Şairler Yaprağından Edebiyat Nöbetine

Fevzi Günenç

Şairler Yaprağından Edebiyat Nöbetine

İlk gençlik yıllarımda Afyonkarahisar'ın  Dinar ilçesinde bir şiir dergisi çıkardı. Işıklar içinde uyusun, o zamanlar Şair Nedret Gürcan'ın yayınladığı bu dergi oldukça göz/gönül doyurucuydu.

İçlenirdim, bir ilçede yazın dünyamızda böylesine önemli yer kapsamayı başaran bir derginin çıkıyor olmasına karşın, benim yüz binlerlik kentimde avuç içi kadar bile bir yazın dergisi çıkmayışına.

 "Aradan nerdeyse yarım yüzyıl geçti. Böylesine sevilesi bir dergi daha çıkmadı" diye hayıflanırken postacı kapımı çaldı. Bir dergiydi uzattığı. Amerika'dan geliyordu. Gönderici Şair Mustafa Suphi.

Heyecanla açtım: Celal Karaca'nın yayınladığı "Edebiyat Nöbeti"ydi gelen. Bu dergi de bir ilçe'de, Samsun'un Bafra'sında çıkıyordu.

Dergide Mustafa'nın da bir şiiri vardı. Bana adamıştı.  Bir zamanlar Gaziantep'e yolu düştüğünde buluşmuştuk. O güzel buluşmanın anılarını yansıtıyordu şiir.

İşe bakın, bir sanat dergisi Türkiye'nin Karadeniz bölgesinde yayınlanıyor.  Derginin bir taneciği Amerika'ya gidiyor. Amerika'dan dönüp Güneydoğu Anadolu'ya ulaşıyor.

Doğrusu utandım. Şurada, burnumun dibinde çıkan bir dergi bana bilmem kaç bin kilometre öteden ulaşıyordu da, ben bunca yakınımdaki böyle bir edebiyat incisine el uzatmayı savsaklıyordum.

Edebiyat Nöbeti iki ayda bir yayınlanıyor. Güzelden de güzel bir baskısı var. İçeriği şiirler, düşün yazıları, öykülerle dolu.

Bana gelen 21'inci sayının kapağında Nazlı Eray'ın gülüşü yer almış. Sordum kendime, "Niçin buca mutlu acaba Eray kardeşimiz" diye. Sonra yanıtı kendim verdim. Çükü o da Edebiyat Nöbeti tutuyor.

Derginin içeriğinde Nazı Eray'la ilgili yazılar yer almış. Atilla Er İzmir'den yollamış selamını:

VİRANE

kırık dökük bırakma bu viraneyi

ömrüm boyunca sıvasız yaşadım

yine de maviye boya hayallerimi

belki bir alıcı kuş konar yalnızlığıma

erken döner uzaklarden leylekler

yeniden büyür umut, yenide gülümser

gamzesine su taşıdığım o yorgun yüzler.

İrfan Gülcü, Evran Paşanın katlettirdiği arkadaşlarının anılarını paylaşmış. Mustafa Suphi. Şairler, yazarlar resmigeçidi yapmış düşlerinden sofraya.

Celal Kardeşimiz böyle bir dergiyi çıkartmakla, tek başına edebiyat nöbeti tutuyor Bafra'da. Böylesine üstün bir çabayı göstermekte tek başına bırakmamak gerek bu yiğit edebiyat nöbetçisini.

Karınca kararıca nöbete "ben de edebiyatçıyım" diyen herkes omuz vermeli. Ben sayamadım, sayabilen varsa aşk olsun. 40'ı aşkın edebiyat nöbetçisi kuşanmış grev önlüğünü nöbette. Ama amaçları grev değil, görev. Siz de katılmalısınız bu göreve.

 Katılmayı savsaklarsanız, "Ben de edebiyatçıyım," demeyin lütfen bundan sonra.

Zor değil nöbete katılmak. Ürünlerinizi yollayın Karadeniz'deki bu güzel dergiye. Bütçenizden yılda sadece 60 lira ayırın. Edebiyat Nöbeti sizin kapınızda bir yıl boyunca tutulmaya başlasın.  

Bir gün, bir arkadaşınızı bir lokantaya yemeğe götürdüğünüzü varsayın. Lokantaya ödeyeceğiniz hesap pusulasının yarısı kadar bile olmayan katkınızla bir sanat ışığının ışıldamayı sürdürmesine sizin de katkınız olsun.

Derginin iletişim adresi. edebiyatnobeti@gmail.com; sürdürümcü  hesabı  Celal Karaca,  İş Bankası İban TR 28 0006 4000 0011 2360 0883 66

Edebiyatsız kalmayın; mutsuz olmayın.

 

2.10.2019 (Fevzi Günenç)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

BU KADAR DA ERKEN OLMAZ Kİ...

CUMHURİYET BAYRAMDIR

YA İSA'YIM YA MEVLANA

ÜZERLİKÇİ HAFIZ

EŞEKLİ KÜTÜPHANECİ (3)

EŞEKLİ KÜTÜPHANECİ (2)

EŞEKLİ KÜTÜPHANECİ (1)

ANNA MARİA CANANİA YAŞIYOR MU?

Ah Şu Benim Tuhaf Akyollularım ( JÜLİDE GÜLİZAR ABLAMIZ NİÇİN GÜLÜYOR? )