Gezi’de Karar Günü...

Gezi’de Karar Günü...

Gezi’de Karar Günü...

Savcı, iş insanı Kavala, akademisyen Aksakoğlu ile mimar Yapıcı için ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemişti. 

Gezi Direnişi eylemlerine ilişkin 16 sanığın “Türkiye Cumhuriyeti hükümeti’ni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlamasıyla yargılandığı davanın karar duruşması bugün saat 10.00’da Silivri Cezaevi Yerleşkesi’nde görülecek. Duruşma öncesi Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Uluslararası Af Örgütü ve CHP’li siyasetçiler davaya katılım çağrısı yaptı. Taksim Dayanışması ise 5 ayrı noktadan Silivri’ye otobüs kaldıracağını duyurdu.

Bir önceki duruşmada savcı, AİHM kararına karşın iş insanı Osman Kavala, akademisyen Yiğit Aksakoğlu ile mimar Mücella Yapıcı için ağırlaştırılmış müebbet hapis, 6 sanığında 15 ile 20 yıl arasında hapsini istemişti.

‘HEPİMİZ GEZİ’DEYDİK’


TMMOB İstanbul İl Koordinasyonu Kurulu (İKK) Kadın Komisyonu da dava öncesi çağrı yaparak, “Hepimiz Gezi’deydik, Gezi’de olmak suç sayılamaz” dedi. Uluslararası Af Örgütü de “Türkiye’nin muhalif sesler üzerindeki amansız baskılara son vermesinin zamanı geldi. Osman Kavala derhal serbest bırakılmalı ve tüm sanıklar beraat etmeli” ifadelerini kullandı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen ve bazı CHP üyeleri davaya katılacaklarını sosyal medyadan duyurdu. Aydın, sanatçı ve siyasetçilerin de aralarında yer aldığı 1376 kişi de, bir metin yayımlayarak “Ben de oradaydım, Gezi’deydim” dedi. Taksim Dayanışması ise İstanbul’dan Silivri’ye gidecekler için otobüslerin saatlerini duyurdu. Noktalar ve saatler şöyle: “Kartal metro önü 07.00, Kadıköy Evlendirme Durağı 07.00, Beşiktaş Hakan Pastanesi önü 07.00, Şişli Cevahir AVM önü 07.00, Bakırköy Ömür durağı 07.30.”

 

18.02.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz