Halfeti'de 20 dairelik polis lojmanlarına bin 847 seçmen kaydedildi

Halfeti'de 20 dairelik polis lojmanlarına bin 847 seçmen kaydedildi

Gaziantep'ten de Viranşehir'e kaydırma yapıldı.

Halfeti'ye kaydırılan 3 bin 187 seçmenin bin 847'si Siyahgül mahallesi Hastane Caddesi'ndeki 20 dairelik polis lojmanlarında ikamet ediyorlar gibi gösterildi. Bir kaydırmanın da Gaziantep'ten Viranşehir'e yapıldığı ortaya çıktı

Her seçimde hileler ile gündeme gelen Urfa, silinen ve kente kaydırılan seçmen listeleri ile gündemde. 16 bin 12 seçmeninin seçmen kaydının silindiği kentte, sadece Halfeti ilçesine 3 bin 187 seçmenin kaydırıldığı ortaya çıkmıştı. 
 
POLİS LOJMANLLARINA BİN 847 SEÇMEN
 
Halfeti’de en çok seçmen kaydırılan mahallerin başında Siyahgül mahallesi gelirken, Siyahgül’ü sırasıyla Fırat ve Saylakkaya (Cibin) mahalleri takip ediyor. Bu 3 mahalleye toplam 2 bin 791 seçmenin kaydırıldığı tespit edildi. Siyahgül mahallesine 2 bin 265 seçmen, Fırat mahallesine 352 seçmen ve Saylakkaya (Cibin) mahallesine ise 174 seçmen kaydırıldı. 24 bin 148 seçmen sayısının 6 aylık sürede 27 bin 335’e çıktığı ilçede, Siyahgül mahallesi Hastane Caddesi üzerinde numara 5 adresinde bulunan Polis Lojmanı’na bin 306 seçmen kaydedildi. Yine aynı cadde üzerinde bulunan 19 numaralı bir başka Polis Lojmanı’na ise 541 kişi kaydedildi. Her iki adres de 5 katlı binalardan oluşurken her katta 2 dairenin olduğu tespit edildi. Mevcut sayı ile 2 binada toplam 20 daireye bin 847 seçmen kaydedilmiş. 
 
İTİRAZ RED EDİLDİ
 
Konuya ilişkin Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP), İlçe Seçim Kurulu’na yaptığı itiraz ise, "itiraz dilekçesine yeterli delil eklenmediği" gerekçesiyle reddedildi. HDP Halfeti İlçe Eşbaşkanı Fatma Korkmaz, seçmen kaydırmalarıyla iktidarın seçim hilelerini nasıl yaptığını daha net bir şekilde gördüklerini söyledi. Seçmen kaydırmaların anayasa ve hukuka aykırı olduğunu dile getiren Korkmaz, İl Seçim Kuruluna itiraz edeceklerini belirterek, parti olarak hilelere gereken cevabı sandıkta vereceklerini söyledi.
 
VİRANŞEHİR'DE TABLO AYNI
 
Urfa’nın Viranşehir ilçesine de toplam 32 ilden 2 bin 250 kişinin kaydırıldığı ortaya çıktı. Bin 262 seçmen kaydı ise silindi. Viranşehir’in merkez ve kırsal mahallerine yapılan kaydırmalar şu illerden yapıldı: “Bingöl, Maraş, Malatya, Siirt, Gaziantep, Muğla, İstanbul, Ağrı, Erzincan, Eskişehir, Adana, Hatay, Adıyaman, Antalya, Tokat, Mersin, Balıkesir, Ankara, Diyarbakır, Kars, Sivas, Manisa, Kastamonu, İzmir, Erzurum, Kırıkkale, Aydın, Konya, Aksaray, Kırklareli, Çanakkale ve Burdur.” 
 
55 YATAKLI ÖĞRETMENEVİNDE 121 SEÇMEN VAR
 
Viranşehir Mardin yolu üzerinde bulunan 55 yatak kapasitesine sahip Öğretmenevinde 121 seçmen kaydının olduğu tespit edildi. İlçede en çok seçmen kaydırılan mahallerin başında Kışla mahallesi geliyor. İlçeye 2 bin 250 seçmenin yarısı Kışla mahallesine, diğer yarısı ise kırsal mahallelere kaydırılmış. Seçmen kaydırmalara ilişkin HDP Viranşehir İlçe Örgütünün İlçe Seçim Kuruluna yaptığı itirazdan henüz bir sonuç çıkmadığı belirtildi. 
 
MA / Erdoğan Alayumat
22.01.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz