CIA uzmanı Henry Barkey Türkiye'deki seçim sonuçlarını açıklıyor!

Erkan Arkut

CIA uzmanı Henry Barkey Türkiye'deki seçim sonuçlarını açıklıyor!

CIA’nin Türkiye uzmanı, Amerika’daki Lehigh üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi Henry Barkey bir Ocak ayında yaptığı konuşmada Türkiye’de yaklaşan seçimler hakkında çok ilginç bir konuşma yaptı. Şöyle diyor konuşmasında:

“Amerika Türkiye’nin en büyük müttefikidir ve Türk hükümetine çok yardım etmiştir. Ama şimdi bu hükümet kendi yandaşlarını Amerika aleyhine döndürmektedir ve korkunç şeylerle suçlamaktadır. Hiçbir kanıta dayanmayan suçlamalar yapmaktadır. Biz bu durumdan şikayetçiyiz ve durumun böyle gitmemesi gerektiğini düşünüyoruz.

Bugüne kadar destek olduk ama bu durum değişmeli.

“30 Mart’daki yerel seçimleri (daha önce de Henry Barkey’in seçim sonuçlarını söylediğini ve doğru çıktığını hatırlatalım) Türk siyasetinde önemli bir göstergedir. Erdoğan bu seçimlerde %50’nin üzerinde oy almayacak, %40-42 civarında almalı. AKP oyları %42’ye düşmeli ki Türkiye’de daha aktif bir muhalefet oluşmalı. Muhalefet zayıf oldukça AKP’ye alternatif oluşturulamıyor. Dolayısıyla yerel seçimlerde CHP ve MHP cesaretlendirilmeli.

Şöyle devam ediyor Barkey: “Özellikle askerlere siyasetten el çektirilmesi Türkiye’nin başarı hanesidir. Ordunun bıraktığı güç boşluğunu başbakan Erdoğan’ın doldurduğu doğrudur. Ama maalesef Türkiye’de demokrasi yarı olgun bir fikir olarak kaldı ve yerinde saydı. (Kürt süreci ve Kürdistan tamamlanamadı) Şu anda biz askerlerin o kadar güçlü olmadığını biliyoruz ama başbakan gereğinden fazla tek bir parti olarak güçlendi. Şimdi ikinci bir parti yanına koyacağız. Toplumda bir denge oluşturulması gerekir ve bunun da tek bir yolu vardır: yeni bir anayasa yapılması.
Devam ediyor Berkey ve şöyle bir provokasyon yapıyor: “kesin

tisiz bir şekilde Türk televizyonlarında yabancı düşmanlığı yapılıyor. Yahudi düşmanlığı yapılıyor, batı düşmanlığı yayın yapılıyor. Erdoğan’a sadık olduğunuzu göstermenin yolu bir komplo teorisi olduğunu iddia etmekten geçiyor. Amerika’ya yönelik iddialar devam ettiği takdirde bunun sonucunda Türkiye’de bir Amerikalı diplomata zarar gelecektir ve bunu Türkiye çok ağır ödeyecektir.

Bu iddialar çok ciddi. Şu anda bildiğiniz gibi batı dünyası pay kavgasında. Libya’da Rothschild grubu kazandı. Norveç’deki petroller illegal olarak Amerika’ya Rockefellervasıtaysıyla gönderiliyordu ve hatırlarsanız hemen akabinde Norveç tarihinde ilk defa 80 kişi katlediledi. Bu katliamı yapan adam Rothschild’in adamı çıktı. Arkasından Rockefeller’in adamları Londra metrosunu havaya uçurdular. Şu anda dünyada operasyonlar orduların karşı karşıya gelmesi ile gelişmiyor, 3. Dünya savaşı çok basamaklı multifaz operasyonlarla gelişiyor. Bu operasyonları da belli küresel güçler yapıyor. Dünya enerjisinin %65’ine sahip olan adamlar gözlerini her zaman olduğu gibi Türkiye’ye çevirmiş durumdalar.

Son olarak şunu söyleyebiliriz. Bu dönemde kendi atadıkları, kendi başa getirdikleri devlet kendilerine karşı çıkıyor. Türk milletinin de bir özelliği var, kolay kandırılamıyor ve yönlendirilemiyor. Ama yine de Türk halkının provokasyonlara karşı çok dikkatli olması ve oyuna gelmemesi gerekiyor. Özerklik adı altında Türkiye’yi parçalara bölmek ve yönetmek istediklerini unutmaması gerekiyor. Barkey’in yeni anayasa ile ilgili kastettiği de bu olsa gerek. Aynı zamanda bu milletin Türk topraklarında Kürdistan kurulmasına asla müsaade etmemesi ve Öcalan’a taviz vermemesi gerekiyor. Dünya tarihine baktığımızda elini verenin kolunu kaptırdığını görüyoruz. Bu yüzden Türk halkı özgür bir şekilde sandıkta oyunu kullanmalı, Türkiye asla 1960 darbe dönemlerine götürülmeyip halkın seçtiği kişi ve parti tarafından yönetilmeli. Bağlarından kurtulup güçlükle ayağa kalkan bu devlet tekrar yerlerde sürüklenmemeli.
Erkan Arkut
erkanarkut@yahoo.com.tr

27.03.2014 (Erkan Arkut)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez “İslam’da kadın dövmek yok!” diye açıklama yapsın!

Mesnevi’nin Kuran’a göre yanlışları ve Rumilik tehlikesi -1

İnsanlar 02.02.2022 saat 22:00 tarihini unutmasınlar, bir yere not alsınlar…

Mümin için dünya hayatında yaşarken iki yol var, birini seçmek gerek...

Her sene Survivor programında insanların insanlıktan çıkmasını mı seyredeceğiz?

Fatih Altaylı boş yere köhne evrim teorisini kurtarmaya çabalıyor!

Alman gazeteci Udo Ulfkotte: CIA’ye çalışan Türk gazeteciler var!

David Lloyd George: Atatürk yüzünden Türkiye’yi parçalayamadık!

Peygamberimiz Suriye’de yaşanacakları detay detay hadislerinde anlatmış!