Halı kullanımı ve halı yıkama

Halı kullanımı ve halı yıkama

Doğduğumuz andan itibaren tanışırız halılar ile, ailemizdeki kültürel yapı ve halı kültürü farkında olmadan halılarımızı hayatımızın içine dahil eder.

Halılar görsel zevkinize göre belirlediğiniz, ısınma ve süs amacı ile kullandığınız aksesuarlardır. Halı kullanımı zevk işi olarak gözükse de halı yıkamanın meşakkatli bir iş olduğunu göz önünde bulundurmak gerek. Ev temizliğinin olmazsa olmazı halı temizliği, günlük ihtiyaçlarımızın arasında yer almaktadır. Doğduğumuz andan itibaren tanışırız halılar ile, ailemizdeki kültürel yapı ve halı kültürü farkında olmadan halılarımızı hayatımızın içine dahil eder. Evlilik yaşlarımıza gelene kadar ailemizin içinde gördüğümüz halı, çeyiz alışverişimizin de vazgeçilmezi olup çıkıyor. Gireceğimiz “dünya evi”nde kullanacağımız halıları zevk ve kültürümüzün getirdiği ölçülerde seçiyor ve sahipleniyoruz. Bazılarını çok beğenerek alıyoruz, bazıları ihtiyaçlarımız doğrultusunda karşımıza çıkıyor. Ama o kadar hayatımızın içinde ki çeyizimizin bile olmazsa olmazı bu halı! Alırken temizliğini düşünmüyoruz, fakat evimizi düzdükten sonra kullanmaya başladığımız andan itibaren kirlenmeye başlıyor.

Çatımızda, evimizde ya da sokağımızda yıkadığımız halılar, ne kadar fırçalarsak fırçalayalım, bakterileri temizleyemez. Ölü bakterileri halıların üzerinden tam anlamı ile atılması için deterjanımızın ya da temizlik maddelerimizin, basınçlı bir şekilde halı yüzeyine uygulanması gerekmektedir. Kurutma işleminde ise toz toprağın ulaşamayacağı, temiz ve kapalı bir yerde, kurutulma işlemi yapılmalıdır. Bizle kurutma işlemini yaparken, bu şartları da göz önünde bulunduramayız ve halımız biz yıkadığımız halde temiz olmaz. Bunun için göztepe halı yıkama hizmetinizde. Halılarınızı evinizden alıyor, tamamen hijyenik bir ortamda, halı yıkama makineleri ile yıkıyor ve 3 gün içerisinde teslim ediyor.

Toz toprak o kadar etkilemese de, ayaklarımız aracılığı ile halıdan halıya pislikleri, bakterileri taşıyoruz. Üreyen bakteriler ise kısa bir sürede çoğalıp, biz çıplak gözle görmesek bile, sağlığımızı tehdit ediyor. Yere düşen bir yiyeceği yemezken, halıların üzerinde gezmek, oturmak, uzanmak, bizlere doğal ve karşılanabilir geliyor. Yaptığımız yanlışlardan birisi bu dur. Halı temizliğimizi yapmadan, temiz olduğuna kendimizi inandırıp, haşır neşir olmamız, halıların ve halı kültürümüzün bize kattığı sıcaklıktan geliyor. Meşhur yer yataklarımızı bile halıların üzerine yapıyoruz! Kalabalık gelen misafir gruplarımızı yatırabilecek kadar yerimiz yok ise, yer yatağını tercih ederek, yeni bir yatak üretimine geçiyoruz.

Temiz olmayan çarşafta, yatakta, yastıkta ve yorganda yatmıyor iken, neden temiz olmayan halıların üzerinde yatıyoruz? Kullanılan halıların ayda bir kez yıkanması gerektiğini hep atlıyor ve tam anlamı ile pis gözükene kadar yıkatmıyoruz. Ayda bir kez veya sık yıkanan halıların bakteri üretimi, diğer halılara oranla çok düşük miktarlarda olurken, halılarımızın yıkandıkça yıprandığını düşünmemiz yaptığımız yanlışlardan birisidir. Peki nasıl yıkamalıyız bu halıları? Bizler ne kadar yıkamaya çalışırsak çalışalım, halılarımızda tam temizlik elde etmemiz imkansız.

Göztepe halı yıkama firmasında detaylı bilgi almak için www.goztepehaliyikama.net adresini ziyaret edebilirsiniz.

22.05.2017 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz