KESK üyelerine müdahale: Ters kelepçe, yakın mesafeden gaz ve gözaltı

KESK üyelerine müdahale: Ters kelepçe, yakın mesafeden gaz ve gözaltı

KESK üyelerine müdahale: Ters kelepçe, yakın mesafeden gaz ve gözaltı

OHAL Komisyonu’na yürümek isteyen ihraç edilen KESK üyelerine polis kısa mesafeden biber gazı ve plastik mermiyle müdahale etti. Ters kelepçeyle dakikalarca asfalta yatırılan yaklaşık 15 emekçi gözaltına alındı. 

Mezopotamya Ajans'ta yer alan habere göre; Kanun Hükmünde Kararname’yle (KHK) ihraç edilen Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) üyeleri, OHAL Komisyonu önüne yürümek istedi. KESK’e bağlı Tüm Bel-Sen önünde toplanan yaklaşık 15 emekçiye ilk başta “önlüksüz yürüme” şartıyla izin verildi. 
 
POLİSTEN ENGELLEME 
 
Kısa bir süre sonra Kumrular caddesine çıkan emekçilerin önü bir grup çevik kuvvet polisi tarafından kesildi ve “talimat var, yürüyüşe izin yok” denildi. Emekçiler “açıklama yapmak bizim anayasal hakkımız” sözlerine karşın yasağı tebliğ eden polisin, “Hakkınız; ama valilik emri var” demesi dikkat çekti. 
 
PLASTİK MERMİ VE TERS KELEPÇE
 
Kumrular caddesinde pankart açan ve açıklama yapmak isteyen emekçilere polis çok sert müdahale etti. Polis 1-1.5 metre gibi kısa bir mesafeden “Model5” tipi biber gazı sıkarken yine aynı mesafeden plastik mermi kullandı. Polis emekçileri darp ederek Tüm Bel-Sen binasının bulunduğu Sümer 2 Sokak’a kadar uzaklaştırdı. Bu sırada polis, emekçileri gözaltına almaya başladı. Emekçiler Sümer 2 Sokak’ta dakikalarca yüzüstü bekletilip, ters kelepçeye maruz bırakıldı.
 
Müdahale sırasında eyleme katılan yaklaşık 15 emekçi gözaltına alındı. Seyr-i Sokak’tan video-aktivist Oktay İnce de eylemi görüntülediği sırada gözaltına alındı.
 
Emekçiler gözaltına alındıkları sırada, “İşimizi geri istiyoruz” şeklinde sloganlar attı. 
5.02.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz