi sayesinde uzun yıllar bırakmamıştır.
Haiti’de 1957 darbesiyle başlayan 1971’de biten süreç içinde 26 bin kişi öldürülmüş, Latin Amerika’da cinayetler ülkesi olarak bilinen El Salvador’da 1979’dan sonra 70.000 kişi katledilmiştir.
Başkanlık sistemine sahip Uruguay, 1973-1985 arasında meydana gelen darbenin ardından demokrasiye hala kavuşamamıştır.
Guatamala, 1954 darbesinin ardından 2000’lere kadar büyük çatışmalara sahne olmuş ve 100 bin insan öldürülmüştür.
Başkanlık sistemiyle yönetilen Uruguay, Guatemala, Surinam, Haiti, El Salvador, Meksika, Kolombiya, Panama, Nikaragua ve Brezilya'da mafya, organize suç örgütleri ve uyuşturucu baronları yönetimlerdeki asıl güçler olarak ortaya çıkmaktadır.
Panama devlet başkanı Manuel Noriega 1989’da ABD işgali sonrasında uyuşturucu kaçakçılığı, haraç toplama ve kara para aklama suçlarından tutuklanmıştır.

Afrika ülkeleri içinde, aynı Latin Amerika’da olduğu gibi “sabah erken kalkanın darbe yaptığı ülkeler” tabiri kullanılmaktadır. Afrika tarihi, darbelerle başa geçerek kendini başkan ilan etmiş diktatörlerin tarihidir. Kıtada son 55 yılda yüzlerce başarısız denemenin yanında yönetimleri devirmeyi başaran 90’dan fazla darbe yapılmıştır.
Bütün bu örneklere rağmen başkanlık sistemi Türkiye için neden dayatılıyor biliyor musunuz? Başkanlık sistemi Türkiye’nin bölünmesi için can atan İngiliz derin devletinin, Öcalan ve PKK’nın talebidir. Başkanlık sistemi, eyalet sistemi ve federasyon derin devletlerin Türkiye’yi parçalama planıdır. Türk milleti oynanan bu sinsi oyunun çok iyi farkındadır.
Kaynak: http://abdningoremedigipkk.blogspot.com.tr/
Tüm yazılarım: https://erkanarkutyaziyor.wordpress.com/

15.02.2016 (Erkan Arkut)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez “İslam’da kadın dövmek yok!” diye açıklama yapsın!

Mesnevi’nin Kuran’a göre yanlışları ve Rumilik tehlikesi -1

İnsanlar 02.02.2022 saat 22:00 tarihini unutmasınlar, bir yere not alsınlar…

Mümin için dünya hayatında yaşarken iki yol var, birini seçmek gerek...

Her sene Survivor programında insanların insanlıktan çıkmasını mı seyredeceğiz?

Fatih Altaylı boş yere köhne evrim teorisini kurtarmaya çabalıyor!

Alman gazeteci Udo Ulfkotte: CIA’ye çalışan Türk gazeteciler var!

David Lloyd George: Atatürk yüzünden Türkiye’yi parçalayamadık!

Peygamberimiz Suriye’de yaşanacakları detay detay hadislerinde anlatmış!