HDP İstanbul davasında 3 tahliye

HDP İstanbul davasında 3 tahliye

HDP İstanbul davasında 3 tahliye

HDP İstanbul eski İl Eşbaşkanı Doğan Erbaş'ın da aralarında bulunduğun 5'i tutuklu 12 HDP'linin yargılandığı davada 3 kişi tahliye edildi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul eski İl Eşbaşkanı Doğan Erbaş'ın da aralarında bulunduğu 5'i tutuklu 12 HDP'linin yargılandığı davanın 3'üncü duruşması İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. 5 tutuklu siyasetçinin katıldığı duruşmada, tutuksuz yargılananlar da hazır bulundu. Çok sayıda Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP) üyesi avukatın katıldığı duruşmada tutuklu siyasetçilerin yakınları da hazır bulundu.  
 
'SİYASİ KİMLİĞİMİZDEN KAYNAKLI YARGILANIYORUZ'
 
Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada ilk olarak HDP İstanbul eski İl Yöneticisi Ali Tekin söz aldı. Siyasi parti çalışmalarında yer aldığı için yargılandığını dile getiren Ali Tekin, tahliyesini istedi. HDP eski İl Yöneticisi Feremaz Erkan ise, "Bu dosya bir algı sonucu üzerine açıldı. KCK üyeliği iddiası var ama bunu destekleyen herhangi bir delil yok. Sadece bir algı yönetilerek, tutuklu kalmamız amaçlanıyor. Eski dosyalarımız suç unsuru olarak gösterilmiş. Bu dosya siyasi olduğu gibi önceki dosyalarda siyasi dosyalardır" dedi. 
 
HDP eski İstanbul İl Eşbaşkanı Doğan Erbaş ise davanın siyasi kimliklerinden kaynaklı açıldığını söyledi. Erbaş, sorunların çözümünü sürekli diyalog ve barış temelinde aradıklarını dile getirdi. 
 
'MAHKEMELER HESAP SORMA YERİ OLMASIN'
 
Savunmalar ardından söz alan Avukat Baran Doğan, klasik bir siyasi dosyayla karşı karşıya olduklarını dile getirdi. Soruşturmanın 12 Aralık 2016 Beşiktaş saldırısı öncesi hazırlandığını ancak, saldırı sonrası HDP'nin kriminalize edilmesi amacıyla dosyanın raftan indirildiğini kaydeden Doğan, dosyada şu ana kadar somut bir delil ile karşılaşmadıklarını ifade etti. Doğan, "HDP bir siyasi parti ve bunu bir defa kafamıza yerleştirelim" dedi. 
 
Avukat Sinan Zincir ise, "Sürecin tüm yükünü size, bize ve müvekkillerimizin sırtına yüklemek istiyorlar. Mahkemeler hesap sorma yeri olmasın" diye konuştu.
 
3 SİYASETÇİ TAHLİYE EDİLDİ
 
Avukatların savunmasının ardından ara karar için mütalaasını açıklayan savcı, 5 siyasetçinin tutukluluk halinin devamını istedi. 
 
Verdiği kısa bir aradan sonra kararını açıklayan mahkeme heyeti, Feremez Erkan, Ramazan Çetinçakmak ve Ali İpekli'nin tahliyesine, Doğan Erbaş ve Kasım Oba'nın ise tutukluluk halinin devamı yönünde karar vererek, duruşmayı 22 Mart'a erteledi. 
M.A
9.01.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz