Karikatürist Nuri Kurtcebe Gözaltına Alındı

Karikatürist Nuri Kurtcebe Gözaltına Alındı

Karikatürist Nuri Kurtcebe Erdoğan'a hakaretten Gözaltına Alındı

Gırgır adlı mizah dergisinin ilk çekirdek kadrosunda yer alan Kurtcebe’nin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle kesinleşmiş hapis cezasının bulunduğu belirtiliyor.

Aydınlık Gazetesi'nde "Ters Köşe" adlı köşesinde günlük karikatürlerini çizmeye devam eden Kurtcebe, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

Nuri Kurtcebe kimdir?
8 Ocak 1949 yılında Muğla’nın Yatağan kazasında doğdu.
Babasının subay olması sebebiyle çocukluğu İskilip, Hakkari, Rize, Turhal ve Denizli'de geçti.
1960 yılında İstanbul'a geldi. Lise son sınıfta babasını kaybeden Kurtcebe'nin eğitim masraflarını taçsız kral Metin Oktay karşıladı.
1970 yılında bugünkü adıyla Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi olan Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nin Yüksek Resim bölümünü kazandı.
Aynı anda bir reklam şirketinde Karikatürist Yalçın Çetin'le beraber karton-film çizerken Oğuz Aral'la tanıştı ve Tekin Aral, Oğuz Alpleçin, Mim Uykusuz ve Ferit Öngören'le beraber Gırgır adlı mizah dergisinin ilk çekirdek kadrosunda yer aldı.
Gönlünde yatan aslan çizgi roman olan Nuri Kurtcebe , Gırgır'da ilk olarak "Uyduruk Uzay Hikayeleri" başlığı altında kısa metrajlı bilim kurgu çizgi romanları üretmeye başladı.
1971'de Gırgır'da ünlü "Gaddar Davut" çizgi roman tipini yarattı.
1985'te İlhan İrem'in "Pencere Köprü ve Ötesi" müziğini resimledi.
1986 yılında Hürriyet Gazetesi'nde günlük "Mokok" karikatür tipini çizmeye başladı.
1990'da Limon ve Dıgıl mizah dergilerinde çizdiği Bilim Kurgu öykülerinden oluşan ve "İnsanın bu eşsiz gezegendeki serüvenini evrenin sonsuzluğuyla buluşturan boyut farkı" adlı özel çizgi-roman albümü yayımlandı.

1994 yılında Cumhuriyet Gazetesinde Gaddar Davut çizgi romanını ve "Sessiz Sedasız" başlığı altında günlük politik karikatürlerini çizmeye başladı.
1996'da Uğur Mumcu'nun Vurulduk Ey Halkım Unutma Bizi adlı yazısını çizgiye döktü ve “Uğur Mumcu Özel Ödülü”ne layık görüldü.
1997'den 1999'a kadar Cumhuriyet Gazetesi'nde çizdiği karikatürlerinden dolayı üç yıl üst üste "Yılın Hasan Tahsin"leri ödüllerine layık görüldü.
2001'de Nazım Hikmet'in ünlü "Kuvayi Milliye Destanı”nı çizgi-romana dönüştürdü ve aynı yıl Cumhuriyeti ve çağdaşlığı savunan çizgileriyle çağdaş eğitime verdiği katkılarından dolayı ÇEV (Çağdaş Eğitim Vakfı) Ödülü'ne layık görüldü.
2002'de Almanya Atatürkçü Düşünce Derneği tarafından "Yılın Atatürkçüsü” seçildi.
Nuri Kurtcebe çizgi romancı, karikatürist
Karikatür sanatçılarının ve herkesin özel ilgisine mazhar olan Maganda kavramını ilk kez efsanevi Gırgır dergisinde kullandı…

2006'da Anadolu kültürüne yaptığı katkılarından dolayı plastik sanatlar dalında “Truva Kültür Sanat Ödülü”ne layık görülen Nuri Kurtcebe , halen Aydınlık Gazetesi'nde "Ters Köşe" adlı köşesinde günlük karikatürlerini çizmeye devam etmektedir.

4.06.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz