Bir Bakkalın Sessiz Çığlığı!

Cesur Gürsel

Bir Bakkalın Sessiz Çığlığı!

Tanzim satış nihayet hafta sonu Gaziantep’de 12 noktada faaliyete geçti. Sabah işe gelirken dikkatimi çekti ve günün ilk ışıklarıyla birlikte çok uzun olmayan kuyruklar da başlamıştı...

Bizim semtte tanzim satış noktasına çok yakın küçük bir bakkala girdim ve bakkalın fikrini almak için sordum.

  • Patlican ne kadar?
  • 12 tl
  • Kaç liraya alıyorsun?
  • 10 tl’ye alıyorum.

İşe yetişmem gerektiği için ben o kuyruğa girip sormadım. Ancak haberlerde gördüğüm kadarıyla, bakkal sahibine tanzim satışda patlıcanın kg fiyatının 4.5 lira olduğunu söyledim.

Hani bir dokun bin ah işit derler ya. Adam zaten doluymuş resmen bana patladı. “Devletimiz manavcılık yapacağına patlıcanı bana 3.5 – 4 liradan satsın ben de halka 4.5 liraya satmazsam o zaman haklı” dedi. Zaten işlerin eski tadı yok bir de adımız pahalıcıya, kazıkçıya çıkıyor dedi.Daha dün kadının biri gelip soğan sormuş. Sonra da "ayy siz pahalı satıyorsunuz" diye geri dönüp tanzim satış kuyruğuna girmiş.

Anladığım kadarıyla bakkallar, manavlar, küçük ve büyük marketler bu tanzim satış işinden memnun değil. Bu sorunun biran önce çözülmesi gerektiğini belirtiyorlar. Hemen hepsinin ortak söylemi şu:

Devlet, sebzeyi meyveyi halka ucuz verip insanları yağmurda çamurda saatlerce kuyrukta bekleteceğine, asıl bizlere ucuz versin. Biz de halka ucuz satarız… Böylelikle insanlar da bizler de mağdur olmayız.

6.03.2019 (Cesur Gürsel)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

Virüsten Nasıl Kurtuluruz?

Tütün

Yağmurun iki Yüzü

Operatör Depremi!

Yasaklar Kenti!

Eylül Kapıda

İstanbul Seçimi ve Zamlar!

Dolar'ın Ateşi Düşmüyor

Menemen Hanım ve Pilav Bey