Vücut Geliştirmeyi Bırakırsam Vücudum Sarkar Mı?

Vücut Geliştirmeyi Bırakırsam Vücudum Sarkar Mı?

Vücut Geliştirmeyi Bırakırsam Vücudum Sarkar Mı?

Spor yapmak, vücut geliştirmek sağlık bedenlere sahip olmak isteyen herkesin başvurduğu yöntemlerdir. Sadece evde uygulanan yöntemler ile kilo vermek bazen çok kolay olmuyor. Kimi insanlar bölgesel zayıflamak isterken kimileri de vücutlarının şekil almasını, sportif bir görünüm kazanmasını ister. Vücut geliştirmek isteyenlerin asıl amacı kilo vermenin yanın da kas yapmaktır. Kas yaparken de dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Tek başına çalışmak yeterli değildir. Aynı zaman da protein alarak kas yapımını desteklemek lazım. Vücut geliştirebilmek disiplin ister. Çok düzenli spor yapmak ve verilen programa uymak gerekir.

Vücut geliştirme aynı zaman da spor yapmak demektir. Spor yapmak insan sağlığı açısından önem arz etmektedir. Spor yapan kişilerin yaşam kaliteleri artar. Vücut geliştirmek hem biyolojik açıdan hem de psikolojik açıdan rahatlama sağlar. Belirli bir kondisyon ile hareket edildiği için hayatınız da düzene girer. Uyuma, uyanma yeme içme saatleri belli bir düzen içinde olur. Vücut geliştirme aynı zamanda programlı yaşamayı destekler. İçinde bulunduğunuz rutinden kurtulmuş olursunuz.

Vücut Geliştirmeye Neden İhtiyaç Duyulur?

Sağlıklı yaşamak, kaslı vücut görüntüsü, vücudun sekil alması, yağlı bölgelerden vücut geliştirme yaparak kurtulmak, yağ oranını azaltıp sağlıklı kaslara kavuşmak gibi bir çok neden vardır. Kişinin ihtiyaçlarına göre vücut geliştirme nedenleri de değişir. Bu saydığımız nedenler genelde sayılan nedenler arasındadır. Vücut geliştirmenin hem fiziksel hem de psikolojik birçok nedeni vardır. Vücut geliştirmek isteyen kişi görüntüsünden memnun değil ise, bu da psikolojisini olumsuz yönde etkileyebilir. Bu durumda spor yaparak vücut geliştirme ise hem fiziken istediği görünüme kavuşmuş olur hem de psikolojik olarak bir rahatlama yaşar. Yani sonuç olarak nedenleri de kişiseldir.

Vücut Geliştirmenin Yararları

Vücut geliştirme insan sağlığını olumlu yönde desteklemektedir. Spor yapmak hem biyolojik sağlığı hem de psikolojik sağlığımızı etkiler. Vücut düzene alışır. Düzene alışan vücut olumlu tepkiler vermeye başlar. Nefes almak, uyku düzeni, beslenme, kas ağrılarından kaynaklanan vücut ağrıları düzene girer. Sağlıklı ve doğru nefes almak vücut sağlığı açısından çok önemlidir. Sağlıklı nefes demek sağlıklı akciğerler, sağlıklı kalp ve sağlıklı diğer iç organlar demektir. Sağlıklı organlar demek sağlıklı bireyler demektir. Bu sebeple spor yaparak vücut geliştirmek oldukça faydalıdır.

 Vücut Geliştirmenin Avantajları Nelerdir?

Vücut geliştirme yapan kişiler sağlıklı bir görünüme kavuşur. Kas kütlesi artarak vücudunda ki zararlı yağlardan kurtulur. Yağlardan kaybederken yağ yakma işlemini sağlıksız zayıf bir görüntüye sahip olarak değil de, sağlıklı sportif bir görüntüye sahip olarak yapar. Vücut geliştirme yapan kişilerin kendine olan güveni artar.

Vücudum Sarkar Mı?

Spor yaparken beslenmeye de dikkat etmek gerekir. Sadece spor yaparak kas yapmaya çalışmak işinizi zorlaştırır. Vücut geliştirme yapıp bırakan kişilerin aklında bazı sorular vardır; tekrardan kilo alır mıyım? Vücudumun şekli bozulur mu gibi birçok soru akıllara gelir.  Vücut geliştiren kişilerin en çok merak ettiği sorulardan birisi de vücut geliştirmeyi bırakırsam vücudum sarkar mı, vücut geliştirme sporu düzen isteyen, devamlılık isteyen bir aktivitedir.

Kasların yapısı gereği geliştikten sonra da eski haline dönmek gibi bir özelliği vardır. Yani ne kadar çok spor yapılırsa kaslar da o oran da gelişir. Kas yapmayı destekleyici besinler ve takviyeler bu aşamada en büyük yardımcılardan olacaktır. Takviyeler konusunda da ufak bir hatırlatma yapalım genelde kas yapmak için protein tozu denilen takviyelerden kullanılır. Bunun ise kendi aralarında çeşitleri vardır, eğer yeni başlıyorsanız peynir altı suyundan üretilen whey protein tozları sizin için daha doğru bir seçenek olabilir. Fitness eğitmeninize de bu konuyu danışabilirsiniz.

Kaslı bir vücudun devamlılığını sağlamak yine aynı özeni ister. Spor yapmayı bırakırsanız vücut kas yapımını durdurur. Bir süre sonra kaslar erimeye başlar. Vücut tam anlamıyla eskiye dönmez ama kaslı ve estetik görünüm de zamanla kaybolmaya başlayacaktır. Bu yüzden vücut geliştiren kişilerin düzenli olarak spora devam etmelerinde fayda vardır.

 

19.02.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz