Tayyip Erdoğan Rusya’dan uçağını düşürdüğümüz için özür dilesin...

Erkan Arkut

Tayyip Erdoğan Rusya’dan uçağını düşürdüğümüz için özür dilesin...

Rusya ile Türkiye arasındaki gerginlik çok gereksiz yere, kimilerinin doldurması sonucu çok fazla uzadı. Hâlbuki Türkiye derin devletler tarafından bu kadar yakın takipteyken ve PKK terör örgütü ile paramparça edilmek istenirken Türkiye son derece akıllı planlarla bu oyunları bozabilir ve bozmalı da. İngiliz derin devleti aç kurt gibi kapıda bekliyor ve hiç sezdirmeden Türkiye’nin paramparça olması için elinden geleni yapıyor.

Bu arada Türkiye’nin yapacağı bir taraftan İran’ı ve İsrail’i, diğer taraftan Rusya’yı ve Pakistan’ı yanına çekmektir. O zaman oluşacak ezici güç karşısında kimse bir şey yapamaz.

Rusya ile yaşanan uçak düşürme krizi Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin ciddi şekilde bozulmasına yol açtı. Sonuç olarak Rus uçağı sınırlarımızı işgal etti ama Rus uçağı düştü ve bir insan hayatını da kaybetti. Bu yüzden Türkiye hiç vakit geçirmeden Rusya’dan özür dilemeli.

Bildiğiniz gibi Tayyip Erdoğan Putin’e bir mektup yazmış, bu güzel bir gelişme. Ayrıca Rus büyükelçisini de iftara çağırmış. Bu da güzel. Ama daha fazla vakit kaybetmeden Rusya’nın beklediği özür sözleri söylenmeli.

Rusya’dan özür dilenmesinde yanlış hiçbir şey yok, özür Türkiye’yi alçatmaz, tam tersine yüceltir. Özür dilemek yüksek ahlaktır, nezakettir. Milletimiz özür dilenmesinden rahatsızlık duymaz. “İstenmeden yaşanmış bu olaydan dolayı milletim adına özür diliyorum” denmesi yeterli olacaktır. Bir insanın hayatını kaybetmesi özür dilemek için yeterli bir nedendir. Türkiye'nin Rusya'dan özür dilemesi bizim örfümüze de inancımıza da uygundur.

Tayyip Erdoğan’ın çevresindeki bazı kişiler kendisini bu konuda çok yanlış yönlendiriyor olabilirler. “Özür dilemeyelim, alttan almayalım” diyor olabilirler. Ama bu çok yanlış. Biz nasıl İsrail’den özür beklediysek ve İsrail’de bizden özür dilediyse, Rusya’da şimdi bizden özür bekliyor. Türkiye hiç vakit kaybetmeden Rusya ile arayı düzeltmeli, hem de hiç vakit kaybetmeden diyoruz ve Türk milleti adına Tayyip Erdoğan’ın özür dilemesini bekliyoruz.

22.06.2016 (Erkan Arkut)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez “İslam’da kadın dövmek yok!” diye açıklama yapsın!

Mesnevi’nin Kuran’a göre yanlışları ve Rumilik tehlikesi -1

İnsanlar 02.02.2022 saat 22:00 tarihini unutmasınlar, bir yere not alsınlar…

Mümin için dünya hayatında yaşarken iki yol var, birini seçmek gerek...

Her sene Survivor programında insanların insanlıktan çıkmasını mı seyredeceğiz?

Fatih Altaylı boş yere köhne evrim teorisini kurtarmaya çabalıyor!

Alman gazeteci Udo Ulfkotte: CIA’ye çalışan Türk gazeteciler var!

David Lloyd George: Atatürk yüzünden Türkiye’yi parçalayamadık!

Peygamberimiz Suriye’de yaşanacakları detay detay hadislerinde anlatmış!