Kağıt Bazlı Ve Plastik Bazlı Etiketlerin Faydaları Nelerdir?

Kağıt Bazlı Ve Plastik Bazlı Etiketlerin Faydaları Nelerdir?

Kağıt Bazlı Etiketlerin Yararları Nelerdir?

Genellikle direkt termal barkod yazıcılarda ribonsuz üretime dayalı olarak baskıları gerçekleştirilebilen kağıt bazlı etiketler, üretimin seri olarak gerçekleştirildiği alanlarda kullanılmaktadır. Bazı kağıt bazlı etiketlerin baskı kalitesinin iyi olması içinse ribon kalitesinin yüksek olması gerekmektedir. Kağıt bazlı etiketlerin bazılarında, baskı sonrasında el ile temas veya sürtünme sonucu dağılma yaşanmaması için barkod yazıcının önemli rolü bulunmaktadır. Tercih edilen etiketlerin ürün üzerindeki uyumuna ve uzun ömürlü kalmasına göre farklı maddelerden uygulanabilmektedir. Alınan baskıyı genellikle kağıt bazlı etiketlerde 3 ile maksimum 8 ay ortalamasında kullanmak mümkündür. Kendinden yapışkanlı etiketlerde fiyat farkı bulunsa da, kağıt bazlı olması ile direkt termal barkod yazıcıda ribonsuz olarak baskı yapmak mümkündür.

 Kullanım alanları;

 - depo ürünleri

 - stok kontrolü

 - tek adetli ürün satışı

 - hastane demirbaş veya sarf malzeme adet kontrol uygulamaları

            Kağıt bazlı etiketlerde barkod yazıcılar, ribon kullanımı ve tüketimi açısından daha avantajlıdır. Üretim gerçekleştiren alanlarda dahil olmak üzere sık tercih edilen ve pratik olarak görünen kullanım alanları, kağıt bazlı etiketlerdir. Kuşe, vellum, eco termal, deepfreeze termal, başlıca tercih edilenler arasında gelmektedir.

 Plastik Bazlı Etiketlerin Faydaları Nelerdir?

            Termal transfer baskı tekniği ile yazdırılabilme özelliğine sahip etiketler, genellikle çok uzun yıllar boyunca kullanımı tercih edilen etiket baskılarında tercih edilir. Ambalajların üzerinde, ürün koruma ve numaralandırmada muhafazası ve koruma özelliği maksimum düzeyde olması gerektiği durumlarda kullanılmaktadır. Ribonlu yazdırma özelliği ile ribon tüketimi gerçekleştirse dahi, uzun yıllar boyunca suya, neme, güneşe karşı dayanıklılığı bulunmaktadır. Uzun süreler boyunca kullanımı gerçekleşmesinin yanı sıra, geri dönüşümlü olarak üretilen etiket çeşitlerinin yanı sıra, bir kısmı geri dönüşümsüz olarak üretim sağlanmaktadır. Kağıt grubunun tam aksine çok daha dayanıklı olması nedeni ile maliyeti de kağıt bazlı etiketlere kıyasla yüksektir. Sektör fark etmeksizin her alanda kullanılabilmektedir.

 Plastik Bazlı Etiketlerin Yapıları Nasıldır?

 

            Özellikleri kullanım alanlarına göre değişiklik gösteren plastik bazlı barkod etiketleri, opakpp dışında yumuşak yapıya sahiptir. Opakpp daha çok sert sayılan bir yapıya sahip, alüminyum görünümüne hakim bir yapıdadır. Genel türleri yapışkan özelliğe sahip olmasına rağmen baskısı kolay bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Seri üretim gerçekleştirilen uzun ribonlu barkod yazıcılarda rahatlıkla son baskı halini oldukça çözünürlüklü bir şekilde alabilir. Ayrıca, barkod okuyucu cihazlarda dahi kolaylıkla numaralandırmalar plastik bazlı etiketlerde de görüntülenebilir bununla ilgili uygulamayı posyazıcı.com adresinden inceleyebilirsiniz. En büyük özelliği ise, güneşe, ısıya, yırtılmaya, aşınmaya, neme ve suya karşı oldukça dayanıklı bir şekilde üretilmiş olmasıdır. Barkodların içeriğindeki karışık sembolleri dahi, plastik bazlı barkod etiketleri arasında çözünürlüğü net olması gereken şeffaf etiketler dahi net bir şekilde görmektedir. Kağıt bazlı ve plastik bazlı etiketlerin tercihe göre parlak ve mat çeşitlerini birçok seçeneğe göre bulmak mümkündür.

25.05.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz