Tarımsal Verimi Artıran Teknolojiler

Tarımsal Verimi Artıran Teknolojiler

Tarımsal Verimi Artıran Teknolojiler

Dünya nüfusu arttıkça en fazla üzerine düşünülen konuların başında tarımsal üretim geliyor. Özellikle dünyanın kısıtlı kaynakları göz önüne alındığı zaman bu konu daha çok daha önemli hale geliyor. Durum böyle olduğu içinde birçok bilim insanı tarımsal üretimin artmasına yönelik yeni yöntemler üzerine araştırmalar yapıyorlar.

 

Biz de bu yazımızda sizler için bilim dünyasının, insanlığa son yıllarda sunduğu ve tarımsal verimi artırmayı sağlayan teknolojileri bir araya getirdik.

1- Traktör

Kökeni her ne kadar 19.yüzyıla kadar gidiyor olsa da traktör, tarım sektörünün bel kemiği durumunda yer alıyor. Özellikle tarlalardaki, yoğun iş gücünü azaltan ve daha az alanda daha fazla üretim yapılmasını sağlayan traktörler, çiftçilerin en büyük dostu konumunda yer alıyor. Traktölerin son yıllardaki değişen özellikleri göz önüne alındığı ise onların çok daha kullanışlı olduğu bilinen bir gerçek haline geliyor.

 

Traktör alma konusunda ise çiftçilerin en büyük yardımcılarından biri Truck1 oluyor. Avrupa’nın lider araç şirketlerinden olan Truck1, Türkiye pazarında da güçlü bir konumda yer alıyor.

2- GDO

Her ne kadar GDO, sağlıksız besinler ile eşleştiriliyor olsa da GDO, yüksek verimde gıda üretmek için olmazsa olmaz bir teknolojik gelişme. Özellikle nüfus sayısında artışlar göz önüne alındığı zaman GDO’lu gıdalara ilerleyen dönemlerde daha fazla ihtiyaç duyacağımız ortaya çıkıyor.

3- Gübreleme Yöntemleri

Gübreleme de her zaman ürün yetiştirmek konusundaki en hassas noktalardan biri konumunda olmuştur. Doğru gübreleme yöntemleri ile daha verimli bir şekilde değerlendirmek en hassas noktalar arasında.

4- İlaçlama

Gelişen teknolojinin son harikalarında biri de ilaçlama teknolojileri oluyor. Bitkilerin zarar görmesini engelleyen ilaçlama yöntemleri, tarlada gıda maddelerine herhangi bir zarar gelmesine engel olacak ve gıdaların dayanıklılığını arttıracaktır.

16.08.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz