Beşar Esad Hz. Mehdi'ye gelip af mı dileyecek?

Erkan Arkut

Beşar Esad Hz. Mehdi'ye gelip af mı dileyecek?

Beşar Esad Hz. Mehdi’ye gelip af mı dileyecek?
Yaklaşık 250 bin Müslüman’ın, zavallı hiçbirşeyden habersiz kadınların, çocukların şehit olmasına, binlercesinin de yurtlarından sürülüp sınırlarda mahfolmasına, ölüm kalım savaşı vermesine neden olan Beşar Esad... Müslüman’ı Müslüman’a düşürmüş, ülkeyi adeta bir viraneye döndürmüş, taş taş üzerinde bırakmamış kişi Beşar Esad. Babası da caniydi, babası da katildi. O yüzden hadislerde “ciğer yiyicinin oğlu” diye geçer Beşşar Esad.
Şimdi Beşar Esad ilgili peygamberimizin hadisini incelersek;
"Şam’dan Kaim Mehdi’ye yüzü ters dönmüş bir adam gelecek." Bakın, yüzü ters dönmüş diyor hadiste. Bu Arapça’da, askeri açıdan bozguna uğramış insan için söyleniyor. Yüzü ters dönmüş yani hükümranlığını, etkisini kaybetmiş, askeri yönden mağlup olmuş kişi.
"Şam’dan Kaim Mehdi’ye yüzü ters dönmüş bir adam gelecek. Şöyle diyecek, “Üstadım benim adım Beşar, bana kendimi sizin hizmetinize sunmam söylendi” diyecek" diyor Peygamberimiz. 1200 yıllık eserde. Hadis şöyle devam ediyor:
“Ben ve kardeşim, süfyanın ordusundaydık. Biz Şam'dan çıktık ve her yeri yerle bir ettik. Daha da ileri gidip, Kufe'yi yıktık. Sonra bizi bir uyaran geldi ve dedi ki; 'Beşar, İmam Mehdi ile tanış ve geçmiş günahların için huzurunda bağışlanma dile. O senin tevbeni kabul edecektir. Allah senin tevbeni kabul edecektir.' Sonra Mehdi, elini Beşar'ın yüzüne sürer ve Beşar bundan sonra onun tarafında olur." Bakmak isteyenler, bu 1200 yıllık esere bakmak isteyenler; (Bihar'ulEnvar, 51, 52 ve 53. ciltler, Karma İngilizce Çevirisi, sayfa 300-301) Burada hepsini görebilirler. Kelimesi kelimesine Arapçadan İngilizceye çevrilmiş bu hadis.
Bu hadisten ahir zamanda olduğumuz bu dönemde Suriye’deki savaşı Hz. Mehdi’nin bitireceğini, kanı Hz. Mehdi’nin durduracağını anlıyoruz. Demek ki barışa, kurtuluşa, Müslümanların birlik olmasına güç yetirecek tek kişi Hz. Mehdi’dir. Hz. Mehdi’nin binlerce kişinin katili olan Beşar Esad’ı nasıl affedeceğine gelirsek, peygamberimiz de en sevdiği can dostu olan Hz. Hamza’yı şehit eden Vahşi’yi affetmişti. O da sonra tövbe edip Müslüman oldu. Bu yüzden asıl günahları affedecek olan Allah’tır. Hz. Mehdi tüm dünyanın barışa, adalete, sevgiye kavuşmasına, Müslümanların ve dünyadaki tüm insanların huzura kavuşmasına Allah’ın izniyle vesile olacaktır. Yıllardır Ortadoğu’da akan kanı ancak Hz. Mehdi’nin durdurabileceği yaşanan olaylardan apaçık görünmektedir.
Kan akıtmama emri, Hz. Mehdi’ye, Peygamberimiz Hz. Muhammed tarafından verilmiş bir emirdir, kesin bir talimattır. Hz. Mehdi, Peygamberimiz'in emri gereği hayatının hiçbir döneminde hiçbir şekilde kan akıtmayacaktır. Bunun aksini yapan, yani Peygamberimiz'in talimatına rağmen kan akıtan, kesin olarak Mehdi değildir.
İnsanlar, bal arılarının beyleri etrafında toplanması gibi, Hz. Mehdi’nin çevresinde toplanırlar. Daha önce zulümle dolu olan dünyayı, adaletle doldurur. Adaleti o denli olur ki, UYKUDA OLAN BİR KİMSE DAHİ UYANDIRILMAZ VE BİR DAMLA KAN BİLE AKITILMAZ. Dünya, adeta asr-ı saadet devrine geri döner. (El Kavlu'l Muhtasar Fi AlamatilMehdiyy-il Muntazar, sf. 29 ve 48)
Ona [Hz. Mehdi’ye] biat edenler, [Kabe civarındaki] rukün ve makam arasında biat ederler. UYUYANI UYANDIRMAZ, ASLA KAN DÖKMEZLER. (El-Heytemî, El-Kavlu'l Muhtasar Fi Alamet-il Mehdiyy-il Muntazar, s. 24)
Düşmanlık ve kini de kaldıracaktır... Kap su ile dolduğu gibi yeryüzü barışla dolacaktır. Din birliği de olacak, artık Allah'tan başkasına tapılmayacaktır. Savaş da ağırlıklarını bırakacak. (Sünen-i Ibn-i Mace, 10/334)
Erkan Arkut

26.10.2015 (Erkan Arkut)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez “İslam’da kadın dövmek yok!” diye açıklama yapsın!

Mesnevi’nin Kuran’a göre yanlışları ve Rumilik tehlikesi -1

İnsanlar 02.02.2022 saat 22:00 tarihini unutmasınlar, bir yere not alsınlar…

Mümin için dünya hayatında yaşarken iki yol var, birini seçmek gerek...

Her sene Survivor programında insanların insanlıktan çıkmasını mı seyredeceğiz?

Fatih Altaylı boş yere köhne evrim teorisini kurtarmaya çabalıyor!

Alman gazeteci Udo Ulfkotte: CIA’ye çalışan Türk gazeteciler var!

David Lloyd George: Atatürk yüzünden Türkiye’yi parçalayamadık!

Peygamberimiz Suriye’de yaşanacakları detay detay hadislerinde anlatmış!