'Küçük Messi' Taliban yüzünden evini terk etti

'Küçük Messi' Taliban yüzünden evini terk etti

'Küçük Messi' Taliban yüzünden evini terk etti

Katalan kulübü Barcelona'nın Arjantinli yıldızı Lionel Messi'ye sevgisiyle tüm dünyada tanınan, ancak bu yüzden Taliban'dan ölüm tehditleri alan Afgan çocuk Murtaza Ahmedi, Taliban'ın yeni saldırı dalgası karşısında ailesiyle birlikte evini terk etmek zorunda kaldı.

İki yıl önce mavi beyaz çizgili naylon torbadan Messi forması giymesinin görüntüleriyle tüm dünyanın kalbini kazanan ve Messi ile Katar'da buluşup tanışma fırsatına kavuşan Ahmedi, artık Afganistan'daki çatışmalardan kaçmak içim göçmek zorunda kalan binlerce kişi arasına katıldı.

Taliban'ın kasım ayında güneydoğudaki Gazni vilayetine başlattığı taarruzdan canını kurtarmak isteyen Ahmedi ailesi, başka yüzlerce kişiyle birlikte başkent Kabil'e sığındı.

Artık yaşam mücadelesi daha da zorlaşırken, 7 yaşındaki Murtaza'nın peşine düşen Taliban'ın korkusunu da üzerlerinden atamıyorlar.

MESSİ'NİN HEDİYELERİNİ GERİDE BIRAKTI

2016'da medyanın yoğun ilgisi gösterdiği Murtaza'dan aynı zamanda UNICEF İyi Niyet Elçisi olan Messi de haberdar olmuştu. Messi, küçük çocuğun Barcelona'nın Katar'daki dostluk maçında maskot olarak sahaya çıkmasını sağlamış, onunla el sıkışıp imzalı forma ve futbol topu hediye etmişti.

Fransız haber ajansı AFP, Kabil'de küçücük bir oda içinde kalabalık şekilde yaşayan aileyle görüştü. Anne Şefika kaçarkan yanlarına hiçbir şey alamadıklarını, sadece canlarını kurtarabildiklerini belirtti. Dolayısıyla Messi'nin hediyeleri de geride kaldı.


Resmi Twitter'da görüntüle
africa football@africa_sport
 
 

Afghan ‘Little Messi’ now a refugee  https://www.africa-football.com/230622 

 
 

Bu yılın başından beri yüzde 58'i 18 yaşın altında olan 300 bin Afganın şiddetten kaçmak zorunda kaldığını duyuran BM, sadece Gazni'den 4000 ailenin kaçtığını rapor etti. Çatışmalarda yüzlerce sivil, asker ve militan öldü. Şii Hazara kökenli olduğundan zaten Taliban'ın hedefi olan Ahmedi ailesi, Taliban'ın Murtaza'yı ismini vererek aradığını, bu yüzden çok korktuklarını belirtti.


Resmi Twitter'da görüntüle
AFP news agency
 
@AFP
 
 

From dream to nightmare: Murtaza Ahmadi moved the world with his love for footballer Lionel Messi in 2016 - now the seven-year-old boy is living a nightmare as one of thousands of Afghans displaced by warhttp://u.afp.com/oCom 

 

 

'AĞALAR BEYLER HARAÇ İSTİYOR'

"Ellerine geçirirlerse kıtır kıtır kesip parçalayacaklarını söylüyorlarmış" diyen Şefika, Gazni'de kendilerini "ağa" ve "bey" olarak tanıtan kimselerin "Artık zengin oldunuz, ya Messi'den aldığınız parayı bize verirsiniz ya da oğlunuzu kaçırırız" diye tehdit ettiğini belirtti.

'TAKİP VE TEHDİT ALTINDA'

Geceleri evi gözetleyen adamlar gördüklerini, tehdit telefonları aldıklarını, bu ortamda Murtaza'yı gündüz oyun oynaması için tek başına dışarı çıkaramadıklarını kaydeden anne, Gazni'den kaçarken tanınmasın diye Murtaza'nın yüzünü eşarpla örttüğünü aktardı. 

'TALİBAN DÖNER, BİZ DÖNEMEYİZ'

Afgan güvenlik güçlerinin Gazni'nin Caguri kentinde Taliban saldırısını püskürtmesine karşın aile artık kendini orada güvende hissedemeyeceği görüşünde. Şefika "Taliban'ın geri dönmesi yüksek ihtimal. Bizim geri dönmemiz diye bir seçenek yok" dedi.

Sportpesa News@SportpesaNews
 
 

Do you remember the Seven-year-old who became a sensation when he posed with a plastic jersey of his idol before meeting @FCBarcelona super star?

He is living a nightmare as Afghan war has forced 'Messi Boy' and family to flee home.

'KABİL'DE DE GÜVENDE DEĞİLİZ'

Murtaza'nın ağabeyi Hümayun, "Kabil'de bile korktuklarını belirtip "Murtaza'nın kim olduğu öğrenilirse kötü bir şey olacağından endişeliyiz" diye kaygılarını paylaştı.

MURTAZA: MESSİ'Yİ ÖZLEDİM

Murtaza ise Messi'nin ünlü futbolcuyu çok özlediğini belirtti.

Afganistan'ı 1996-2001 arasında yönetmiş Taliban, spor ve sanata izin vermiyordu, Kabil futbol stadyumunu da recm ve idam sahasına çevirmişti. (DIŞ HABERLER SERVİSİ) Artı Gerçek

6.12.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz