Yeryüzünde arda kalan birkaç insandan biri ( Lütfen Okuyunuz )

Yeryüzünde arda kalan birkaç insandan biri ( Lütfen Okuyunuz )

Yeryüzünde arda kalan birkaç insandan biri ( Lütfen Okuyunuz )

15 Mart günü Christchurch'de iki camiye düzenlenen ve 50 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısının ardından birleştirici tavrıyla tüm dünyaya örnek olan Başbakan Jacinda Ardern, anma töreni ve cenazelerde neden başörtüsü taktığını açıkladı. Parlamentoda Müslüman toplum liderleriyle de bir araya gelen Yeni Zelanda Başbakanı'nın, toplantıya katılanları "selamünaleyküm" diyerek selamlaması, Ardern'in anma töreninde de kısa konuşmasına Hz. Muhammed'in hadisiyle başlaması oldukça dikkat çekmişti

KİMDİR?

Jacinda Kate Laurell Ardern, Yeni Zelandalı siyasetçi. Waikato Üniversitesi mezunudur. Yeni Zelanda İşçi Partisi üyesidir. 19 Ekim 2017'de ülkesi Yeni Zelanda'nın yeni başbakanı olarak seçilmiş ve 26 Ekim 2017'de göreve başlamıştır. Kapitalizme karşı yaptığı cesur açıklamalarla dikkat çekmiştir.

İŞTE SİYASİ VE İNSANİ DURUŞUNUN BİR ÖZETİ

Seçimlerde hiçbir partinin çoğunluğu sağlayamaması sonucu, Önce Yeni Zelanda partisi liderinin, halkın büyük çoğunluğunun kapitalizmin bir dost değil düşman olduğuna inandığını ve bu nedenle kendi partisinin İşçi Partisini destekleyeceğini açıklamasının ardından ülkesinin başbakanı oldu.


Kaldığı evi değiştirmedi. Evi için ne gibi güvenlik önlemleri alacağı sorulduğunda evlerinin önündeki çiti gösterdi.


Hükümetin başına geçtiğinde hamile olduğunu yeni öğrenmişti. Doğum zamanı gelince kendi arabasıyla devlet hastanesine gitti ve koğuşlardan birine yattı. Halkının yanında doğum yaptı. Ülkesindeki yerli Maori halkıyla yerli olmayan halkını bebeğinin adında bütünleştirdi: Neve Te Ahora : Işıldayan Sevgi. Maori kabileleri bebeğin plasentasının kutsal topraklarına gömülmesini istediler. Doğumdan dört gün sonra bebeğini evine yine kendi arabasında götürdü. Parlemento annelik-babalık iznini 18 haftadan 22 haftaya çıkarmıştı. Kendisi bunun 6 haftasını kullanıp göreve döndü.

Bebeğini henüz emzirdiği için Birleşmiş Milletler Genel Kurul toplantısına onu da götürmek zorunda kaldı. Ancak onun bezlerini değiştirecek biri de gerekiyordu; yaşam arkadaşını da yanında götürdü. Onun bütün masraflarını kendi cebinden karşıladı. Uçaktaki yolculardan bebeğinden dolayı özür diledi. (BM binasındaki toplantı salonlarından birinde babası Neve Te Aroha’nın bezini değiştirirken içeri giren Japon delegeleri hayretler içinde kalmış ve kokuya dayanamayıp hemen odayı terk etmişlerdi).

Hiçbir dine bağlı değildi; bilinmezciydi. Ülkesindeki elli müslümanın katledilmesinin ardından, geride kalanları sevgiyle, şefkatle ve bütün içtenliği ile sımsıkı kucakladı. Katliamın ve katliam zanlısının bazı meydanlarda görüntülenmesine karşılık o zanlının adını bile anmayıp onu aşağılayarak ve kimsizleştirerek ona en büyük cezayı verdi. Öğrencilerine kesinlikle nefret duygusu taşımamalarını öğütledi. Bütün bunların ardından aldığı ödül, yurt dışındaki yurttaşlarının gerekirse kefenlere sarılıp yurduna geri gönderileceği tehdidi oldu.

Ülkesini dünyada çocukların yetişeceği en iyi ülke yapmaya ant içti.

Jacinda Ardern - 15 Mart günü Christchurch'de iki camiye düzenlenen ve 50 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısının ardından birleştirici tavrıyla tüm dünyaya örnek olan Başbakan Jacinda Ardern, anma töreni ve cenazelerde neden başörtüsü taktığını açıkladı. Parlamentoda Müslüman toplum liderleriyle de bir araya gelen Yeni Zelanda Başbakanı'nın, toplantıya katılanları "selamünaleyküm" diyerek selamlaması, Ardern'in anma töreninde de kısa konuşmasına Hz. Muhammed'in hadisiyle başlaması oldukça dikkat çekmişti. Jacinda Ardern - yeryüzünde arda kalan birkaç insandan biri. Ve yaşamından kısa bir kesit.

( Facebook Alıntı)

28.03.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz