Günümüzde Giydirme Cephe Modelleri Kullanımı

Günümüzde Giydirme Cephe Modelleri Kullanımı

Günümüzde Giydirme Cephe Modelleri Kullanımı

Bugün giydirme cephe, içten dışa doğru gelişen ve yaşamın kendisinden gelen bir sonuçtur. Teknolojinin gelişimi, yeni malzemeler ve yeni bir estetik anlayışın bir sonucu olarak eski ve geleneksel cephe artık kayboldu ve yapıyı örten bir kabuk ve deri haline gelmiştir.

 

 Alüminyum giydirme cephe modelleri; mekanı daha fazla kullanan, iyi ses ve ısı yalıtımı sağlayan ince cephe elemanlarına sahip dış kabuk, tasarım mimari sistemlere değer katar.

 

 Giydirme Cephe Çeşitleri

 

 Özellikle binalarda ve diğer seçeneklerde kullanılan üç ana cephe kaplama sistemi vardır. Bunlar şunları içerir:

 

 1-Çubuk Perde Duvar Sistemi

 

 Bu sistemde, çubuklar binanın cephesindeki eksenler arasında asılıdır. Yatay kayıtlar aralarına monte edilir ve camın içine veya dışına kurulur. Çubuk sistemi yaygın olarak kullanılmaktadır ve ülkemizde tercih edilen sistemdir. Ekonomik bir sistem olmasına rağmen yatay ve dikey hareketlere adaptasyonu zayıftır.

 

 2- Duvar Paneli

 

 Marangozluk elemanları, bir figüratif, iki eksen ve elemanların yüksekliğinde bir kat şeklinde yapılır. Camlı paneller şantiyeye teslim edilir. Binanın yatay ve düşey hareketlerine tam olarak adapte olabilir. Aynı zamanda, çok hızlı bir montaj var. Bu nedenle hızlı ve hızlı bir şekilde tamamlanması gereken yapılar için en uygun çözümü sağlayan sistemdir.

 

 3- Yarım Panel Sistemi

 

 Paneller, zeminin tabanındaki yatay çizgiler şeklinde hazırlanır ve zemin boyunca geniş panellerdir. Şantiyeye sökülüp takılan şantiyeye teslim edilir. Pencereler şantiye içine veya dışına kurulur. Bu, çekirdek sistemin ekonomik yönünün ve panel sisteminin yüksek binaların önemli bir özelliği olan binanın hareketlerine uyum sağlama yeteneğinin bir birleşimidir.

 

 Cephe kaplamasının maliyeti oldukça yüksek olmasına rağmen, eksiksiz bir giydirme cephe sistemi tasarımıyla yıllarca birçok konfor koşulu sağlayan bir çözüm yöntemidir. Modern mimari çözümlerde, hacimli taş duvarlar nispeten şeffaf ve estetik mimari ile değiştirilmiştir. İnsanların ihtiyaçlarının etkisi, yapım yöntemleri ve teknik çözümlerin hızlı gelişimi, malzeme çeşitliliği ile mimaride yavaş yavaş yeni bir kimlik ortaya çıkmıştır. 19. yüzyıldan beri, II. II. Dünya Savaşı'ndan sonra gelişmeye devam eden cephe duvar teknolojisi, herhangi bir mimari projeyi hayata geçirme şansına sahiptir.

 

17.01.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz