Twitter'den tüm kullanıcılara: Şifrenizi değiştirin

Twitter'den tüm kullanıcılara: Şifrenizi değiştirin

Twitter'den tüm kullanıcılara: Şifrenizi değiştirin

Twitter, kendi sistemindeki bir sorundan dolayı tüm kullanıcılarının şifrelerini değiştirmesini istedi.

Rus haber sitesi Sputnik'te yer alan habere göre küresel paylaşım sitesinden yapılan açıklamada, şirketin kendi sisteminde farkedilen teknik bir sorundan dolayı, dünya genelindeki bütün Twitter kullanıcılarının şifrelerini değiştirmesi talep edildi.

Söz konusu teknik sorunun fark edildikten sonra çözüldüğünün belirtildiği açıklamada, güvenlik ihlaline rastlanmadığı, ancak tedbir amaçlı kullanıcılardan şifre değişiminin istendiği bildirildi.

Twitter'ın dünya genelindeki aylık ortalama kullanıcı sayısı 336 milyon seviyesinde bulunuyor.

Twi,tter'den gelen uyarı yazısı şöyle:

witter hesabın için şifre belirlediğinde, şirketteki kimsenin görmemesi için bir maskeleme teknolojisi kullanırız. Geçtiğimiz günlerde, şifreleri maskelenmemiş olarak dahili günlükte saklayan bir hata belirledik. Hatayı düzelttik ve araştırmalarımıza göre herhangi biri tarafından bir ihlal veya kötüye kullanım söz konusu değil.
 
En kötü ihtimali düşünerek, bu şifreyi kullandığın tüm hizmetlerde şifreni değiştirmeni rica ediyoruz. Dilediğin zaman şifre ayarları sayfasına giderek Twitter şifreni değiştirebilirsin.
 
Hata Hakkında
 
Mevcut şifreyi Twitter sisteminde kayıtlı rastgele rakam ve harf setiyle değiştiren, bcrypt olarak bilinen, karma işlevini kullanarak şifreleri maskeliyoruz. Bu sayede sistemlerimiz şifreni ortaya çıkarmadan hesap kimlik bilgilerini doğrular. Bu bir endüstri standardıdır.
 
Sistemdeki bir hata nedeniyle, karma işlevi tamamlanmadan şifreler dahili günlüğe yazılmış. Bu hatayı biz bulduk, şifreleri kaldırdık ve bu hatanın tekrarlanmaması için bazı planlar uyguluyoruz.
 
Hesap Güvenliği İpuçları
 
Şifre bilgilerinin Twitter'ın sistemlerinde kaldığını veya biri tarafından kötüye kullanıldığını düşünmemiz için bir neden olmasa da hesabını güvende tutmamıza yardımcı olmak için alabileceğin birkaç önlem var:
 
1.   Twitter'da ve aynı şifreyi kullanmış olabileceğin diğer hizmetlerde şifreni değiştir.
2.   Diğer hizmetlerde yeniden kullanmayacağın güçlü bir şifre belirle.
3.   İki öğeli kimlik doğrulama olarak da bilinen giriş onaylamasını etkinleştir. Bu, hesap güvenliğini arttırmak için alabileceğin en iyi önlem.
4.   Şifre yöneticisi kullanarak her yerde güçlü ve benzersiz bir şifre kullandığından emin ol.
 
Bu durum için çok özür dileriz. Bize güvendiğini biliyoruz ve bunun için müteşekkiriz. Her gün bu güveni kazanmak için çalışıyoruz.
 
Twitter Ekibi
 
 
 
 
 
 
4.05.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz